REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Książki

Cała góra książek po polsku na iTunes Store

Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie kupuje iPada głównie do czytania e-booków. Ekran odbija światło, męczy na dłuższą metę oczy, a urządzenie ciąży w dłoni. Problem w tym, że kiedy widzę tak bogatą ofertę ciekawych książek, wszystkie te przeciwwskazania odchodzą na trzeci plan.

Cała góra książek po polsku na iTunes Store
REKLAMA
REKLAMA

Do tej pory niespecjalnie interesował mnie zakup książek na iTunes - raz, że nie jestem fanem czytania zbyt długo czegokolwiek z ekranu iGadżetów, a dwa - byłem pewien, że sytuacja wygląda tu tak samo, jak przy okazji filmów w tym sklepie, to znaczy: mało i drogo. Jak się jednak okazuje, jest całkiem odwrotnie!

Na stronie głównej iTunes znaleźć można mały bannerek z nagłówkiem “Books in Polish”. Ciekawe, że informacja o książkach po polsku, w ramach kierowanego do Polaków sklepu jest napisana po angielsku, ale spuśćmy na to zasłonę milczenia, a przejdźmy do meritum. Po kliknięciu, przeniesieni zostajemy do wyjątkowo pokaźnego zbioru książek, jakie nabyć możemy w ojczystym języku. Lista pozycji jest naprawdę długa - na tyle, bym nie znalazł w sobie sił do ich policzenia, mimo najszczerszych chęci. Znając ofertę iTunes odnośnie filmów i seriali (to drugie to oczywiście żart, choć gorzki), muszę przyznać, że był to dla mnie ciężki szok, jak duży wybór mają miłośnicy czytania z ekranu iPadów czy - są tacy? - iPhonów/iPodów.

4

W zasadzie łatwiej by było wymienić czego tu nie ma, ale spróbujmy mimo wszystko pobieżnie rzucić okiem na ofertę. Rzuca się zatem od razu w oczy masa biografii i książek autorskich, z okładek uśmiechają się m.in. ś.p. Steve Jobs, Jeremy Clarkson, Rafał Ziemkiewicz czy Mick Jagger. Do tego klasycy literatury - Shakespeare, Conrad, Poe, Bułhakow czy Conan Doyle. Poszukujący patriotycznych akcentów ucieszą się pewnie z obecności dzieł Sienkiewicza, Lema czy Prusa - a dla tych najbardziej polskich Polaków jest są np. “Myśli Nowoczesnego Polaka” Romana Dmowskiego. Z kolei czytelnicy ukierunkowani na naukę historii też znajdą coś dla siebie, przebierając między książkami Bogusława Wołoszańskiego, Normana Daviesa i Neala Bascomba.

Jeśli chodzi o znacznie lżejsze klimaty, w niebie powinni być fani fantastyki, których jest przecież w Polsce cały legion - na iTunes znajdą wszystko, czego fan fantasy może oczekiwać, od opowiastek o Jakubie Wędrowyczu, przez cykle “Pan Lodowego Ogrodu” i “Achaja”, po ekstremalnie popularne ostatnio dzieła George R.R. Martina. Nie zabrakło także książek z uniwersum Metro 2033 czy adaptacji gier z serii Assassin’s Creed. Pokaźne grono fanów mają wśród polskich czytelników też tacy autorzy jak Stephen King, Philip K. Dick czy Stieg Larsson - i ich książki również znaleźć można wśród przetłumaczonych pozycji.

5

To wszystko to jednak i tak jedynie wierzchołek góry lodowej - dość powiedzieć, że w ofercie iTunes jest i poradnik “Jak pomnażać oszczędności”, i “Ilustrowana Biblia dla dzieci”, i “Najlepsze dowcipy erotyczne”, i “Żydowska mądrość w biznesie. Jak odnieść prawdziwy sukces dzięki lekcjom z Tory i innych starożytnych tekstów”... i tak można by wymieniać w nieskończoność, bo powyższe przykłady książek i tak pochodzą jedynie z najwyższych rejonów całego zestawienia.

Jeśli natomiast chodzi o ceny owych książek, to rozpiętość jest dosyć spora, acz zazwyczaj nie przekraczają one granicy przyzwoitości. Wszystko też zależy od objętości i atrakcyjności pozycji - i tak za biografię Jobsa czy książki Daviesa zapłacimy około 10-12€ (czyli około 40 złotych), natomiast za jakieś poradniki i lektury szkolne wydamy niewiele więcej niż 1-2€. Zazwyczaj jednak, przeciętna cena średniej grubości książki to coś około 6-8€ - np. “Metro 2033” kosztuje 6,99€, a pierwszy tom “Pana Lodowego Ogrodu” 5,99€.

REKLAMA
6

Ogólnie zatem oceniam tę ofertę bardzo pozytywnie i wręcz trochę smuci mnie fakt, że zaczytujący się w książkach mogą łatwo zakupić bez problemu niemal wszystkie popularne pozycje, natomiast fani kina i seriali skazani są na średniej jakości usługi vod albo poszukiwanie wersji pudełkowych w sklepach. Tym niemniej, jeśli ekran urządzeń od Apple nie zabija waszych oczu po dłuższym okresie czytania, warto do sekcji książkowej iTunes zajrzeć i być może wrócić do swoich zajęć już z portfelem szczuplejszym o parę złotych, ale i wirtualną biblioteczką bogatszą o kilka naprawdę dobrych książek.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA