Filmy  /  News

„Ten proceder zakrawa o handel ludźmi”: „KRÓLestwo” to szokujący reportaż o nadużyciach seksualnych w Kościele

Picture of the author

Marcin Gutowski znowu bierze pod lupę temat, który mimo nagłaśniania kolejnych przerażających skandali wciąż jeszcze nie doczekał się właściwej reakcji ze strony tych, którzy mogliby pomóc zając się nim z odpowiednią rzetelnością. „KRÓLestwo” opowie o skrajnych nadużyciach seksualnych w polonijnym seminarium w Orchard Lake w USA.

Marcin Gutowski, reporter „Czarno na białym”, po głośnym „Don Stanislao” nie zrezygnował z drążenia wątku tuszowania seksualnych nadużyć i pedofilii w Kościele katolickim, które miały być skrupulatnie tuszowane przez otoczenie Jana Pawła II i jego samego. Nadchodzi efekt najnowszych prac Gutowskiego: „KRÓLestwo” to zaledwie pierwsza część cyklu materiałów nazwanych „Bielmo”, skupionych na odsłonięciu przypadków tego procederu. Teraz Gutowski skupia się na seminarium w pobliżu Detroit.

Rektor owego seminarium, ks. Mirosław Król, został oskarżony o molestowanie seksualne. W tym miejscu kształcą się, rzecz jasna, polscy klerycy. Reportażysta porozmawiał z ofiarami i zbadał powiązania Króla z biskupami i kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Podobno rozmówcy Gutowskiego nazywają incydenty w owym seminarium ostatecznym „skandalem Kościoła katolickiego”.

Z tego, co mówią nasi rozmówcy, a naszych źródeł jest bardzo wiele, to działo się przez całe lata, ale swoją kulminację osiągnęło w ostatnich latach, w czasie, gdy rektorem, kanclerzem tego seminarium i całego ośrodka w Orchard Lake został ksiądz Mirosław Król

– powiedział Gutowski w poranku „Wstajesz i wiesz”.

Śledztwo toczy się również w biurze prokuratora generalnego stanu Michigan. Wątki, tropy i wnioski mnożą się i łączą, a część najistotniejszych prowadzi prosto do Krakowa (wbrew zaprzeczeniom księdza i hierarchy).

Byli klerycy wspomnianego seminarium powiedzieli Gutowskiemu, że cały ten proceder zakrawa o handel ludźmi.

Zdaniem reportażysty wszystkich tych wątków patologicznych nieprawidłowości, które skupiają się w feralnym seminarium w małym miasteczku, starczyłoby na kilka obszernych reportaży. Podsumowując wypowiedź, Gutowski podkreślił: to, co działo się przez całe lata, i to, co swoją kulminację osiągnęło w ostatnich 2-3 latach, to jest coś, co mnie jako człowiekowi, który już dosyć dobrze zapoznał się ze sprawą nadużyć seksualnych w Kościele, nie mieściło się w głowie.

„KRÓLestwo” możecie obejrzeć tutaj w TVN24 GO lub w środę (9.06) wieczorem w „Czarno na białym” na antenie TVN24.