Krótka historia wskaźnika pozycji X-Y w systemach wyświetlania
Każdy z nas z niej korzystał. Spora część używa jej właśnie w tej chwili. Mowa o starej i poczciwej myszce komputerowej. Wszyscy wiemy, jak działa. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że została wymyślona już w 1960 roku, na długo przed erą komputerów?
Myszka komputerowa jaka jest, każdy widzi. Kiedyś z fikuśną kulką na spodzie. Dzisiaj już przeważnie z czujnikiem laserowym. Jednak pierwszy model, który Douglas C. Engelbart wymyślił w 1960 roku, wyglądał trochę inaczej. Była to drewniana skrzynka z dwoma metalowymi kółkami. Sam twórca, we wniosku patentowym, opisał ją jako wskaźnik pozycji X-Y w systemach wyświetlania. Nazwa – myszka – wzięła się z bardzo prostego powodu: wystającego kabla, który wyglądał niczym ogon gryzonia.
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ 2 dni temu (we wtorek 2 lipca) zmarł wspominany doktor Douglas C. Engelbart. Miał 88 lat. Zmarł w swoim domu w Atherton w Dolinie Krzemowej.
Historia wynalazcy jest z jednej strony bardzo ciekawa, a z drugiej trochę smutna. Dlaczego? Ponieważ Engelbart, chociaż wymyślił tak szeroko wykorzystywane urządzenie, jak właśnie myszka komputerowa, to jednak nigdy nie zarobił na tym porządnych pieniędzy. Można powiedzieć, że się pospieszył. Wyprzedził swoje czasy, co obróciło się przeciwko niemu.
Poza tym inżynier nigdy nie był doceniany. W wielu źródłach można przeczytać, że wielokrotnie był degradowany, przesuwany z jednych badań do drugich, a czasami nawet zabierano mu wcześniej przyznane pieniądze. A tymczasem myszka komputerowa, to zaledwie kropla w morzu tego, do czego przyczynił się naukowiec. Brał on udział między innymi w tworzeniu sieci ARPANet, którą uznaje się za początku Internetu. Jako jeden z pierwszych na świecie korzystał z interfejsu w oknach czy też przeprowadził wideokonferencję.
Jeśli chodzi o samą myszkę komputerową, to trafiła ona na rynek dopiero w 1984 roku, wraz z pierwszymi komputerami marki Apple. Firma z Cupertino zapłaciła za prawa do patentu jedyne 40 tysięcy dolarów. Sam patent wygasł 3 lata później, w 1987 roku.
Pocieszające jest to, że Douglas C. Engelbart w końcu doczekał się chwały i zaszczytów, które od dawna mu się należały. W 1997 roku otrzymał 500 tysięcy dolarów nagrody, która jest przyznawana najlepszym, amerykańskim wynalazcom. Z kolei w 2000 roku ówczesny prezydent Bill Clinton odznaczył go medalem za wkład w rozwój Stanów Zjednoczonych.
Zdjęcie "White mouse on the keyboard" pochodzi z serwisu Shutterstock