1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Uncategorized
  4. Dzieje się

Sidney Poitier zmarł w wieku 94 lat. Aktor otrzymał historycznego Oscara

Sidney Poitier nie żyje. Był pierwszym czarnoskórym aktorem, którym otrzymał Oscara za pierwszoplanową rolę. Nagrodę odebrał za film "Polne lilie". Informację o jego śmierci przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Bahamów, skąd pochodziła jego rodzina.

sidney poitier nie zyje aktor 94 lata

Sidney Poitier w latach '60 ubiegłego wieku był symbolem walki z dyskryminacją rasową. W swoich rolach zwykle grywał czarnych inteligentów dominujących moralnie nad białymi. Już w 1958 roku został nominowany do Oscara za kreację w "Ucieczce w kajdanach".

Pierwsza prestiżowa statuetka powędrowała do niego kilka lat później - w 1964 został uhonorowany nią za rolę w "Polnych liliach". Był to równocześnie pierwszy Oscar dla Afroamerykanina za pierwszoplanową rolę.

Sidney Poitier nie żyje. Aktor miał 94 lata

Wielkim uznaniem cieszyła się też jego rola detektywa Virgila Tibbsa w filmie "W upalną nocą". Obraz wygrał aż 5 Oscarów, w tym w najważniejszej kategorii.  Również w 1967 roku zagrał narzeczonego białej dziewczyny z dobrego domu w "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad". Oba dzieła uznaje się za przełomowe dla filmowego wizerunku Afroamerykanów.

W 2002 aktor odebrał Honorowego Oscara za całokształt dokonań artystycznych. Urodzony 20 lutego 1927 roku w Miami Poitier był też dyplomatą. Od 1997 był ambasadorem Bahamów w Japonii.  W 2009 Prezydent USA Barack Obama nagrodził go Prezydenckim Medalem Wolności.

* zdjęcie główne: screen z ShareThis / YouTube