Porady / Jednoślady

Ej, młody, chcesz prawo jazdy kategorii AM? Dowiedz się ile kosztuje, do czego uprawnia i jak je zdobyć

Porady / Jednoślady 12.03.2023 58 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 12.03.2023

Ej, młody, chcesz prawo jazdy kategorii AM? Dowiedz się ile kosztuje, do czego uprawnia i jak je zdobyć

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz12.03.2023
58 interakcji Dołącz do dyskusji

Prawo jazdy kategorii AM to propozycja dla nastolatków, którzy nie mogą się doczekać początku przygody z motoryzacją. Niestety, zaskoczą ich procedury i cena.

Kiedyś motoryzacyjne życie było prostsze, nie trzeba było się specjalnie starać, żeby wsiąść na motorynkę czy Komara. Teraz nie rozpoczniemy przygody z motoryzacją bez minimum prawa jazdy kategorii AM. Nie jest tanio, ale to pierwsza oferta dla najmłodszych kandydatów na kierowców. Prawo jazdy AM umożliwi jazdę motorowerem i quadem, ale przy wyborze sprzętu trzeba uważać.

Prawo jazdy AM – co to takiego?

To jedna z kategorii prawa jazdy. Umożliwia ona poruszanie się najmłodszym kierowcom najlżejszymi pojazdami i z najniższymi prędkościami. Wprowadzono ją w 2013 roku i przyjęło się mówić, że zastąpiła kartę motorowerową. Różnica jest jednak spora, bo w celu zdobycia kategorii prawa jazdy AM trzeba zdać państwowy egzamin. Kartę motorowerową można było wyrobić, zdając w szkole egzamin w obecności policjanta. Jest trudniej i drożej.

Od ilu lat można mieć prawo jazdy AM?

Prawo jazdy kategorii AM można uzyskać po ukończeniu 14 roku życia. Każda wyższa kategoria prawa jazdy (z wyjątkiem tej na tramwaj) uprawnia też prowadzenia pojazdów przewidzianych w kategorii AM. Jeśli posiada się już którąś z kategorii prawa jazdy, nie trzeba ubiegać się o kategorię AM osobno. Nie muszą się ubiegać o nią również osoby, które do 19 stycznia 2013 roku ukończyły 18 rok życia, jeśli chcą poruszać się motorowerem.

W celu zdobycia kategorii AM należy ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców i zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Kurs na egzamin kategorii prawa jazdy AM można rozpocząć, zanim ukończy się wymagany wiek. Można też podejść do egzaminu przed ukończeniem 14 roku życia, jednak nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą 14 urodzin. Przykładowo, jeśli masz urodziny w grudniu, nie możesz złożyć wniosku w sierpniu. Trzeba poczekać do momentu ukończenia 13 lat i 9 miesięcy. Trzeba również pamiętać, że do zdobycia prawa jazdy potrzebna jest zgoda rodzica.

Jak wyglądają kurs i egzamin na prawo jazdy kategorii AM?

Najpierw musimy założyć profil kandydata na kierowcę, czyli zdobyć unikalny numer kandydata, i wziąć udział w kursie na kategorię AM organizowanym przez szkołę nauki jazdy. Należy złożyć też wniosek o wydanie prawa jazdy, a także przejść badania lekarskie.

Przystępując do kursu kandydat na kierowcę ma dwie możliwości. Może wziąć udział w części teoretycznej i praktycznej lub samodzielnie przygotować się do części teoretycznej egzaminu i uczęszczać tylko na część praktyczną kursu. Jeśli zdecyduje się samodzielnie zgłębiać część teoretyczną, musi zdać egzamin z teorii w WORD, żeby przystąpić do części praktycznej kursu w szkole nauki jazdy. Sam egzamin również dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Bez zaliczenia części teoretycznej nie można przystąpić do praktycznej. W części praktycznej najpierw należy zaliczyć manewry na placu, następnie te w ruchu ulicznym.

Kurs składa się z minimum 10 godzin. Niektóre szkoły oferują kursy w dłuższej formie.

Prawo jazdy AM – cena

Za sam udział w kursie zapłacimy od 1000 do 1500 zł. Dobrze jest dowiedzieć się, czy szkoła udostępnia kask, bez którego nie będziemy mogli wsiąść na motorower. Ewentualne jazdy uzupełniające mogą podnieść ten koszt o 100 zł za godzinę.

Opłata za egzamin państwowy to koszt 140 zł za część praktyczną i 30 zł za teoretyczną. Egzaminy poprawkowe są płatne w takiej samej wysokości. Kosz egzaminu na kategorię AM powinien wzrosnąć w 2023 roku. Wcześniej 200 zł kosztować będą badania lekarskie. Samo wydanie prawa jazdy kosztuje 100,50 zł, trzeba też doliczyć koszt wykonania zdjęć. Całkowity koszt wyrobienia prawa jazdy kategorii AM, wraz z uczestnictwem w kursie i egzaminami może sięgnąć 2000 zł.

Do czego uprawnia prawo jazdy AM?

Posiadając prawo jazdy kategorii AM możemy prowadzić:

  • motorower,
  • czterokołowiec lekki,
  • zespół pojazdów złożony z jednego powyższych pojazdów i przyczepy, warto pamiętać, że jest to dozwolone tylko w Polsce.

Prawo jazdy kategorii AM jest wydawane na okres 15 lat. Lepiej o tym pamiętać, jeśli nie zamierzamy ubiegać się o inną kategorię, bo w wieku 29 lat przestaniemy być uprawnieni do wsiadania na motorower, jeśli prawo jazdy AM wyrobiliśmy w wieku lat 14.

Lepiej też nie pomylić się, co do stanu formalnego pojazdu, na który chcemy wsiąść. Popularny skuter może być motorowerem, ale też motocyklem, mimo że nie wygląda jak motocykl.

Czym można jeździć z prawem jazdy AM?

Sprawa wydaje się oczywista – z kategorią AM można jeździć motorowerem lub czterokołowcem lekkim – ale ważne są szczegóły. Motorowerem może być skuter, ale też jednoślad, który wygląda jak motocykl. Kształt ramy jest tu nieistotny. Motorower to jednoślad o pojemności silnika spalinowego nie przekraczającej 50 ccm (lub z silnikiem elektrycznym), mocy do 5,4 KM i prędkości maksymalnej do 45 km/h.

Nie każdy quad jest czterokołowcem lekkim. Masa czterokołowca lekkiego nie może przekraczać 350 kg, a jego prędkość maksymalna 45 km/h. Quady potrafiły być rejestrowane w rozmaite dziwne sposoby, na przykład jako ciągniki rolnicze czy motocykle. Lepiej sprawdzać w dowodzie rejestracyjnym, czy na pewno mamy do czynienia z czterokołowcem lekkim.

Czy można jechać buspasem motorowerem?

Warto też pamiętać, że nie mamy takich samych możliwości, jak motocykliści. To zła informacja dla osób, które chcą poruszać się buspasem z kategorią AM. Do poruszania się buspasami dopuszczane są motocykle. Mimo że jest wiele motorowerów, które mają wygląd motocykla, to formalnie nimi nie są. Dlatego nie mogą poruszać się po pasach ruchu dla autobusów.

Prawo jazdy kategorii AM umożliwia rozpoczęcie przygody z motoryzacją. Warto rozpocząć ją mądrze.

Czytaj dalej:

Ten pojazd to motorower a nie hulajnoga. Sprzedawcy i wypożyczalnie naginają przepisy

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać