1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Książki

Nie żyje Henning Mankell, szwedzki twórca powieści kryminalnych

Nie żyje Henning Mankell, szwedzki twórca powieści kryminalnych

Henninga Mankella, szwedzkiego pisarza zapamiętaliśmy głównie jako twórcę powieści kryminalnych. To one cieszą się największą popularnością, choć dorobek urodzonego w Sztokholmie twórcy jest większy. Mankell na swoim koncie miał także sztuki teatralne czy scenariusze do filmów. Dziś, 5 października 2015 roku, żegnamy autora wielu dzieł, który w wieku 67 lat zmarł z powodu raka płuc. O swojej chorobie poinformował rok temu.

Henning Mankell urodził się w 1948 roku. Najsłynniejszym jego dorobkiem jest seria o policjancie, Kurcie Wallanderze, na którą składa się kilkanaście powieści. Pierwsza została wydana w 1991 roku i nosi tytuł "Morderca bez twarzy" (w Polsce wydana dopiero w 2004 roku), a ostatnia, pod tytułem "Ręka" w 2013 (w Polsce również opublikowano zwieńczenie cyklu o Kurcie Wallanderze w tym roku).

Na podstawie jego powieści zrealizowano kilka serialu, w których stworzona przez niego postać, Kurt Wallander, jest głównym bohaterem. Sam Mankell napisał scenariusze do tych produkcji, a także do paru innych filmów, które zostały zrealizowane w Szwecji.

Oprócz działalności literackiej, pisarz angażował się w wiele spraw społecznych, dotykających Szwecję, ale i cały świat. Mankell między innymi aktywnie działał na rzecz społeczności Mozambiku.