REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Komiksy

Nowe rozdanie u Marvela - sprawdzamy 13 świeżych komiksów w ramach ResurrXion

Marvel wydaje komiksy od kilkudziesięciu lat. Na przestrzeni dekad wielokrotnie kasowano i wznawiano popularne serie. W ostatnich tygodniach ponownie zdecydowano się na małą roszadę i pojawiły się zupełnie nowe zeszyty pod banderą ResurrXion. Skupiają się one między innymi na X-Menach, ale to nie koniec nowości.

komiksy marvel nowości ResurrXion
REKLAMA
REKLAMA

Uniwersum Marvela jest cyklicznie wywracane do góry nogami. Prowadzi to ostatnio do zamykania serii nawet po kilkunastu zeszytach, by wrócić z nowymi komiksami. Chodzi głównie o to, by osoby czytające komiksy z doskoku, mogły trafić na zeszyt z numerem #1 na okładce i nie mieć wrażenia, że wiele ich omija.

ResurrXion class="wp-image-87739"

Nowe komiksy w ramach ResurrXion to tylko część nowości

Po ostatnim crossoverze Inhumans vs X-Men zdecydowano się na odświeżenie komiksów o tych dwóch grupach postaci o nadnaturalnych zdolnościach. Niemal wszystkie zapowiedziane serie doczekały się, na przestrzeni ostatnich tygodni, przynajmniej pierwszego zeszytu, więc postanowiłem przybliżyć najciekawsze nowości w ramach ResurrXion i... nie tylko.

Na liście nowych komiksów, oprócz tych wymienionych poniżej, znajduje się jeszcze Astonishing X-Men. Pierwszy zeszyt, w którym pojawią się Psylocke, Old Man Logan, Bishop, Archangel, Fantomex, Rouge i Gambit zostanie wydany w lipcu. Spośród komiksów o mutantach kontynuowane są Old Man Logan i All-New Wolverine, ale całą resztę zastąpiły nowości.

x-men gold ResurrXion class="wp-image-87726"

1. X-Men Gold

Nie ma teraz jednej jedynej podstawowej serii X-Men. Zamiast tego wydawane są na przemian dwa komiksy, z których jednym jest X-Men Gold. To faktycznie nowe rozdanie - po wojnie z Inhumans Storm zrezygnowała z przewodzenia X-Menom. Rolę przywódcy objęła Kitty Pryde, która wróciła z kosmicznych wojaży.

Oprócz Kitty w nowej drużynie znaleźli się Storm, Colossus, Nightcrawler, Old Man Logan i Prestige (Rachel Grey). Bohaterowie zdają sobie sprawę, że nieco się zatracili w ostatnich latach i pod wodzą Shadowcat chcą odzyskać tożsamość i przy okazji przywrócić ludziom wiarę w mutantów.

Pierwsze zeszyty uderzają w nostalgiczne struny i przypominają, kim byli dawni X-Meni. Po latach wreszcie nie walczą tylko o przetrwanie, ale chcą żyć i realizować swoją misję. Komiks zdaje egzamin i taki powrót do przeszłości był X-Menom potrzebny - zwłaszcza po tym, jak musieli ukrywać szkołę w Limbo.

x-men blue ResurrXion2. X-Men Blue

Druga główna seria X-Men wydawana naprzemiennie z X-Men Gold to X-Men Blue. To tutaj opowiadane są przygody pięciu pierwszych uczniów Xaviera, którzy przez machinację współczesnego Hanka McCoya (Bestii) zostali porwani z przeszłości i uwięzieni w czasach obecnych. Ich rzeczywistość została wymazana podczas Secret Wars.

X-Men Blue wraca do korzeni i pokazuje relacje pomiędzy piątką mutantów. Komiks stawia tym razem w centrum Jean Grey. To ona przewodzi swoim kompanom, z których trójka była w niej swego czasu zadurzona. Wiedząc, że nigdy nie wrócą do domu, młodzi ludzie szukają swojego miejsca w tym świecie.

W kolejnych zeszytach scenarzyści postanowili nieco zaskoczyć fanów. Okazuje się, że na łamach X-Men Blue, powraca jedna z postaci, która ma swoją genezę w uniwersum Ultimate. Ten, nieco zapomniany, bohater znalazł się teraz w bardzo podobnej sytuacji, co piątka oryginalnych X-Menów.

jean grey ResurrXion3. Jean Grey

Młoda mutantka jest liderką X-Menów, ale dostała również swoją własną serię komiksową. W niej czytelnicy są świadkami tego, jak dziewczyna (nie)radzi sobie w świecie, gdzie jej starsza inkarnacja nie zaznała wiele szczęścia. Jak na razie ten komiks nie urzekł mnie jednak niczym szczególnym, a młoda Jean wcale nie jest specjalnie angażującą postacią. Nie da się jednak ukryć, że Jean długo czekała na swój własny komiks.

iceman ResurrXion4. Iceman

W ramach ResurrXion swój własny komiks dostał Iceman. Nie chodzi jednak o jego młodszą inkarnację, a o tego starszego Bobby'ego Drake'a. Po spotkaniu swojego dopplegangera z przeszłości przyznał się przed samym sobą do tego, że jest homoseksualistą. We własnym komiksie spotyka rodziców, którzy go nieco odtrącili i nawiązuje kontakt ze swoim młodszym wcieleniem. Oby tylko jego orientacja seksualna nie przyćmiła wszystkiego innego.

cabel ResurrXion5. Cable

Jeden z kultowych X-Menów od dawna nie miał swojej własnej serii. Niestety jak na razie jestem rozczarowany historią, która wykorzystuje utarte schematy. Cable podróżujący w czasie to motyw stary jak świat i chciałbym wreszcie zobaczyć tego bohatera w jakimś innym, ciekawszym kontekście. Jego nowa przygoda mnie specjalnie nie zainteresowała. Zdecydowanie wolałem go w X-Force oraz w duecie z Deadpoolem.

generation x ResurrXion6. Generation X

Seria skupia się na uczniach szkoły będącej spuścizną Charlesa Xaviera. Dorośli X-Meni starają się uczyć młodzież życia i sztuk walki. To na łamach tego zeszytu wylądowała Jubilee razem z Shogo oraz Quentin Quire w towarzystwie mnóstwa mniej znanych postaci i kilku nowych twarzy. Nie jestem jednak przekonany do dość nietypowej kreski, ale Generation X dopiero się rozkręca i może historia mi wynagrodzi nieprzypadającą do gustu oprawę wizualną.

weapon x ResurrXion7. Weapon X

Miłym dodatkiem jest nowa seria Weapon X. Old Man Logan i Sabretooth spotykają się po latach i muszą zawrzeć sojusz w walce z kolejną złowrogą organizacją, która chce wykorzystać ich DNA do stworzenia kolejnej generacji wzmocnionych żołnierzy. Tym razem stawkę podbija to, że... DNA mutantów zostanie zmiksowane z Hulkiem. Zapowiada się ostra jazda bez trzymanki - tym bardziej, że na kartach tego komiksu pojawi się mnóstwo innych postaci związanych z Weapon X.

royals8. Royals

Członkowie rodziny królewskiej Inhumans wyruszyli w przestrzeń kosmiczną. Po konflikcie z X-Menami, królowa Medusa postanowiła pozostawić New Attilan w dobrych rękach i wraz z najbliższymi przyjaciółmi wyruszyła na poszukiwanie nowej przygody. Niezbyt przepadam za komiksami o przedstawicielach tej rasy, więc usunięcie ich z Ziemi uznaję za świetny pomysł i mam ogromną nadzieję, że prędko nie wrócą. Na serial też nie czekam z zapartym tchem.

black bolt9. Black Bolt

Król i mąż Medusy nie wyruszył z rodziną na wyprawę. Został uwięziony w tajnym więzieniu zamiast swojego brata, Maximusa. Na własnej skórze przekonuje się, jak to jest stać oko w oko sadystycznym nadzorcą. Black Bolt pozbawiony swojej mocy może na szczęście rozmawiać ze współwięźniami, a dzięki temu komiks nie składa się wyłącznie z kadrów bez dymków. Mile mnie zaskoczyło to, że w przeciwieństwie do kiepskiego Royals, przygoda Black Bolta mnie zaintrygowała.

nick fury10. Nick Fury

Kultowy przywódca organizacji S.H.I.E.L.D powrócił w swojej solowej serii. Uwagę przykuwa już okładka, bo różowy kolor nie jest zwykle kojarzony z postacią, która wzorowana jest teraz na Samuelu L. Jacksonie. Niestety strona wizualna opowieści o młodszym z dwójki bohaterów noszących to nazwisko to jak na razie przerost formy nad treścią - aczkolwiek kreska wynagradza miałki scenariusz, który może przypaść do gustu tylko największym fanom Jamesa Bonda.

the defenders11. The Defenders

Już w sierpniu na Netfliksie pojawi się miniseria The Defenders, a na ekranie spotkają się Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage i Iron Fist. Bohaterowie muszą połączyć siły, bo w Nowym Jorku pojawił się Diamondback, który postanowił zemścić się na swoim bracie - tym samym komiks z serialem łączy tylko nazwa.

Daredevil i Jessica Jones mają swoje własne serie komiksowe od dłuższego czasu, a Iron Fist i Luke Cage występowali do tej pory na łamach tego samego komiksu. Kilka tygodni temu został on zakończony, a każdy z bohaterów poszedł w swoją stronę i stąd jeszcze dwa nowe tytuły.

luke cage12. Luke Cage

Bohater związany z nowojorskim Harlemem powrócił w swoim własnym komiksie, ale już na samym początku opuszcza swoje ukochane miasto, by udać się na pogrzeb. To budzi w nim wiele wspomnień z dawnym czasów, gdy zyskał (za sprawą eksperymentu) swoje nadnaturalne umiejętności. Odkrywa też, że jego ojciec mógł zostawić spuściznę w postaci innych ludzi, którzy przeszli podobną procedurę do Cage'a i postanawia ich odszukać.

REKLAMA

iron fist13. Iron Fist

Danny Rand najpierw dostał własny serial, a teraz kolejny komiks. Cierpi w nim na kryzys osobowości i chce odszukać cel istnienia. Jako Iron First bierze udział w turnieju, a grupa miłośników sztuk walki próbuje wykorzystać jego zdolności do własnych celów. Dobrze, że Marvel nie odchodzi całkowicie od tematyki mistycyzmu, a chociaż nie jestem fanem tej postaci, to doceniam, że nowy komiks wyróżnia się na tle innych opowieści.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA