Ciekawostki

Audi A4 B5 i Dodge Spirit w zeuropeizowanym miksie. To nawet do siebie pasuje

Ciekawostki 14.10.2022 75 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 14.10.2022

Audi A4 B5 i Dodge Spirit w zeuropeizowanym miksie. To nawet do siebie pasuje

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk14.10.2022
75 interakcji Dołącz do dyskusji

Kanciasty, amerykański samochód z przełomu lat 80. i 90. pożarł Audi A4 B5. Wszystko to zostało przyprawione lakierem z berlińskiej taksówki i felgami z BMW. Hasztag #piąteczek. 

Przeszczepy przodów aut bywają wspaniałe. Te prawdziwe czasami są niezauważalne dla osób, które nie „siedzą w temacie” (jak Golfy z frontem od Jetty czy Vento), a czasem naprawdę spektakularne, jak Honda Accord z frontem od Opla Astry, którą opisywałem.

Są też przeszczepy wirtualne, na specjalnych grupach na Facebooku. Photoshop przyjmie wszystko, więc na ekranach powstają takie cuda, jak Mazda MX-5 z przodem od Forda T albo Ferrari Testarossa pożeniona z Polonezem. Tak naprawdę akurat te przykłady zmyśliłem, ale powstawały tam i dziwniejsze rzeczy.

Są też przeszczepy przodu, przy których oglądający zaczyna się zastanawiać

Czy to prawda czy program graficzny? Czasami ktoś decyduje się na przeniesienie wirtualnych fantazji na ulice. I zdarza się, że robią to ludzie, którzy w życiu nie zrobili fotomontażu. Ale mają spawarkę.

To, co widać na zdjęciu zamieszczonym w grupie Front And Rear End Swaps naprawdę zadziwia. Kształt samochodu to czyste, amerykańskie lata 80-90. Ale gdy podchodzi się do auta z przodu, widać niedawny szczyt marzeń polskiego robotnika budowlanego, czyli Audi A4 B5. Od tyłu jest tak samo.

audi a4 b5 dodge

Podstawą był tu Dodge Spirit

audi a4 b5 dodge

„Samochód osobowy klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Dodge w latach 1989–1994. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca modeli: 600, Aries i Lancer. Do napędu używano silników R4 Chryslera serii K, oraz jednostki Mitsubishi w układzie V6, w tym jednostek turbodoładowanych. Moc przenoszona była tylko na oś przednią poprzez 3 lub 4 biegowe automatyczne skrzynie, bądź 5-biegowe manualne skrzynie biegów. Występował tylko w 4-drzwiowym nadwoziu sedan. Wersja wyprodukowana w 1994 roku była dostępna jako ostatni rok modelowy 1995. Został zastąpiony przez model Stratus” – napisano o tym aucie na Wikipedii, a ja nie będę udawał, że to wszystko wiedziałem. Jest jeszcze jedna ważna informacja – „Dodge Spirit był importowany także do salonów sprzedaży w wybranych krajach Europy Zachodniej takich jak Hiszpania czy Francja pod nazwą Chrysler Saratoga”. Czyli jakiś europejski ślad w tej historii jednak był.

Przód i tył z Audi A4 B5 to nie wszystko

audi a4 b5 dodge

Jak to wszystko do siebie pasuje? Jak to zwykle bywa – przeszczepy przodu i tyłu szokują w pierwszej chwili, a potem patrzy się na takie „dzieło” i dochodzi do wniosku, że właściwie to nie wygląda tak źle i nawet wszystko się jakoś klei. Dodge Spirit w ogóle nie przypomina sylwetką Audi A4 B5, ale jakoś to wszystko się ze sobą dogaduje. Szkoda, że nie ma lepszego zdjęcia tyłu.

Żeby dodać jeszcze trochę majonezu do tej przedziwnej sałatki, ktoś pomalował całość lakierem przypominającym ten z niemieckich taksówek. Spójrzcie też na felgi. Wydaje mi się – i ludziom w komentarzach do postu też – że pochodzą z BMW E28. That’s the spirit!

Fot. grupa facebookowa Front And Rear End Swaps, autor: Roberto Marrero

Używane Audi A4 B6 (2000-2006) – usterki, awarie, problemy. Na co uważać?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać