Wiadomości

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. Pojedziesz za darmo komunikacją zbiorową, ale jest haczyk

Wiadomości 22.09.2022 132 interakcje

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. Pojedziesz za darmo komunikacją zbiorową, ale jest haczyk

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski22.09.2022
132 interakcje Dołącz do dyskusji

W ten czwartek wypada Europejski Dzień bez Samochodu i z tej okazji komunikacja zbiorowa w większości miast w Polsce jest darmowa. Musisz tylko pamiętać o jednej rzeczy. 

Europejski Dzień bez Samochodu to element Europejskiego Tygodnia Mobilności, który od kilku lat promuje inne formy transportu niż własne auto. Ma podkreślać zalety komunikacji zbiorowej, dzięki której korki mają być mniejsze, emisja CO2 ma się utrzymywać na niskim poziomie, a w miastach ma zapanować powszechna szczęśliwość. To doskonała okazja, żeby wysiąść ze swojego samochodu i zobaczyć, jak żyje się w komunikacji zbiorowej, poznać wady i zalety takiej formy podróży. Skoro nie przekonał was Dojazdolator, to może przejażdżka autobusem za darmo sprawi, że zmienicie nawyki transportowe. Albo jeszcze bardziej utwierdzicie się w przekonaniu, ze jednak wolicie samochód.

Europejski Dzień bez Samochodu oznacza, że w większości miast w Polsce komunikacja zbiorowa jest darmowa, ale z pewnymi wyjątkami

W Warszawie dzisiaj nie musicie kasować biletów we wszystkich formach transportu zbiorowego, tj. autobusu, tramwaju, metra lub pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej. Dzisiaj nie będą działać kasowniki, a bramki metra będą otwarte. Wszystkie parkingi P+R będą za darmo.  Na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Szulborze Wielkie, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz w autobusach KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin będzie można za darmo podróżować pociągami Kolei Mazowieckich. W WKD również można jeździć za darmo.

W Krakowie pojeździmy za darmo, a w pociągach Kolei Małopolskich bilet niezależnie od relacji będzie kosztował zaledwie złotówkę. Za darmo przewieziemy rower w tych pociągach.

Za darmo jeżdżą również mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Łomży, Białegostoku, Kielc, Wrocławia. W tym ostatnim dzisiaj obowiązuje darmowa godzina wypożyczenia roweru miejskiego.

W Olsztynie zdecydowali się na dziwny zabieg. Za darmo można dojechać do Olsztyna przy użyciu tamtejszej komunikacji, ale w samym mieście komunikacja jest płatna jak zawsze.

Dowód rejestracyjny przyda się wyjątkowo często

W takiej Łodzi zdecydowano się, że okazanie tego dokumentu uprawnia do bezpłatnych przejazdów nie tylko właściciela samochodu, ale również towarzyszących mu osób. Istnieje ograniczenie w liczbie towarzyszy — może ich być tyle, na ile osób zarejestrowany jest samochód.

W Szczecinie, żeby jeździć za darmo trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny. W województwach zachodniopomorskim, lubuskim, pomorskim i wielkopolskim można za darmo jeździć pociągami regionalnymi, ale również trzeba pamiętać o dowodzie rejestracyjnym.

Ponadto dowód rejestracyjny będzie potrzebny w Rzeszowie, Lublinie, Gdyni, Wejherowie oraz na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Natomiast w Gdańsku niezbędne będzie posiadanie Gdańskiej Karty Mieszkańca.

europejski dzień bez samochodu

Niesłychanie podoba mi się to, że w każdym mieście jest inaczej

Moim zdaniem tego dnia komunikacja zbiorowa w całym kraju powinna być darmowa bez żadnych haczyków. Przeciętnemu kierowcy nie będzie chciało się sprawdzać w internecie czy dzisiaj może jechać za darmo komunikacją, tylko po prostu wsiądzie w samochód. Nie ma sensu komplikować prostych rzeczy. I tak wydaje mi się, że przekonujemy do komunikacji zbiorowej już przekonanych. Reszta pojedzie samochodem, bo ma Bardzo Ważne Sprawy i Bardzo Mało Czasu.

europejski dzień bez samochodu

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać