Wiadomości / Klasyki

Ten Fiat Bartoletti zagrał w filmie, a teraz jest na sprzedaż

Wiadomości / Klasyki 08.08.2018 31 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 08.08.2018

Ten Fiat Bartoletti zagrał w filmie, a teraz jest na sprzedaż

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz08.08.2018
31 interakcji Dołącz do dyskusji

Woził sportowe samochody, zagrał w filmie, a teraz trafił na aukcję. Fiat Bartoletti na sprzedaż nie trafia się często, więc dom aukcyjny Bonham spodziewa się, że auto osiągnie cenę ponad 500 tys. funtów. Patrzymy na zdjęcia i wcale się temu nie dziwimy.

Fiat Tipo 642 z nadwoziem Bartoletti powstał na początku lat 50., a jego głównym zadaniem miał być transport bolidów Formuły 1. Dostępny na aukcji model z 1956 roku może pochwalić się wyjątkową historią.

Fiat Bartoletti na sprzedaż – jego kariera filmowa jest lepsza niż niejednego aktora

Fiat Bartoletti przód
Wygląda na dobrze utrzymany egzemplarz. I taki pewnie jest.

Auto w swojej historii przewoziło takie auta jak Maserati 250Fs, Shelby Cobra czy Ford GT. Za ich kółkami siedzieli znani kierowcy, w tym Juan Manuel Fangio, Dan Gurney, Phil Hill i Graham Hill.

Na początku lat 70. auto trafiło do studia filmowego Solar Productions, należącego do Steve’a McQueena i zagrało w filmie „Le Mans”. W trakcie kręcenia, Fiat był wielokrotnie przemalowywany. Na przykład w ostatnich scenach jest czerwony, ponieważ gra auto należące do Scuderia Ferrari.

Fiat Bartoletti film
Fiat zagrał w filmie Le Mans.

Przy tym wszystkim ten 9-metrowy samochód wcale nie był wolny, przynajmniej jak na swoje czasy. Pomimo przewożenia 3 samochodów i 7 osób, nadal mógł osiągnąć prędkość do 85 km/h.

A do tego prezentował się naprawdę pięknie, był wielofunkcyjny, wygodny i przestronny w środku. Nie ma co się dziwić, że często gościł na torach wyścigowych.

Fiat Bartoletti wnętrze
Dolna przestrzeń na narzędzia i zapasowe silniki.

Teraz trafił na aukcję.

Fiat Bartoletti na sprzedaż trafi 8 września, podczas Goodwood Revival, organizowanego przez dom aukcyjny Bonhams. Eksperci szacują, ze może osiągnąć cenę 500-600 tysięcy funtów (prawie 3 miliony złotych).

Fiat Bartoletti wnętrze
Kierownica z prawej to norma we włoskich ciężarówkach z lat 50. Chodziło o łatwiejsze mijanie się w na górskich zakrętach.

Nawet jeśli tak się stanie, to i tak nie pobije rekordu sprzedaży tego typu samochodów. Ten należy do innego transportera – Ecurie Ecosse – który został sprzedany w 2013 roku za zawrotną kwotę 1,8 miliona funtów (ok. 8,5 miliona złotych).

Tak czy siak na pewno wielu miłośników historycznej motoryzacji chciałoby wzbogacić swoją kolekcję o ten model. Ja na pewno do nich należę!

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać