1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

6 seriali, o których przypomniałem sobie, oglądając Dark

Dark jest jedną z najlepszych serialowych propozycji w tym roku. Jeśli obejrzałeś już cały sezon, to zapewne odczuwasz pustkę i chciałbyś czymś ją zapełnić.

6 seriali, o których przypomniałem sobie, oglądając Dark

Właśnie dlatego przedstawiam moją subiektywną listę seriali, które mogą dostarczyć podobnie intensywnych wrażeń. Nie zawsze są to serie podobne do pierwszej niemieckiej produkcji Netlfiksa, a raczej oczywiste skojarzenia, które pojawiały się w mojej głowie w trakcie seansu. Czasem podobny jest klimat, czasem temat, a czasem... rytm opowieści.

Utopia

Brytyjski serial, który opowiada o grupie zupełnie obcych sobie ludzi. W pewnym momencie zostają oni uwikłani w bardzo dziwną i niebezpieczną aferę. Im głębiej wchodzimy w fabułę, tym bardziej rozumiemy, że ta sprawa jest wyjątkowo poważna, a bohaterom przyjdzie się mierzyć z niesamowicie groźnym spiskiem, który sięga aż do najwyższych kręgów władzy. Serial jest niesamowicie wysmakowany wizualnie. Kadry wręcz powalają na kolona i są równie niepokojące, co w serii Dark. Jednak największe podobieństwo tkwi w muzyce. Dla Utopii skomponował ją Cristobal Tapia de Veer i muszę powiedzieć, że - podobnie jak w niemieckiej serii – buduje ona niesamowite uczucie niepokoju, które trwa przez cały czas.

Utopia bywa emitowana na TVP Kultura.

Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently'ego

Wersja amerykańska serii, która pierwotnie wychodziła w Wielkiej Brytanii. Na pierwszy rzut oka nie przypomina niczym naszego dzisiejszego bohatera. Ale bądźcie spokojni, wraz z rozwojem fabuły okazuje się, że wydarzenia w Holistycznej... zaczynają robić się równie pokręcone, co w Dark. Amerykańska produkcja jest pogodniejsza, zabawniejsza i dość przyjemna w odbiorze. Opowiada ona historię zwykłego chłopaka, pechowca, który pewnego dnia trafia na ekscentrycznego detektywa i od tego momentu jego życie przejdzie ogromne zmiany. Tytułowy Dirk Gently wciągnie bohatera w sprawę, która z pewnością wykracza poza racjonalne pojmowanie świata. W jedną z głównych ról wcielił się Elijah Wood, a za świetną, nastrojową muzykę odpowiada... Christobal Tapia de Veer. Serdecznie polecam.

Pustkowie

Czeska produkcja i dowód na to, że wybitnych seriali należy szukać obecnie na całym świecie. Świat przedstawiony w Pustkowiu wygląda jak miasteczko Winden z Dark tylko w krzywym zwierciadle. Przygraniczna miejscowość jest mroczna, ale z zupełnie innych powodów. Serial pokazuje bowiem małą społeczność, w której bieda, brud i zmęczenie życiem to codzienność. Po upadku zakładu pracy, który utrzymywał miasteczko, rejon pogrążył się w niewyobrażalnym ubóstwie. Ogromną rolę gra tu ten wątek nierówności społecznych.

Serial możecie obejrzeć w HBO GO.

Z Archiwum X i Twin Peaks

Dwa klasyki wśród telewizyjnych widowsk. Każdy z nich ma coś wspólnego z Dark, ale w trochę innej materii. Twin Peaks to również tajemnicza opowieść o małej społeczności, która musi borykać się z tajemniczym złem. Dark i serial Lyncha bardzo dużo czasu poświęcają relacjom między członkami tych społeczności, co pozwala obserwować reakcje relatywnie zwykłych ludzi na zło, brutalność i zepsucie. Jeśli spojrzymy w ten sam sposób na Z Archiwum X, to dostrzeżemy, że Dark gra na mniej więcej tych samych akcentach. Przeciwstawia zwykłych ludzi sprawom nienaturalnym i nieracjonalnym. A obok tego klimat obu historii bywa podobny, chociaż Dark łączy ze sobą bardzo wiele gatunków i dozuje nastrój w zależności od sytuacji.

Top of the Lake

Jednym z serialowych obrazów, które zachęcają tym, że zrealizowane są w interesującym miejscu. Takim, które nie pojawiło się w setce innych produkcji. Top of the Lake jest właśnie takim serialem, akcja rozgrywa się w Nowej Zelandii. Fabuła opowiada o pani detektyw, która próbuje rozwiązać zagadkę nieudanej próby samobójczej dwunastolatki, będącej w zaawansowanej ciąży. W drugim sezonie główna bohaterka przenosi się do Sydney, ale to właśnie na pierwszą serię pragnę zwrócić szczególną uwagę fanów Dark. Bohaterowie w tej opowieści są dość niejednoznaczni, akcja dzieje się w oddalonej od świata mieścinie, a wszystko otacza nowozelandzka przyroda. Obraz wyreżyserowała Jane Campion, a fani Opowieści podręcznej powinni być zadowoleni, bo główną rolę w serialu gra Elisabeth Moss.

Top of the Lake możecie zobaczyć w serwisie Netflix.