REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale
  4. Filmy

Scenariusze tych historii napisało życie. Najlepsze dokumenty kryminalne na Netfliksie

Netflix opublikował zabawny zwiastun serialu American Vandal... będącego parodią dokumentów kryminalnych. Ale w serwisie można znaleźć wiele prawdziwych historii o przestępstwach, które zasługują na uwagę.

dokumenty w netflix
REKLAMA
REKLAMA

American Vandal zadebiutuje w Netfliksie 15 września. Uwielbiam ten typ humoru. American Vandal może być jednym z najlepszych tytułów, który zobaczymy w serwisie w tym roku. Za stworzenie produkcji odpowiedzialni są Tony Yacenda, Daniel Perrault (Honest Trailers!) i Dan Lagana.

W oczekiwaniu na ten ośmioodcinkowy serial, trochę na przekór, zajrzyjcie do Netfliksa w poszukiwaniu dokumentów kryminalnych, które mrożą krew w żyłach. Znajdziecie tam naprawdę kilka dobrych tytułów.

Najciekawsze dokumenty kryminalne w Netfliksie:

Kobiety, które niosły śmierć

dokumenty kryminalne w netflix

Pamiętam, jak swego czasu oglądałam ten serial dokumentalny w telewizji. Nie jest może nakręcony w sposób budzący podziw, ale same historie zawsze mnie wciągały. Każdy odcinek poświęcony jest jakiejś kobiecie-morderczyni, która dopuściła się strasznej zbrodni lub... wielu zabójstw. To kobiety z różnych środowisk - nastolatki, dojrzałe panie, takie, których nikt o nic złego by nie podejrzewał. Kobiety, które niosły śmierć, zabijają różnymi metodami - jedne wykorzystują medycynę, inne po prostu strzelają do ofiar. Serial to dokument, w którym znajdują się sceny fabularyzowane - te mają odtworzyć sytuacje, o których mowa. I to chyba one są najsłabszym elementem programu, mimo że są potrzebne. Poza tym mamy wypowiedzi ekspertów z różnych dziedzin. Świetnie się to ogląda - choć może nie będzie to w tym kontekście najlepsze określenie - jakoś tak lekko, szybko. To takie historie z papierowego Detektywa przeniesione na srebrny ekran.

Chyba jeden z głośniejszych seriali dokumentalnych ostatnich lat. Making a Murderer przedstawia historię Stevena Avery'ego. Mężczyzna przez lata był więziony, ponieważ policja sfabrykowała dowody jego winy. Avery został oczyszczony z zarzutów o gwałt, ale... stał się podejrzanym w kolejnej zbrodni. Dokument Netfliksa kręcony był przez dziesięć lat. To trzymająca w napięciu historia. Serial dokumentalny Making a Murderer na razie doczekał się jednego sezonu, ale aktualnie czekamy na drugą serię produkcji.

Śledczy: Brytyjska opowieść kryminalna

kryminalne dokumenty

Brytyjski serial, którego pierwszy sezon, liczący cztery odcinki, dostępny jest w Netfliksie. Śledczy: Brytyjska opowieść kryminalna mówi o sprawie Carole Packman i rzuca na nią nowe światło. Przed laty kobieta zaginęła i została uznana za martwą. Mimo że jej ciała nigdy nie odnaleziono, policja wskazała mordercę. Okazał się być nim mąż samej Carole.

Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer

dokumenty kryminalne w netflix

Jej historię znacie zapewne z filmu Monster. W Aileen Wuornos wcieliła się w tej produkcji Charlize Theron, która została poddana niesamowitej charakteryzacji. W filmie dokumentalnym zobaczymy archiwalne nagrania i poznamy historię tej przerażającej, ale w jakiś sposób fascynującej, kobiety. Wuornos była seryjną morderczynią, która na przełomie lat 80. i 90. zabiła siedmiu mężczyzn. Za sześć z tych morderstw została skazana na sześciokrotną karę śmierci.

The Fear of 13

dokumenty w netflix

Brytyjski film dokumentalny z 2015 roku. Historia prawie jak ze Skazanych na Shawshank (gdyby zakończenie filmu potoczyło się trochę inaczej). Nick Yarris został skazany za morderstwo. W więzieniu spędził 21 lat. Zwolniono go z odbywania kary w 2004 roku, kiedy okazało się, że tak naprawdę jest niewinny. Dowiodły tego badania DNA.

Los tiempos de Pablo Escobar

dokument kryminalny o pablo o escobarze

Skoro już obejrzeliście serial Narcos, fabularyzowaną historię życia i działalności Pablo Escobara, możecie zabrać się za Los tiempos de Pablo Escobar. Ten dwuodcinkowy dokument opowiada o największym baronie narkotykowym wszech czasów. Znajdziemy tu wypowiedzi różnych ekspertów, a także całkiem sporo archiwalnych materiałów. Te przedstawią nam m. in. samego Pablo Escobara, który lata temu budził postrach, zajmując się przemytem kokainy i wymierzając sprawiedliwość według własnych reguł.

Casting na Jonbenet

netflix

W miasteczku, w którym mieszała mała Jonbenet Ramsay, dziewczynka biorąca udział w konkursach piękności, powstaje przedstawienie. Widowisko jest dramatem mówiącym o wydarzeniach związanych z Ramsay. Właśnie odbywa się casting i każda z osób biorących w nim udział ma inne zdanie na temat śmierci dziewczynki. Ta sześciolatka została znaleziona zamordowana kilka godzin po zaginięciu w piwnicy domu rodzinnego. Kto odpowiada za takie bestialstwo?

netflix

W 1969 roku siostra Catherina Cesnik zaginęła. Dwa miesiące później odnaleziono jej ciało. Nikogo nie skazano za śmierć kobiety. Po latach jej dwie uczennice próbują dowiedzieć, co się stało. A sprawa nie jest wcale prosta. Obserwujemy też śledztwo prowadzone w sprawie molestowania seksualnego, do którego ponoć dopuszczono się w szkole siostry Cesnik. Jaki związek mają obie te sprawy? The Keepers to serial dokumentalny, liczący siedem godzinnych odcinków, który do końca trzyma w napięciu.

Amanda Knox - wyrachowana zabójczyni czy dziewczyna, która została niesłusznie osądzona? Kim jest ta młoda Amerykanka, której sprawą przed laty żył cały świat? Knox wraz ze swoim ówczesnym chłopakiem została oskarżona o zamordowanie Meredith Kercher, swojej współlokatorki i koleżanki, z którą mieszkała we Włoszech podczas studiów na tamtejszym uniwersytecie. Amanda Knox nigdy nie przyznała się do winy. Ten film dokumentalny to świetna i intrygująca opowieść. Wywiad z Knox przeplatany jest wypowiedziami osób zaangażowanych w sprawę.

Real Detective

REKLAMA
dokumenty kryminalne

Real Detective to opowieść o stróżach prawa, który są na tropie zbrodni. Każdy odcinek serialu dokumentalnego opowiada o innym detektywie i sprawie, z którą się zmaga. Poznajemy gliniarzy i szeryfów, zwiedzamy różne stany i mamy do czynienia z wieloma historiami, które mrożą krew w żyłach. W Netfliksie dostępne są dwa sezony serialu, łącznie szesnaście odcinków. Każdy z nich trwa około czterdziestu minut.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA