Wiadomości

12-latek prowadził lepiej od matki. Gdy złapała ich policja, ona siedziała z tyłu

Wiadomości 31.03.2023 36 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 31.03.2023

12-latek prowadził lepiej od matki. Gdy złapała ich policja, ona siedziała z tyłu

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz31.03.2023
36 interakcji Dołącz do dyskusji

Czy przypadkiem ten 12-latek nie powinien dostać zakazu prowadzenia pojazdów? Chyba nie, on tylko podwiózł mamusię do sklepu, bo prowadził lepiej od niej motorower.

Zaufanie w rodzinie to ważna sprawa. Matka zaufała synowi, że ten prowadzi lepiej od niej. Syn zaufał matce, że nie będzie przypału. Teraz przed sądem rodzinnym może powiedzieć, że mama mu kazała naruszyć przepisy ruchu drogowego. Nie powiem, wcześnie ten gagatek zaczął jazdę bez uprawnień.

Policja zatrzymała 12-latka wiozącego matkę do sklepu

Policjanci z Kętrzyna w środowy poranek w miejscowości Łankiejmy zauważyli młodzieńca na motorowerze. Młodzieńcy na motorowerach to nie jest widok rzadki, ale ten przykuł ich uwagę zawracaniem na podwójnej linii ciągłej. Okazało się, że lat miał trochę za mało, nawet jak na młodzieńca. Nie ma sposobu, by 12-latek mógł legalnie prowadzić motorower po drodze publicznej. Ten zdecydował się na to, gdyż poprosiła go mama. Chciała, żeby podwiózł ją do sklepu. W jej mniemaniu mogła być to rozsądna prośba, bo „nie potrafi jeździć motorowerem i poprosiła syna, by zawiózł ją do sklepu” – tak powiedziała policjantom.

Łankiejmy. Założę się, że to stało się gdzieś tutaj. Źródło: Google

Z jednej strony, to niezwykle rozsądne, z drugiej, to chyba nie był pierwszy raz syna na motorowerze, skoro udało mu się nauczyć jeździć? Nic dziwnego, że sprawa trafi do sądu dla nieletnich, a konsekwencje tego czynu poniosą oboje. I jak tu dziecku mówić: słuchaj się matki?

Od jakiego wieku prawo jazdy na motorower?

Żeby leganie poruszać się motorowerem, należy ukończyć 14 rok życia i zdać egzamin na kategorię prawa jazdy AM. Trochę jeszcze temu 12-latkowi brakuje. Byłoby zabawnie, gdyby sąd zasądził mu zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia, bo taką możliwość ma wobec małoletnich, choć nie wiem, czy wobec tak młodych również. Niewątpliwie tym podwiezieniem do sklepu zapisałby się na trwale w kronikach sądowych zakazów.

Jego mama raczej stosowne uprawnienia posiadała, gdyż ukończyła 18 rok życia przed styczniem 2013 roku. Nie musiała zdawać żadnego egzaminu, więc to nic dziwnego, że nie umiała jeździć. Może jednak trochę racji miał poseł, który straszył ludźmi poruszającymi się po naszych drogach bez uprawnień, choć trochę przy tym namieszał pojęć. Policja nie pisze nic o mandacie dla niej, tylko o konsekwencjach, które poniesie, ale mandat za udostępnienie pojazdu nieletniemu można dostać.

Jeśli ktoś w wieku lat 12 już narusza zakaz jazdy bez uprawnień, to strach pomyśleć, co zrobi, gdy będzie pełnoletni.

Czytaj dalej:

Minimalny wiek na prawo jazdy trzeba radykalnie obniżyć. To oczywisty fakt naukowy

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać