Wiadomości

Cesarz abdykował – Akio Toyoda nie będzie już prezydentem koncernu Toyota Motor Corporation

Wiadomości 26.01.2023 8 interakcji

Cesarz abdykował – Akio Toyoda nie będzie już prezydentem koncernu Toyota Motor Corporation

8 interakcji Dołącz do dyskusji

Prezydent i dyrektor generalny Toyota Motor Corporation, Akio Toyoda, zrezygnuje ze swojego stanowiska. Toyoda zostanie zastąpiony przez obecnego dyrektora do spraw operacyjnych Koji Sato, poinformował japoński producent samochodów.

CNBC informuje, że Toyoda nie odchodzi na emeryturę, a zmienia stanowisko z końcem marca 2023 roku. Od kwietnia br. Akio zostanie nowym prezesem zarządu, podczas gdy obecny przewodniczący Takeshi Uchiyamada pozostanie w zarządzie jako członek.

Akio Toyoda skomentował:

„Pomyślałem, że najlepszym sposobem na dalszą transformację Toyoty byłoby objęcie przeze mnie stanowiska przewodniczącego wspierającego nowego prezydenta, i to doprowadziło do dzisiejszej decyzji. Przewodniczący Uchiyamada od dawna wspiera mnie na wszystkie możliwe sposoby (…)Patrząc wstecz, te 13 lat było okresem walki o przetrwanie dzień po dniu i takie jest moje szczere odczucie”.

Historia prezydenta

66-letni Toyoda jest wnukiem założyciela firmy i pełni funkcję dyrektora generalnego od czerwca 2009 roku. Do Toyota Motor Corporation Akio Toyoda dołączył w 1984 roku, tuż po ukończeniu prawa na Keio University i administracji biznesowej na amerykańskim Babson College. Pracował w wielu różnych działach firmy w Japonii i na innych rynkach. W 2000 roku dołączył do rady dyrektorów. Równocześnie pełnił różne wyższe stanowiska menedżerskie, w tym funkcję wiceprezydenta firmy. Od 2009 roku jest prezydentem Toyota Motor Corporation.

Dla mnie Toyoda na zawsze będzie postacią kultową. Dlaczego? Zobaczcie ten filmik o Toyocie Suprze i zrozumiecie, że to jeden z nas – prawdziwy pasjonat, a przy tym biznesowy geniusz.

Nowy prezydent, Koji Sato

Sato urodził się 19 października 1969 r. W marcu 1992 r. ukończył Uniwersytet Waseda z tytułem licencjata w dziedzinie inżynierii mechanicznej, a w kwietniu tego samego roku dołączył do Toyota Motor Corporation (TMC). Sato od 2016 sprawował kierownicze stanowiska w strukturach Lexus International Co., by w 2020 r. zostać prezesem tej marki. W 2020 r. Sato został mianowany prezesem GAZOO Racing Company, a niedługo potem, w styczniu 2021 r. został awansowany na oficera operacyjnego i mianowany dyrektorem do spraw operacyjnych Toyota Motor Corp. Teraz zostanie jej prezydentem.

Czytaj również:

Toyota Corolla Cross – test. Przeczytaj przed biegiem do salonu

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać