REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Dzieje się

Zodiac Killer: śledczy twierdzą, że wiedzą, kim był seryjny morderca

Zodiac Killer, czyli jeden z najsłynniejszych amerykańskich seryjnych morderców, został właśnie zidentyfikowany. Zespół ponad 40 specjalistów, badających zamknięte już sprawy, twierdzi, że poznał tożsamość Zodiaka, Mordercy, którego nigdy nie schwytano.

zodiak gary francis poste zodiac killer
REKLAMA
523 interakcji
dołącz do dyskusji

Zodiak Killer, amerykański seryjny morderca, dokonywał zbrodni na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w San Francisco i okolicach. Jego pseudonim pochodzi od symbolu, którym posługiwał się w listach - przypominał on logo szwajcarskiej firmy zegarmistrzowskiej "Zodiac". W końcu sam określił się tym mianem.

Zodiak Killer zasłynął głównie za sprawą przesyłanych do prasy listów, do których dołączał zaszyfrowane wiadomości (dotychczas z czterech kryptogramów odczytano dwa). Przyznawał się w nich do zamordowania aż 37 osób, przy czym udowodniono mu jedynie spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowie dwóch osób i pięć ofiar śmiertelnych. Choć policja i inne osoby badające jego sprawę wytypowały kilku podejrzanych, ostatecznie z braku dowodów nikomu nie postawiono zarzutów. Mordercy do dziś nie schwytano, a jego sprawa toczy się do dziś w San Francisco, w Vallejo i w hrabstwach Solano oraz Napa.

Choć Zodiak Killer szydził z władz i wielokrotnie się z nimi komunikował, nad jego sprawą pracowały setki detektywów (profesjonałów i amatorów), policjantów i dziennikarzy, a na jego temat powstało mnóstwo książek, filmów fabularnych i dokumentalnych, wszystko wskazuje na to, że nikt nie był nawet o krok od poznania nazwiska zbrodniarza.

REKLAMA

Zodiak Killer: tożsamość mordercy zidentyfikowana. Odrobinę za późno

Zodiak: Gary Francis Poste?

"Zodiac Killer" to w istocie Gary Francis Poste, który… zmarł w 2018 roku. Tak twierdzi zespół ponad 40 byłych śledczych organów ścigania, prywatnych detektywów, ekspertów medycyny sądowej, dziennikarzy i oficerów wywiadu wojskowego. Znana jako Case Breakers ekipa utrzymuje, że lata śledztwa i kopania w materiałach i tropach ujawniły nowe dowody kryminalistyczne, oraz że seryjny morderca zaczął zabijać wcześniej, niż się powszechnie uważa.

Ekipa przypisuje mu pewną zbrodnię z Riveride w południowej Kalifornii, dokonaną w 1966 roku, za którą odpowiedzialny jest właśnie Poste (na co wskazują badania materiałów genetycznych). Jeśli ustalenia śledczych się potwierdzą, a dowody okażą się wystarczająco obciążające i zweryfikowane przez badania DNA, może okazać się, że po latach doszło do przełomu i poznaliśmy tożsamość zabójcy znanego jako Zodiac Killer.

Poste był malarzem pokojowym i emerytowanym pracownikiem amerykańskich sił powietrznych. Zmarł w 2018 roku w wieku 80 lat; dwa lata wcześniej zatrzymano go w związku z pobiciem żony. Śledczy zbadali zdjęcia z jego ciemni, porównali wskazówki, cechy szczególne i ustalenia.

Wśród pasujących poszlak znalazły się m.in. odciski wojskowego buta czy blizny na czole, które dokładnie pokrywały się z rysopisami świadków i portretami pamięciowymi. Na zegarku znalezionym w jednym z miejsc zbrodni odkryto też ślady farby. Sąsiadka Poste'a, która mieszkała tuż obok przez większość swojego życia, po obejrzeniu dowodów stwierdziła, że ma to sens. Gdy była mała, Poste i jego żona opiekowali się nią - kilka razy w tygodniu uczył ją wówczas strzelania z broni palnej oraz w pełni kontrolował i poniżał swoją żonę.

REKLAMA

Na jego temat krążą też inne opowieści różnych świadków, m.in. dotyczące zakopywania pistoletów, dziwnych zachowań i prowadzenia podwójnego życis. Podobno zespół, znając nazwisko Poste'a, rozszyfrował też kolejny z listów; usunęli litery jego nazwiska z jednej z notatek, co ujawniło ukrytą wiadomość.

Czekamy na ogłoszenie dalszych losów śledztwa dotyczącego Zodiac Killer i ewentualne potwierdzenie nowych wniosków. Póki co sprawa pozostaje otwarta.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA