1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Gry

Call of Cthulhu powraca! Nową, plugawą grę przygodową przygotują twórcy Sherlocka Holmesa

Call of Cthulhu powraca! Nową, plugawą grę przygodową przygotują twórcy Sherlocka Holmesa

Świat wykreowany przez Lovecrafta już parokrotnie gościł w swoich mrocznych progach bohaterów gier komputerowych. Do kultowego Shadow of the Comet oraz udanego Dark Corners of the Earth już niebawem dołączy kolejna odsłona, tym razem w wykonaniu studia Frogwares.

call of cthulhu 2

Niestety, na ten moment o samym tytule wiemy niewiele. Trzymając się konkretów, to poza twórcą oraz wydawcą (Focus Home Interactive) nie wiemy właściwie nic. Mimo tego, już teraz o nowym Call of Chulhu możemy wywnioskować kilka podstawowych faktów.

Wszystko za sprawą Frogwares. Nazwać tych twórców monotematycznymi to naprawdę skromne określenie. Ci ludzie tworzą gry przygodowe nieprzerwanie od 2002 roku i istniej duża szansa, że mieliście do czynienia z ich tworami. To Frogwares odpowiada za stosunkowo popularną serię przygodówek sygnowaną imieniem i nazwiskiem najpopularniejszego fikcyjnego detektywa świata. W ubiegłym już 2013 roku Frogwares spróbowało sił z silnie inspirowanym Portalem od Valve tytułem akcji. Magrunner: Dark Pulse nie stał się jednak hitem, toteż producenci postanowili związać swoje siły z mrocznymi bóstwami, Przedwiecznymi, którym nie szczędził tuszu „Samotnik z Providence”.

call of cthulhu 3

Krwawe ofiary i mistyczne rytuały przyniosły oczekiwane rezultaty. Frogwarez może stworzyć grę przygodową z świecie Cthulhu, natomiast wydawca nienazwanego tytułu już wypuścił do sieci pierwsze grafiki koncepcyjne. Na mój nos koncepty wyglądają na typowe dla gier przygodowych, w jakich specjalizuje się Frogwares, toteż najprawdopodobniej obejdzie się bez większych zaskoczeń. Ciekawi mnie tylko, w jakich proporcjach twórcy zmieszają klimat grozy, mistycyzmu oraz gore. Omawiane studio już wcześniej wprowadziło Sherlocka Holmesa do zaskakująco mrocznego świata, w którym żył na przykład Kuba Rozpruwacz, natomiast w Sherlock Holmes: The Awakened nie sposób było nie odczuć silnych inspiracji prozą Lovecrafta.

call of cthulhu 5

Nim doczekamy się kolejnej gry w uniwersum Cthulhu, Frogwares ma do wydania jeszcze jedną grę z najpopularniejszym detektywem świata -  Sherlock Holmes: Crimes and Punishments, które ukarze się już niebawem. Tytuł zapowiada się całkiem interesująco, chociaż nie ma się co okłamywać – we Frogwares nigdy nie byli mistrzami tworzenia interesujących zwiastunów.

Jeżeli jednak macie chrapkę na grę z Przedwiecznymi już teraz, muszę polecić Wam Dark Corners of the Earth (Mroczne Zakątki Ziemi), wydane jeszcze w poczciwym 2006 roku. Za tytuł odpowiada pechowe studio Headfirst Productions. Ci twórcy mieli zrealizować przynajmniej cztery projekty w świecie Lovecrafta, ostał się zaledwie jeden. No ale jaki! Chociaż Dark Corners of the Earth jest pozycją niesamowicie nierówną, to oryginalna i wyjątkowa gra. Zwłaszcza jej początek. O takich tytułach się nie zapomina. Jeżeli uwielbiacie czytać dzieła „Samotnika z Providence”, najwyższy czas nadrobić zaległości. To od 2009 roku stało się możliwe dzięki edycji cyfrowej, którą wciąż możecie złapać na Steam.