REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Czy Zimna wojna ma szansę na Oscara? Sprawdź, które filmy będą walczyć o statuetkę

1 października minął termin nadsyłania zgłoszeń do 91. gali rozdania Oscarów w kategorii filmu zagranicznego. O statuetkę ubiega się 87 produkcji z całego świata. Mimo że liczba ta jest mniejsza niż w zeszłym roku, to wśród krytyków już słychać głosy, że to właśnie w tej kategorii wywiąże się największa rywalizacja. Jakie będą Oscary 2019?

oscary 2019 Zimna wojna
REKLAMA
REKLAMA

Jak informowaliśmy przed dwoma tygodniami, tegorocznym polskim kandydatem do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie jest Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego. Film opowiadający o wielkiej miłości w powojennej Polsce i Europie zbiera bardzo pozytywne recenzje, nie tylko wśród krytyków, ale także wśród takich gwiazd kina jak Gal Gadot.

Niektórzy są nawet skłonni przewidywać, że polska produkcja przełamie szklany sufit i dostanie nominacje w innych kategoriach, takich jak Najlepsza aktorka pierwszoplanowa czy Najlepsza reżyseria.

Jednak potencjalni przeciwnicy do upragnionej statuetki są w tym roku szczególnie groźni. Zobaczmy, jakie mogą być potencjalne nominacje do Oscarów 2019.

Roma - Alfonso Cuarón

Trudno się nie zgodzić, że jest to prawdopodobnie najgroźniejszy przeciwnik polskiej produkcji do statuetki w tej kategorii. Reżyser odpowiedzialny między innymi za film Grawitacja, współpracując z Netfliksem, powraca tym obrazem do swojego ojczystego języka. Gorąca atmosfera panowała wokół filmu jeszcze przed premierą w związku z kontrowersyjną decyzją władz festiwalu w Cannes. Z kolei krytycy z festiwalu w Wenecji nie szczędzą pochwał filmowi. Przez niektórych uważany wręcz za najlepsze dzieło uznanego reżysera, produkcja opowiada o pokojówce pracującej w domu średniozamożnej rodziny w Mexico City na początku lat 70 XX wieku. Film będzie dostępny na platformie Netflix w grudniu tego roku.

Kafarnaum - Nadine Labaki

Film libańskiej reżyserki, który opowiada historię bejruckich dzieci wychowanych w biedzie. Zawiedli opiekunowie, mechanizmy opieki i w końcu świat. Główny bohater to około 12-letni chłopiec, którego postura nie odpowiada agresywnemu nastawieniu bliższemu dorosłemu niż dziecku. Przejmująca produkcja, która nie pozostawia złudzeń, co do rzeczywistości, z którą muszą mierzyć się bohaterowie, została nagrodzona między innymi Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes.

Dogman - Mateo Garrone

Włoska produkcja opowiadająca z przekąsem o świecie mafii. Świat przedstawiony w filmie poznajemy poprzez głównego bohatera - psiego fryzjera i okazjonalnego dilera narkotykowego. Odtwórca głównej roli w filmie, Marcello Fonte, został za nią uhonorowany w Cannes Złotą Palmą dla najlepszego aktora. Więcej o filmie możecie przeczytać w naszej recenzji.

Winni - Gustav Möller

Elektryzujący, duński thriller, utrzymany w skandynawskim klimacie dreszczowca. Opowiada historię porwania kobiety i policjanta udającego się w pogoń z czasem, aby uratować porwaną. Jest to jeden z głośniejszych filmów pokazywanych na festiwalach w Sundance i Rotterdamie, a także zdobywca nagrody publiczności Transilvania International Film Festival.

Never Look Away - Florian Henckel von Donnersmarck

Zdobywca Oscara za film Życie na podsłuchu, Florian Henckel von Donnersmack, powraca ze swoją najnowszą produkcją. Film mierzy się z niemiecką historią poprzez politykę i sztukę. Opowiada o artyście, który musi skonfrontować się z własnymi duchami przeszłości, które są też udziałem jego pokolenia dorastającego wśród nazizmu.

REKLAMA

To jednak zaledwie pięć spośród 86 filmów konkurujących wraz z Zimną wojną o tegoroczną statuetkę w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Kto ostatecznie otrzyma nominację i weźmie udział w rywalizacji?

O tym przekonamy się we wtorek 22 stycznia 2019 roku. Natomiast sama gala rozdania nagród odbędzie się 24 lutego 2019 roku.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA