REKLAMA
 1. SPIDER'S WEB
 2. rozrywka
 3. Komiksy
 4. Filmy

Przygotowanie do seansu „Avengers: Koniec gry” - podpowiadamy, w jakiej kolejności oglądać filmy z cyklu MCU

Chcesz nadrobić wszystkie filmy z cyklu MCU przed premierą „Avengers: Koniec gry”? To już ostatni gwizdek. Podpowiadamy, od czego zacząć i jak oglądać Marvel Cinematic Universe.

avengers marvel cinematic universe mcu jak oglądać kolejność
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Wbrew pozorom do premiery „Avengers: Endgame” nie zostało już wcale tak dużo czasu. Osoby, które chcą przed odbywającymi się 26 kwietnia 2019 roku premierowymi seansami najnowszego widowiska obejrzeć pozostałe filmy z cyklu, muszą się spieszyć. Na szczęście jeszcze nie wszystko stracone - nawet jeśli nie chcecie brać z tego tytułu urlopu.

Jeśli zaczniecie oglądać dzisiaj, czyli 5 kwietnia po jednym filmie z cyklu Marvel Cinematic Universe dziennie, to zdążycie obejrzeć wszystkie dotychczas wydane produkcje (21 filmów) akurat na zaplanowaną na 26 kwietnia premierę wieńczącego 3. fazę MCU filmu „Avengers: Koniec gry”. Otwartym pozostaje oczywiście pytanie, w jakiej kolejności je oglądać.

avengers koniec gry maraton cinema city class="wp-image-270945"

MCU i seria „Avengers” - kolejność oglądania

W ramach MCU sprawa nie jest na szczęście tak skomplikowana, jak w przypadku „Gwiezdnych wojen”. Tam to dopiero fani kombinują z kolejnością oglądania filmów! Proponowane warianty to zgodny z tym, jak kolejne filmy wchodziły do kin. Drugi to zapoznawanie się z historią chronologicznie. Do tego dochodzi tzw. machete order z opcjonalnym pominięciem „Mrocznego Widma”.

W przypadku filmów na licencji Marvela również mamy do czynienia z dwiema szkołami. Pierwsza z nich zakłada oglądanie filmów w takiej kolejności, w jakiej trafiały do kin. W większości przypadków i tak są one osadzone fabularnie po sobie, a ich spoiwem są sceny po napisach. Od tej reguły są co prawda wyjątki, a kilka filmów to prequele.

Marvel Cinematic Universe - daty premier kolejnych filmów.

I faza MCU:

 • 1. „Iron Man”, reż. Jon Favreau - 2 maja 2008*;
 • 2. „Incredible Hulk”, reż. Louis Leterrier - 13 czerwca 2008;
 • 3. „Iron Man 2”, reż. Jon Favreau - 7 maja 2010;
 • 4. „Thor”, reż. Kenneth Branagh - 6 maja 2011;
 • 5. „Kapitan Ameryka: Pierwszy Avenger”, reż. Joe Johnston - 22 lipca 2011;
 • 6. „Marvel’s The Avengers”, reż. Joss Whedon - 4 maja 2012

II faza MCU:

III faza MCU:

* daty premier w Stanach Zjednoczonych.

Jak oglądać MCU? Spróbuj chronologicznie

Inny sposób oglądania filmów z cyklu Marvel Cinematic Universe zakłada uporządkowanie ich w zależności od czasu akcji. Tak jak w większości kolejne wydawane produkcje były sequelami, tak zdarzały się bowiem prequele.

Sprawa oczywiście nie jest prosta jak drut. Niektóre z obrazów rozgrywają się w kilku liniach czasowych. Jeśli jednak brać pod uwagę tę główną oś czasu, z pominięciem flashbacków, kolejność byłaby następująca:

Warto dodać, że jest jeszcze inny pomysł na to, jak oglądać filmy, a mianowicie seriami. Wtedy puszcza się najpierw wszystkie filmy o Iron Manie, potem wszystkie filmy o Kapitanie Ameryce, potem dopiero po kolei wszystkie o Thorze itp.

avengers: koniec gry bilety class="wp-image-270549"

Zdaję sobie jednak sprawę, że nie wszyscy dadzą radę obejrzeć wszystkie filmy jeden po drugim przed premierą „Avengers: Koniec gry

Co prawda w Stanach Zjednoczonych sieć kin AMC proponuje widzom 59-godzinny maraton Marvel Cinematic Universe, ale nie ma co się oszukiwać - mało kto byłby w stanie wytrzymać tyle czasu przed ekranem. Nawet oglądanie po jednym filmie dziennie od teraz aż do premiery „Avengers: Endgame” to ogromne wyzwanie.

Na szczęście, jeśli planujecie przede wszystkim przygotować się do premiery „Avengers: Endgame”, kilka z dotychczas wydanych filmów możecie ominąć bez większej szkody. Często, nawet jeśli same w sobie są świetne, to nie wnoszą zbyt dużo informacji na temat zmagań superbohaterów z Thanosem.

Lista filmów z cyklu MCU, które proponuję pominąć w trakcie maratonu wraz z krótkim streszczeniem (uwaga, spoilery!):

 • 1. „The Incredible Hulk” - historia Bruce’a Bannera, który po wystawieniu na działanie promieni gamma zmienia się pod wpływem gniewu w zielonego potwora;
 • 2. „Iron Man 2” - Tony Stark pod koniec poprzedniego filmu poświęconego jego przygodom zdradził wszystkim, że jest zamaskowanym herosem, a teraz walczy o swoją firmę z biznesowym rywalem;
 • 3. „Thor” - nordycki bóg tak naprawdę jest kosmitą i trafia na Ziemię, by walczyć z ogromnym golemem zagrażającym ludzkości;
 • 4. „Kapitan Ameryka: Pierwszy Avenger” – młody amerykański patriota podczas II wojny światowej zostaje obiektem eksperymentu i zmienia się w super-żołnierza, ale przed zakończeniem starć zostaje zamrożony pod pokrywą lodowca na kilkadziesiąt lat;
 • 5. „Thor: Mroczny świat” - bóg piorunów ze swoim bratem Lokim walczą z elfem Malekithem, a w międzyczasie szukają starożytnych artefaktów;
 • 6. „Ant-Man” - były więzień dostaje strój pozwalający mu zmniejszać się na żądanie do rozmiaru mrówki, po czym rozpoczyna walkę z wrogą korporacją, aby wspomóc Hanka Pyma;
 • 7. „Doktor Strange” - wybitny chirurg w wypadku traci czucie w rękach, a w poszukiwaniu ratunku udaje się na wschód, gdzie odkrywa świat magii;
 • 8. „Strażnicy Galaktyki Vol. 2” - grupa wyrzutów spotyka się z Ego, czyli kosmicznym bytem będącym żywą planetą i zarazem ojcem Star-Lorda;
 • 9. „Czarna Pantera” - nowy władca Wakandy cementuje swoją władzę i ujawnia światu istnienie swojego zaawansowanego technologicznie państwa.
REKLAMA

Jeśli zaś miałbym wskazać filmy, które przed „Avengers: Koniec gry” wręcz trzeba obejrzeć, to prócz pozostałych trzech części z cyklu „Avengers” dodałbym do listy pierwszą część serii „Iron Man”. Od tego filmu w końcu zaczęło się całe Marvel Cinematic Universe.

Do tego dobrze byłoby obejrzeć film „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” ze względu na to, jak wiele się w nim dzieje. Istotnym obrazem jest też „Kapitan Marvel”, gdzie wyjaśniono, skąd wzięła się bohaterka, która w „Avengers: Endgame” z pewnością sporo namiesza.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA