Wiadomości

Kia pokazała koncept EV9. Dzięki niemu oceany mają być czystsze. Ośmielę się wątpić

Wiadomości 12.11.2021 43 interakcje

Kia pokazała koncept EV9. Dzięki niemu oceany mają być czystsze. Ośmielę się wątpić

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski12.11.2021
43 interakcje Dołącz do dyskusji

Kia pokazała światu koncept dużego, elektrycznego SUV-a o nazwie EV9. Wygląda jak wielki klocek na dużych kołach, ale podobno takich kształtów oczekują klienci.

Kia konsekwentnie realizuje swoją zapowiedź przedstawienia kilku w pełni elektrycznych modeli w najbliższym czasie. Po skradającej serca EV6 przyszedł czas na to, co kochają klienci, czyli wielkiego elektrycznego SUV-a. Będzie nosił nazwę EV9, ale zanim w pełni obejrzymy, jak będzie wyglądała wersja produkcyjna, musimy zadowolić się oficjalnymi szkicami. Pokazują, w jakim kierunku będzie szedł design elektrycznych Kii. Będzie to kierunek klockowaty. Ponoć tego oczekują klienci.

kia ev9 koncept

Oczywiście prezentacja pełna była nowoczesnych pojęć. Otóż Kia nie jest już producentem samochodów, ale dostawcą zrównoważonych rozwiązań z zakresu mobilności. Od razu czuć powiew nowoczesności. Znalazło się również miejsce na takie pojęcia jak sustainability, clean energy, innovation i wielu innych podobnych i niezwykle modnych słów w języku obcym.

Koncept o nazwie Kia EV9 powstaje na dobrze znanej platformie E-GMP

To właśnie na niej powstały Kia EV6, bliźniaczy Hyundai Ioniq 5 i Genesis GV60. Przód samochodu ze szkiców bardzo przypomina Sorento.

kia ev9 koncept

A tak wygląda Kia Sorento:

Samochód ma być atrakcyjnie stylizowany, żeby przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów. Ponadto ma się wyróżniać największym zasięgiem ze wszystkich dotychczasowych samochodów elektrycznych wyprodukowanych przez Kię. Wymiarowo również będzie największy — ma odpowiadać rozmiarem Telluride, która mierzy 5 metrów i może pomieścić 7 osób. Dzięki zastosowaniu platformy E-GMP rozstaw osi ma wynosić co najmniej 3 m, czyli więcej niż ma Telluride. Dzięki temu pasażerowie otrzymają dużo przestrzeni dla siebie.

kia ev9 koncept

We wnętrzu znajdziemy ekran o bardzo dużej przekątnej

Nie może być inaczej we współczesnym wnętrzu. Materiały użyte do produkcji plastików mają pochodzić z recyklingu plastikowych butelek. Do uszycia foteli użyto włókien z sieci rybackich wyłowionych z morza.

Kierownica ma fantazyjny kształt:

Podczas prezentacji bardzo dużo mówiono o czystych oceanach, o konieczności ich ochrony, o tym jak EV9 pomoże w ich oczyszczaniu, bo będzie wykorzystywać materiały wyłowione z wód. Nie mogę się jednak pozbyć wrażenia, że 2,5-tonowy SUV to jednak nie jest najlepszy sposób na ochronę oceanów. Ale może nie jestem odpowiednio uświadomiony ekologicznie.

Dowiedzieliśmy się ponadto, że do 2035 roku Kia wycofa z Europy silniki spalinowe, ale to akurat było oczywiste. Do 2040 r. osiągnie neutralność emisyjną na każdym kluczowym rynku.

View this post on Instagram

A post shared by Korean Car Blog (@koreancarblog)

Więcej szczegółów dotyczących konceptu poznamy już za tydzień, gdy zostanie w pełni ujawniony. Razem z nim światu zostanie pokazany bliźniaczy SUV od Hyundaia, o roboczej nazwie SEVEN. Kia na polu elektryfikacji gamy radzi sobie bardzo dobrze. Wystarczy popatrzeć na świetne EV6.

kia, suv

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać