Samochody używane

Nie znajdziesz ciekawszego Poloneza na sprzedaż niż ten. Trzeba tylko jechać do Chiang Mai

Samochody używane 19.10.2018 419 interakcji
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 19.10.2018

Nie znajdziesz ciekawszego Poloneza na sprzedaż niż ten. Trzeba tylko jechać do Chiang Mai

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski19.10.2018
419 interakcji Dołącz do dyskusji

Chiang Mai to 130-tysięczne miasto w północnej części Tajlandii, największe w tym rejonie. Ma przyjemny klimat, trochę zabytków i jednego fana FSO Poloneza, który przerobił go na „tajskie AE86”.

Widziałem już różne Polonezy z najdziwniejszymi swapami, nawet z lekko niemieszczącymi się do rzędowymi „szóstkami” z BMW. Mam na komputerze galerię Polonezów egipskich, naprawianych częściami z czego popadnie, często z włożonymi dieslami od Peugeota. Po internecie krąży też zdjęcie Poloneza w postaci radiowozu w stolicy Kolumbii, Bogocie. Widziałem typów oddających na złom oryginalnego Poloneza w wersji 3d (ktoś go potem z tego złomu odkupił; ślad zaginął). Ale nie widziałem jeszcze Poloneza z kierownicą po prawej stronie przerobionego w stylu Initial D i z silnikiem z Mitsubishi.

Auto zachowało się z jakiegoś powodu w Tajlandii.

Jak donosi Maciejowy.blox, Polonez miał być eksportowany do Tajlandii, a na miejscu nawet montowany w systemie SKD przez firmę Karnasuta General Assembly. Z pewnością wysłano tam jeden egzemplarz próbno-pokazowy, ale czy była to jedyna sztuka, czy też później trafiły inne, trudno powiedzieć. Bez wątpienia w Tajlandii przez jakiś czas montowano Fiaty 125p, jednak co do Polonezów, żadnych bliższych informacji nie udało się znaleźć.

FSO Polonez na sprzedaż

Wszystkie informacje o Polonezie w Tajlandii dotyczą tylko tego jednego auta. Ostatnio został namierzony przez jednego z czytelników, a także przez moment pojawił się w filmie na kanale Bez Planu. Jego właścicielem jest człowiek posługujący się loginem Sarapee-Retro, a kupił go prawdopodobnie w 2013 r. Od tego czasu samochód regularnie wypływa gdzieś na sprzedaż. W międzyczasie zdążył być raz przerejestrowany.

FSO Polonez na sprzedaż

Nie wiadomo, kiedy włożono do niego silnik Mitsubishi, ale wiadomo że jest to jednostka o pojemności 1500 ccm połączona z ręczną skrzynią biegów. Doskonale wyszła przeróbka deski rozdzielczej: radio znalazło się na samej górze, a nawiewy poniżej. Są jeszcze jakieś tajemnicze pokrętła, być może ktoś dołożył do niego nieodzowną w tajskich realiach klimatyzację.

FSO Polonez na sprzedaż

Oprócz tego stylowy tuning a’la lata 80. Dużo show, mało go

Przeróbki wyszły naprawdę nieźle. Czarny spoiler i poszerzenia, czarne dokładki progów, czarne naklejki – wszystko jest spójne i Polonez w tym bodykicie wygląda, jakby miał zaraz ruszać na jakiś tor albo na górską drogę, gdzie można pokazać swoje umiejętności w drifcie. Zamiast tofu (jak bohater japońskiego serialu Initial D) mógłby dostarczać pad thai. Albo pad thai z bigosem i cebulką.

FSO Polonez na sprzedaż

Właściciel życzy sobie 98 000 bahtów, czyli 10 000 zł. Niewiele, jak za być może jedynego Poloneza w Tajlandii.

Zdjęcie wieczorne: Artur Nowakowski

 

 

 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać