Zenbox w Oktawave! Po co?
Zenbox jest stosunkowo młodą marką na polskim rynku usług hostingowych. Jednak wraz z rozwojem firmy, jej właściciele doszli do wniosku, że nie będą tracić czasu i nerwów na zajmowanie się infrastrukturą oraz całym zapleczem technicznym i przenieśli się do chmury obliczeniowej Oktawave. Co na tym zyskali sami zainteresowani jak i ich klienci?
Zenbox.pl oferuje bardzo ciekawe rozwiązania hostingowe, w których rozlicza się ze swoimi klientami za rzeczywiście wygenerowany ruch na stronach. Przenosząc hosting do Zenboksa klient zapomina o limitach transferu i kończącym się miejscu na serwerze, a płaci tylko i wyłącznie za ilość unikalnych użytkowników, którzy odwiedzają jego stronę.
Okazało się, że Zenbox zapragnął odrobiny spokoju. Usługodawca zrezygnował z zakupu i rozwijania własnej infrastruktury i przeniósł się do chmury obliczeniowej Oktawave. Dzięki temu ruchowi firma zyskała nie tylko profesjonalną opiekę nad całą infrastrukturą, ale dzięki narzędziom Oktawave może w pełni zarządzać parametrami podległych im jednostek.
Co się zmieni dla klientów Zenboksa? Nie odczują oni żadnych problemów związanych z przeniesieniem usługi na nową infrastrukturę. Wręcz przeciwnie, zyskają oni możliwość korzystania z interfejsu Zenboksa i aplikacji które będą działały na mocniejszych maszynach.
W ramach wdrożenia zenbox.pl wykorzysta wydajne instancje Oktawave OCI w wersji Giant z 32 GB RAM i 16 VCPU per serwer. Dane klientów są utrzymywane w standardzie Oktawave Volume Storage (Tier-1 do backupu, Tier-2 dla serwerów stron WWW oraz Tier-3 do baz danych), co daje wydajność przewyższającą jakiekolwiek inne serwerowe rozwiązania składowania danych, w tym te oparte na dyskach SSD.
Finalnie udało się poprawić niemal wszystkie parametry dotyczące platformy zenbox.pl, w tym:
- wydajność macierzy (wzrosła dwukrotnie, czyli 16 razy w stosunku do statystycznego serwera hostingowego w innych firmach),
- skalowalność (teraz możliwe jest zwiększenie wydajności każdego serwera o 100% w kilka minut),
- przepustowość łącza do/z sieci internet (do poziomu 10 Gbps dla każdego serwera),
- dostępność (automatyczne uruchamianie środowisk z serwerów zapasowych w ciągu kilku sekund),
- odporność na ataki (D)DoS (trzykrotnie),
- wydajność infrastruktury PHP/MySQL (o 40%).
Zenbox będzie mógł teraz skupić się na tym co robi najlepiej, czyli na sprzedaży usług hostingu współdzielonego do końcowych użytkowników.
Przeniesienie swoich rozwiązań do chmury Oktawave umożliwiła Zenboksowi pełną swobodę w kwestii rozwoju i dostarczania nowych usług dla użytkowników. Oktawave nawiązało wcześniej podobną współpracę m.in. z firmą MegiTeam. Usługodawca korzysta również z chmury obliczeniowej, a sam skupia się na sprzedaży hostingu współdzielonego, serwerów VPS oraz innych rozwiązań dedykowanych.
O tym jakie jeszcze korzyści wyniósł Zenbox po przeniesieniu się do Oktawave opowiada poniższa infografika.
Oktawave jest partnerem hostingowym Spider's Web