1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Dzieje się

Pożar w wytwórni filmowej Alvernia Studios, ewakuowano 75 osób

W Nieporazie (woj. małopolskie, powiat chrzanowski) wybuchł pożar - jedna z kopuł wytwórni filmowej Alvernia Studios zaczęła płonąć. Z obiektu ewakuowano 75 osób.

alwernia pożar studio nagrań nieporaz

Po godzinie 20 we wtorek służby otrzymały zgłoszenie o pożarze na terenie Alvernia Studios w miejscowości Nieporaz - paliła się jedna z kopuł kompleksu, w którym mieszczą się studia nagraniowe. Ewakuowano 75 osób, na miejscu pracowało aż 100 strażaków i 24 samochody. O 23:30 Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że pożar udało się opanować.

Ogień miał pojawić się w studiu telewizyjnym - zapaliła się scenografia. Poszkodowana została jedna osoba (najprawdopodobniej podtruta produktami spalania), ale jej życiu nic nie zagraża.

Alvernia Studios

Kompleks Alvernia Planet znajduje się między Krakowem a Katowicami, tuż przy autostradzie A4 rozciągającej się na południu Polski (od granicy z Niemcami na zachodzie do granicy z Ukrainą na wschodzie). Składa się z budynków o łącznej powierzchni 17,425 m.kw., w tym 13 kopuł połączonych przeszklonymi pasażami.

Alvernia Studios to wytwórnia zlokalizowana w tym powstałym w 2000 roku kompleksie. W kopułach znajdziemy m.in. studia zdjęciowe, studia nagrań, flotę kamperów filmowych, sprzęt zdjęciowy oraz system motion capture oparty na kamerach Vicon. Wytwórnia powstała z inicjatywy Stanisława Tyczyńskiego; jej działalność obejmowała produkcję filmów fabularnych ("Gorejący Krzew", "Essential Killing"), reklamowych, widowisk, koncertów i gier wideo.

To pierwsza w powojennej Polsce niepaństwowa wytwórnia filmowa. W 2017 roku kupiła ją Grupa Gremi, który planował uruchomić tam centrum rozrywki, ale ostatecznie pandemia wymusiła powstanie projektu Alvernia xR, który oferuje produkcje z zastosowaniem rzeczywistości rozszerzonej.

Zdjęcie: Aliaksander Karankevich / Shutterstock.com