REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Empik ruszył z nową aplikacją. Jest zgrabniej i szybciej, ale nie wszystko jeszcze działa

Empik udostępnił zupełnie nową aplikację. Spotkaliśmy się z jej twórcami, którzy opowiedzieli, jak wyglądały prace nad programem i zdradzili nam swoje plany na przyszłość.

19.09.2018
20:38
empik 2 nowa aplikacja android iphone ios
REKLAMA
REKLAMA

Nowa aplikacja jest tak naprawdę jednym z trzech programów, jakie sieć udostępniła w sklepach Google Play i App Store. Oprócz aplikacji Empik dostępne są też EmpikGO i EmpikFoto. Empik 2 jest jednak wyjątkowy. Przygotowali go pracownicy firmy, a nie, jak dotąd, zewnętrzny software house.

Empik stanął przed bardzo trudnym wyborem.

Dotychczasowa aplikacja zaczęła już trącić myszką, czemu wyraz dawali użytkownicy w komentarzach. Empik zbierał kiepskie oceny w App Storze i Google Play. Firma mogła dalej usprawniać istniejący już program i łatać błędy, ale nie zdecydowała się na taki krok. Ze względu na ograniczenia techniczne projektu sprzed 3 lat, postanowiła w grudniu 2017 roku stworzyć coś nowego.

Powstał zespół, w którym znalazło się po trzech programistów aplikacji na Androida i iOS, backendowcy, testerzy itp. Uprościło to komunikację i przyspieszyło prace nad nowym projektem, który na początku tego tygodnia ujrzał światło dzienne. Aplikacja, a właściwie dwie natywne aplikacje - na Androida i iOS - powstały w 10 miesięcy.

empik 2 nowa aplikacja android iphone ios class="wp-image-203113"

Nad tym projektem pracowało około 20 osób.

Na początku tego tygodnia Empik 2 zastąpił poprzednią aplikację sklepu w App Store i Google Play. Co prawda twórcom pozostał bagaż w postaci kiepskich ocen, ale dzięki temu użytkownicy, którzy pobrali już wcześniej aplikację sklepu, mogą przeskoczyć na nową wersję bez konieczności pobierania innej pozycji ze sklepu i ponownego logowania się na swoje konto.

Jak opowiadali mi na spotkaniu Bartek Sobczak i Mateusz Grzechociński, by to zrobić konieczne było przebudowanie całego backendu sieci Empik. Wcześniej był to jeden monolityczny system informatyczny, co spowalniało prace i wiązało ręce programistom. Firma zdecydowała się na podejście modułowe, dzięki czemu zespół odpowiedzialny za rozwój aplikacji mobilnej miał dużo więcej swobody.

Z aplikacją miałem okazję spędzić już nieco czasu i faktycznie, zgodnie z obietnicami, działa szybko i sprawnie. Nie zabrakło licznych animacji, które ułatwiają użytkownikom zrozumienie, jak działa interfejs i co oznaczają kolejne ekrany po kliknięciu tego czy innego przycisku. Pod tym względem trudno cokolwiek programowi zarzucić.

empik 2 nowa aplikacja android iphone ios class="wp-image-203122"

Empik na smartfony został podzielony na pięć ekranów.

Warto też zaznaczyć, że Empik w formie aplikacji ma inny układ niż strona mobilna. Ta została wykonana w technologii Responsive Web Design, ale nie była projektowana jako mobile-first. W przypadku aplikacji uznano, że interfejs trzeba zaprojektować od podstaw z myślą o ekranach smartfonów.

Na głównym ekranie umieszczono listy wybranych ofert oraz banery promocyjne. Są tu też sekcja Kategorii, ekran dla członków programu Mój Empik, synchronizowany z wersją przeglądarkową Koszyk oraz dodatkowe menu skrywające inne opcje oraz ustawienia. W aplikacji nie zabrakło też nowych funkcji.

Empik na Androida i iPhone’a łączy światy online i offline.

Moi rozmówcy wielokrotnie podkreślali, że Empik jest wyjątkową na polskim rynku firmą, która łączy sprzedaż internetową i stacjonarną. Salony są chętnie wybieranymi przez klientów punktami odbioru przesyłek, za których dostarczenie nie trzeba dodatkowo płacić.

W obecnej wersji pojawiła się funkcja sprawdzenia stanów magazynowych wybranego produktu w salonach. Po wybraniu tej opcji wyświetlana jest mapa, która pokazuje lokalizację użytkownika i najbliższy salon. Pinezka salonu sygnalizuje kolorem (zielony lub czerwony), czy produkt jest w nim dostępny.

empik 2 nowa aplikacja android iphone ios class="wp-image-203125"

Jeśli tylko produkt jest dostępny, użytkownik może go zarezerwować.

Po dwóch godzinach od rezerwacji klient może pojawić się w salonie i odebrać przygotowaną przez pracowników przesyłkę. W przyszłości aplikacja Empik ma jeszcze bardziej połączyć oba te światy, a w aplikacji pojawi się m.in. mapa pokazująca, na której półce w salonie można znaleźć wybrany produkt.

Aplikacja ma też pamiętać, w którym salonie ostatnio pojawił się klient. Podczas zamawiania kolejnego produktu Empik ma od razu podpowiadać odbiór w placówce, w której klient odbierał zamówienie ostatnio. Ma to do minimum uprościć cały proces i skrócić czas potrzebny na zamówienie.

Empik nie ma zamiaru inwestować w beacony, które mogłyby pomóc w nawigacji po salonie, ale ma w planach wykrywanie, gdy klient zbliży się do salonu. Aplikacja ma wtedy pokazać zupełnie inny interfejs, który ułatwi dokonywanie zakupów offline. To jednak plany na przyszły rok.

empik 2 nowa aplikacja android iphone ios class="wp-image-203122"

Jak na razie twórcy zadbali też o to, by aplikacja Empik nie była zbyt duża.

Sieci bardzo zależy na tym, by jak najwięcej osób pobrało ich program. Klienci będą zachęcani do tego na każdym kroku, a pracownicy będą m.in. oferować wysłanie SMS-a z linkiem do instalacji programu, aby mogli dokonać instalacji przed opuszczeniem go.

Empik zdaje sobie jednak sprawę, że wiele osób rezygnuje z pobrania programu z App Store’u lub Google Play poza domem, jeśli będzie ona zbyt duża. Pracownicy sklepu chwalą się, że plik APK z aplikacją Empik 2 na Androida zajmuje mniej niż 10 MB.

Zmienia się też program Mój Empik.

Wcześniej klienci mogli zapisać się do niego w salonie, odebrać plastikową kartę klubowicza i nie zakładać w ogóle konta online. Firma odchodzi od tego modelu, a docelowo karta Mój Empik będzie wirtualna i dostępna wyłącznie za pośrednictwem aplikacji, a klienci będą zachęcani do zakładania kont Empik.

Sieć chwali się przy tym, że oprócz aplikacji Empik przygotowała z wykorzystaniem Fluttera osobną aplikację wewnętrzną na tablety dla swoich pracowników, aby uniknąć korzystania z papierowych formularzy. Program udało się napisać zaledwie w miesiąc - od pomysłu aż do pełnego wdrożenia.

empik 2 nowa aplikacja android iphone ios class="wp-image-203116"

Empik na smartfony pojawił się jednak nieco za wcześnie.

Jego twórcy zdecydowali się na podejście, jak sami określają, startupowe. Aplikacja w obecnej wersji to tzw. MVP (Minimum Viable Product). Twórcy udostępnili program w momencie, gdy zaczął być funkcjonalny, chociaż nie wdrożono do niego jeszcze wszystkich funkcji, jakie planowano.

Empik nie chciał jednak czekać z debiutem aplikacji w nieskończoność. Jak jednak twórcy sami przyznają, jeśli tylko mogliby podjąć decyzję ponownie, wstrzymaliby się z premierą do czasu dodania do aplikacji kilku funkcji i załatania drobnych błędów.

Czego brakuje w aplikacji Empik na Androida i iOS-a?

Największym brakiem jest brak możliwości przeglądania historii zamówień. Była ona dostępna w poprzedniej wersji, a w obecnej przejście do tej opcji przenosi użytkownika do przeglądarki, w której trzeba ponownie się logować. Podobnie wygląda to w przypadku kilku innych funkcji - ale zostałem zapewniony, że to tylko zaślepka, a prace nad historią zamówień trwają.

REKLAMA

Aplikacja ma też problemy z utrzymaniem sesji użytkownika. Zdarza się, że trzeba się do niej zalogować po ponownym uruchomieniu programu. Tyle dobrego, że program pozwala na skorzystanie z systemowego menedżera haseł, aczkolwiek i tutaj napotkałem drobny błąd - aby logowanie doszło do skutku, trzeba hasło z listy wybrać dwukrotnie.

Na szczęście twórcy są tego wszystkiego świadomi i obiecują, że problemy z logowaniem zostaną niedługo wyeliminowane. Z kolei obsługa listy zamówień bezpośrednio w aplikacji pojawi się w przeciągu kilku tygodni. W przyszłości Empik na Androida i iOS dostanie też inne nowe funkcje, a różne aplikacje sieci sklepów będą wymieniały informacje miedzy sobą.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA