1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Muzyka

Sezon na Last Christmas w pełni. Tym razem możemy posłuchać wersji... po śląsku

Zespół Frele wziął na warsztat absolutny świąteczny klasyk. Ich aranżacja utworu Wham! jest lekarstwem na coroczny przesyt tą piosenką. Tercet zaśpiewał Last Christmas z autorskim, śląskim tekstem.

Takiego Last Christmas jeszcze nie znacie. Hit Wham!... po śląsku

Przebój George’a Michaela i Andrew Ridgeleya nie jest zresztą jedynym świątecznym hitem, po który sięgnęły Frele. Ich utwór, zatytułowany Bogdan, zaczyna się od narracji śląskiej gospodyni, śpiewanej do muzyki All I Want For Christmas Is You. W momencie, gdy w historii pojawia się tytułowy karp, następuje zmiana melodii.

Tradycyjny tekst Last Christmas zostaje zastąpiony przez narzekania na pływającą w wannie rybę.

Obecność karpia uniemożliwia podmiotowi lirycznemu wykonanie rutynowych, codziennych czynności:

(...) Mom w wannie karpia
niy kompia się
Chciałach zrobić se spa
a niy ma jak (...)

Co więcej, wokalistki jasno dają do zrozumienia, że nie jest to mile widziana potrawa wigilijna. W tekście pada obietnica wypuszczenia ryby do rzeki, co związane jest także z groźbą wobec partnera narratorki (Jutro wos wyciepna z rzyka z rana).

Frele to trio składające się z Marceliny Bednarskiej, Marty Skiby i Magdaleny Janoszki. Dziewczęta poznały się w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wykonują własne wersje znanych utworów, modyfikując tekst i używając wyłącznie gwary śląskiej. Do szerszej świadomości publicznej przebiły się w lutym tego roku za sprawą coveru Hello Adele. Nagranie Frel, zatytułowane Achim, zyskało dużą popularność na YouTube.

Śląska wersja Last Christmas została zarejestrowana podczas koncertu w katowickim klubie Królestwo.

Występ promował debiutancką płytę zespołu – Na cydyjce, która ukazała się 1 grudnia. Sam utwór nie znalazł się na krążku. Na albumie znajdziemy jednak inne przeróbki międzynarodowych hitów, jak np. Dejta cicho (Despacito), Klajd (Love Me Like You Do) czy Maras (Wrecking Ball). Na cydyjce zawiera także premierowe piosenki Frel, m.in. Kaj to ciepiesz, bazującej na Białej armii Bajmu.