Wiadomości

To już 25 lat Mini Cabrio. Z tej okazji pojawi się specjalny model

Wiadomości 04.05.2018 3 interakcje
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 04.05.2018

To już 25 lat Mini Cabrio. Z tej okazji pojawi się specjalny model

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz04.05.2018
3 interakcje Dołącz do dyskusji

Niektórzy twierdzą, że kabriolet w wersji mini jest autem pozbawionym sensu. Ale jest to także auto piękne, charakterystyczne i z bogatą historią. W dodatku w tym roku świętujemy 25 lat Mini Cabrio, a BMW ma dla fanów tego auta niespodziankę.

Niespodzianką jest specjalna, limitowana wersja BMW Mini Convertible, która będzie dostępna tylko w Wielkiej Brytanii. Zanim do niej przejdziemy, przypomnijmy sobie, jak to się wszystko zaczęło.

Zaczęło się ćwierć wieku temu

Historia Mini Cabrio zaczęła się w 1993 roku. Rover Mini Cabrio kosztował prawie dwukrotnie więcej od standardowego Rovera Mini. Został zbudowany na wzmocnionej karoserii, a dostępny był w dwóch kolorach – Caribbean Blue z szarym dachem oraz Nightfire Red z dachem w takim samym kolorze.

Specyfikacja techniczna auta była taka sama jak klasycznej wersji 1.3i, ale wnętrze – według zapewnień producenta – było bardziej luksusowe. Całości dopełniały chromowane listwy podłogowe oraz 12-calowe felgi Revolution.

Rover Mini był pierwszym seryjnym kabrioletem w gamie Mini, ale nie pierwszym w ogóle. Już w latach 60-tych powstawały pojedyncze egzemplarze, z czego najbardziej znany był Crayford Mini. Pierwszy sprzedano 55 lat temu, w 1963 roku.

Z kolei w 1991 roku niemiecka firma Lamm Autohaus wyprodukowała 75 swoich autorskich kabrioletów Mini Lamm, które wyprzedały się na pniu.

Mini od BMW

BMW Mini Convertible został wprowadzony na rynek w 2004 roku. Od tego czasu w Wielkiej Brytanii sprzedano ponad 89 000 egzemplarzy, dzięki czemu jest to najlepiej sprzedający się soft-top na Wyspach.

Aż 43% z tych aut to były Coopery, a najbardziej popularnym kolorem okazał się biały „Pepper White”. Zdecydowana większość sprzedanych kabrioletów, bo aż 86%, wyposażona była w manualną skrzynię biegów.

25 lat Mini Cabrio

Aby uczcić rocznicę wprowadzenia na rynek kabrioletu w wersji Mini, BMW postanowił wyprodukować model specjalny, w ograniczonej liczbie 300 egzemplarzy. BMW Mini Convertible bazuje na wersji Cooper S. Lakier w kolorze Starlight Blue połączono ze skórzaną tapicerką w odcieniu Satellite Grey.

We wnętrzu znajdzie się system audio Premium Harman Kardon i nawigacja z 8,8-calowym ekranem dotykowym, kompatybilnym  Apple CarPlay.

Całości unikalnego stylu dopełnią rocznicowe tabliczki.

A cena? Zaczyna się od 32 995 funtów (ok. 160 tysięcy złotych), czyli jest wyższa od ceny nie tylko zwykłego BMW Mini Convertible (co jest w miarę oczywiste), ale także wyższa od ceny wersji John Cooper Works Convertible. Znając fanów Mini, te 300 egzemplarzy specjalnych bardzo szybko znajdzie swoich nowych właścicieli.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać