1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Książki

Poznaliśmy nowego zdobywcę Nagrody Pulitzera. Colson Whitehead nagrodzony po raz drugi, tym razem za „Miedziaki”

nagroda pulitzera 2020

Nagroda Pulitzera to najważniejsze obok Literackiego Nobla i brytyjskiego Man Bookera książkowe wyróżnienie. Amerykańska nagroda wyróżnia się jednak tym, że oprócz literatury pięknej nagradza również dziennikarstwo. W 2020 roku laur zwycięzcy w kategorii literackiej przypadł ostatecznie powieści „Miedziaki”.

Colson Whitehead to w ostatnich latach jedna z największych gwiazd amerykańskiej literatury. Początkowo pracował wyłącznie jako dziennikarz, a pisarską karierę rozpoczął dosyć późno. Swoją pierwszą powieść opublikował dopiero w wieku 30 lat. Od tej pory systematycznie zdobywał coraz większą popularność aż w końcu na przełomie 2016 i 2017 roku doczekał się międzynarodowego sukcesu.

Książka „Kolej podziemna”, w której opowiedział historię tajnej sieci przerzutowej stworzonej przez abolicjonistów w celu wsparcia zbiegłych niewolników z południowych stanów USA, zdobyła szereg nagród. W tym National Book Award for Fiction i Pulitzer Prize for Fiction. Drugi z wymienionych sukcesów udało się właśnie powtórzyć Whiteheadowi.

Nagroda Pultizera w kategorii fikcja literacka została mu właśnie przyznana ponownie. Tym razem za powieść „Miedziaki”.

Wydana w zeszłym roku w Polsce dzieło koncentruje się na losach dwóch chłopców żyjących na Florydzie w latach 60., którzy zostają skazani na pobyt w poprawczaku. Powieść podejmuje takie wątki jak prawa Jima Crowa, rasizm, przemoc wobec czarnoskórej młodzieży i emancypacja społeczności Afroamerykanów skupionych wokół postaci Martina Luthera Kinga.

nagroda pultizera 2020
Foto: „Miedziaki”/Wydawnictwo Albatros

Whitehead jak zwykle w swojej twórczości wykorzystuje elementy prawdziwej historii, w tym wypadku tytułowego zakładu poprawczego, który naprawdę istniał. Jury Nagrody Pulitzera doceniło jego książkę jednak nie tylko za te związki z rzeczywistością, ale też mocne moralne przesłanie. W krótkim podsumowaniu decyzji napisano, że „Miedziaki” to:

Oszczędne i wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach segregacji rasowej, będące w istocie krzepiącą opowieścią o wytrwałości, godności i odkupieniu.

Oprócz wyróżnienia za fikcję przyznano również nagrody m.in. za najlepsze artykuły prasowe, zdjęcie, krytykę kulturalną, dzieło dramatyczne, zbiór listów, międzynarodową i lokalną działalność reporterską czy poezję. Pełną listę laureatów znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Nagrody Pulitzera.

Powieść „Miedziaki” jest dostępna do kupienia m.in. na portalu Wydawnictwa Albatros.