Jeśli chcesz zwiedzić Warszawę, zacznij od pobrania tej aplikacji
W sklepach takich jak App Store, Google Play i Windows Store można trafić czasem na niepozorne aplikacje z dużym potencjałem. Do listy takich pozycji można dopisać nową Archimapę, czyli program ułatwiający zwiedzanie Warszawy. Zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą na spacerze ulicami stolicy uruchomić program i dowiedzieć się czegoś nowego o tym mieście.
Aplikacje edukacyjne nie cieszą się tak dużym powodzeniem w sklepach z aplikacjami jak kolejne gry mobilne, ale można znaleźć naprawdę mnóstwo ciekawych pozycji. W App Storze jedną z nowszych i ciekawszych jest Archimapa, która przygotowana została przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Nazwa Archimapa nie jest przypadkowa.
Aplikacja została przygotowana dla osób, które chcą zwiedzać Warszawę i w stolicy Polski interesuje ich aspekt architektury. Bazą dla programu mobilnego były cieszące się uznaniem papierowe mapy przygotowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tak jak miłośnik muzeów z chęcią skorzysta z map analogowych, tak ludzie żyjący już jedną nogą w świecie cyfrowym raczej nie. Oddanie do użytku zdigitalizowanej wersję map to świetny pomysł i szansa dla Muzeum Powstania Warszawskiego na dotarcie do nowych ludzi.
W Archimapie przygotowano siedem kategorii tematycznych, z których każda opowiada o innym zagadnieniu.
Aplikacja ma dla użytkownika siedem różnych działów, z których każdy opisuje inne zagadnienie. Wspólnym mianownikiem jest architektura Warszawy XX wieku. Na liście znalazły się oznaczone różnymi kolorami propozycje takie jak:
- Ancymapa - Warszawa dla dzieci
- Żydowskie dziedzictwo. Warszawa, Falenica, Otwock
- Architektura 20-lecia międzywojennego (1918–1939)
- Warszawa niezaistniała (1944)
- Warszawski socrealizm (1949–1989)
- Dziedzictwo Architektury Warszawy (1945–1989)
- Mozaiki warszawskie
Każdy z działów to osobna propozycja na tematyczną wycieczkę ulicami Warszawy
Po wybraniu każdego z działów pojawia się nowe menu podzielone na trzy zakładki, które można łatwo przełączać na dolnej belce nawigacyjnej. Pierwsza z nich to krótki opis danego działu zaczerpnięty z papierowego wydania map. Druga z zakładek to główna atrakcja, czyli mapa na którą naniesione zostały punkty z zaplanowanej wycieczki.
Trzecia z zakładek to pełna lista wszystkich punktów na trasie, które zaplanowali twórcy analogowych map, na których bazuje aplikacja. Jeśli je wszystkie zsumować dla każdego z siedmiu działów, to będzie to kilkaset pojedynczych kart, a dla każdej z nich przygotowano opis oraz przynajmniej jedno zdjęcie.
Aplikacja jest przygotowana bardzo dobrze, ale z chęcią zobaczyłbym Archimapę 2.0.
Aplikacja dostępna jest na iPhone’y i przygotowana została na szczęście do współpracy z najnowszymi iPhone’ami. Zabrakło za to wersji tabletowej. Rozumiem, że zwiedzając miasto wygodniej jest chodzić z telefonem w ręku niż z tabletem, ale planowanie wycieczki byłoby wygodniejsze na większym ekranie.
Samo planowanie jest zresztą nadal mocno analogowe i szkoda, że nie wykorzystano w większym stopniu możliwości, jakie dają smartfony. Nie obraziłbym się za jakąś opcję nawigacji i wyznaczania trasy z jednego miejsca do kolejnego. Nie da się też zmienić kolejności punktów wycieczki.
Numeracja kolejnych atrakcji zaprezentowana przez autorów może i prowadzi po mieście tematycznie, ale zwykle nie najszybszą drogą.
Znacznie lepiej korzystałoby się z aplikacji, gdyby można włączyć lub wyłączyć widoczność poszczególnych punktów na mapie oraz ustalić kolejność samodzielnie. Potem aplikacja mogłaby dawać wskazówki nawigacyjne, a niegłupim pomysłem byłoby np. zaplanowanie takiej podróży komunikacją miejską.
Mimo tych braków aplikacja wygląda na bardzo przydatną i świetnym pomysłem było dodanie w niej trybu offline. Dzięki temu z programu mogą skorzystać nie tylko użytkownicy z Polski, ale np. turyści zza granicy, którzy nie mają wykupionej w telefonie paczki roamingowej. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że Archimapa nie zginie w tłumie w App Storze.
Szansę na to daje nazwisko osoby odpowiedzialnej za projekt.
Za stworzenie Archimapy odpowiada m.in. Zuzanna Stańska z Moiseum, z którą Paweł Luty przeprowadził bardzo ciekawą rozmowę. Paweł opublikował zapis wywiadu na łamach Spider’s Web w ramach projektu Google NE100, a pod sam jego koniec wspomniał o Daily Art, czyli zrealizowanej przez Moiseum aplikacji mobilnej.
Programem Daily Art zainteresowały się media technologiczne nie tylko z Polski, ale też z całego świata. Zadaniem programu jest dostarczanie użytkownikom informacji o sztuce, które przygotowują uznani fachowcy. Kuratorzy aplikacji wybierają codziennie reprodukcję zaledwie jednego klasycznego obrazu lub nowoczesnego dzieła wraz z obszernym opisem.
Aplikacja przygotowana została w pierwszej kolejności na rynku anglojęzyczne i zdobyła bardzo duże uznanie na świecie. Firma Zuzanny Stańskiej udowodniła tym samym, że potrafi przygotować dobry produkt z segmentu aplikacji edukacyjnych. Jest duża szansa, że przy odpowiedniej promocji taki sam los czeka Archimapę.
Archimapę można znaleźć w trzech sklepach z aplikacjami:
* Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.