Wiadomości

Audi RS 3 oficjalnie – osiągi? Nieważne, brawo za animację w reflektorach

Wiadomości 19.07.2021 51 interakcji

Audi RS 3 oficjalnie – osiągi? Nieważne, brawo za animację w reflektorach

Piotr Barycki
Piotr Barycki19.07.2021
51 interakcji Dołącz do dyskusji

Nowe Audi RS 3 nareszcie zadebiutowało oficjalnie. Premierze towarzyszyło cyfrowe westchnienie zachwytu roznoszące się po całej naszej zdalnej redakcji. 

A żebyśmy nie tylko my mogli zachwycać się nowym wcieleniem RS 3, oto zdjęcia. Najpierw krwistoczerwony Sportback:

Audi RS 3 Sportback
Nowe Audi RS 3 Sportback

Ten front!

Nowe Audi RS 3 Sportback

Ale ok, RS 3 ma też profil:

Nowe Audi RS 3 Sportback
Nowe Audi RS 3 Sportback

A także – zaskoczenie – tył:

Nowe Audi RS 3 Sportback
Nowe Audi RS 3 Sportback

No i jest jeszcze nowe Audi RS 3 Sedan:

Nowe Audi RS 3 Sedan

Fakt, z przodu nie różni się przesadnie od hatchbacka. Przejdźmy do profilu:

Nowe Audi RS 3 Sedan
Nowe Audi RS 3 Sedan

I do tyłu:

Nowe Audi RS 3 Sedan

Nie jestem przesadnym fanem małych sedanów, ale muszę przyznać – A3 sedan zawsze wyglądało w porządku, a w wersji RS 3 wygląda świetnie. Chociaż i tak brałbym Sportbacka, gdybym miał wybierać pomiędzy tymi dwoma.

Nowe Audi RS 3 – jak wygląda w środku?

Tak:

Nowe Audi RS 3 Sedan

A skoro to mamy za sobą, to przejdźmy do ciekawszych rzeczy.

Nowe Audi RS 3 – silnik

Nacieszmy swoje oczy (i za jakiś czas również i uszy), bo takie rzeczy mogą się w przyszłości już nie powtórzyć. Za napęd Audi RS 3 odpowiada bowiem silnik spalinowy i… to koniec. Żadnych wtyczkowych hybryd, żadnych wspomagaczy. Mało tego – w kompaktowym Audi znalazło się wciąż wystarczająco dużo miejsca, żeby upchnąć jednostkę z pięcioma cylindrami, o pojemności skokowej 2,5 l.

Moc? Niemal idealnie równe 400 KM. Przyspieszenie do 100 km/h? 3,8 s. Prędkość maksymalna? Elektronicznie ograniczona do 250 km/h, ale w ramach opcji można ją podnieść do 280 km/h, a z pakietem RS Dynamic z hamulcami ceramicznymi – do 290 km/h. Do kompletu mamy oczywiście dwusprzęgłową przekładnię z siedmioma przełożeniami i napęd na obie osie.

Chociaż chyba i tak najbardziej imponujące jest to, że Audi nie bało się zatrzymać pięciu cylindrów pod maską RS 3. Który producent odważył się na coś podobnego? Szukam, szukam i coś nie znajduję…

Nowe Audi RS 3 – wyposażenie

Z serii kompletnie niepotrzebne, ale dało się zrobić, więc zrobiliśmy – RS 3 wyświetla odpowiednią animację powitalną (zdjęcie poniżej) na LED-ach z przodu. Tak, ta animacja to literki R i S, a także cyferka 3 i flaga. Dobra, idziemy dalej.

W praktyce działa to tak:

Z ciekawszych rzeczy: RS 3 będzie standardowo wyposażone w 19-calowe felgi aluminiowe, progresywny układ kierowniczy, a także sportowe zawieszenie z przeprojektowanymi amortyzatorami, obniżone o 25 mm w stosunku do standardowego A3 i o 10 mm w stosunku do S3. Opcjonalnie dostępne będzie też dostępne adaptacyjne zawieszenie z regulowaną sztywnością amortyzacji.

Zgodnie z tym, o czym wcześniej plotkowano, nowe Audi RS 3 wyposażone zostanie też w RS Torque Splitter, czyli system pozwalający na dynamiczny rozdział momentu obrotowego pomiędzy koła tylnej osi, co z kolei pozwoliło Audi na wprowadzenie w RS 3… trybu drift. O którym wcześniej pisał już chociażby Paweł.

Dobra, to ile to kosztuje?

60 000 euro za podstawową wersję RS 3 Sportback i 62 000 euro za sedana. Sprzedaż powinna ruszyć w połowie tego miesiąca, czyli… w sumie już.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać