REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Książki

"Trafny wybór" J. K. Rowling - za połowę ceny. Nietrafiony wybór?

Mimo całego rozmachu pierwszej powieści, niekończących się przygód, podchodów i wojenek z Sami Wiecie Kim, J. K. Rowling nadal nie potrafi wyściubić nosa poza granice wykreowanego przez siebie królestwa. Podróże Harry'ego Pottera w całym siedmiotomowym cyklu ograniczały się w gruncie rzeczy do dreptania w wokół Hogwartu.

„Trafny wybór” J. K. Rowling – za połowę ceny. Nietrafiony wybór?
REKLAMA

Nawet Zakazany Las znajduje się pięć minut drogi od szkoły i można się tam udać w kapciach, podczas przerwy w wykładach profesor McGonagall. Czy Harry choć raz wybrał się do Akademii Magii Beauxbatons w niedalekiej Francji, nie mówiąc o Durmstrangu lub szkołach w Brazylii?

REKLAMA

Oczywiście taka była koncepcja Rowling a wakacje w górach lub autostop po całej Anglii to nie dla Harry’ego, który musiał przecież grzecznie siedzieć u nieznoszących go krewniaków, mugolskiej rodziny Dursleyów. Powiedzmy, że to dla swojego bezpieczeństwa Potter kiblował przez te wszystkie lata w ponurym domu przy Privet Drive 4 i głaskał osowiałą sowę. Taka karma. Kiedy wreszcie Rowling skończyła torturować chłopaka z blizną na czole i zabrała się za literaturę dla dorosłych, duchem pozostała w czterech ścianach mieszkania Dursleyów. I stamtąd do nas macha.

Kolejna powieść autorki potwierdza skłonność Rowling do ogniskowania uwagi na małym wycinku przestrzeni, tym razem lokalnej społeczności miasteczka Pagfort, leżącego niecałe dwieście kilometrów od Londynu. To oczywiście nie problem bo można napisać dobrą książkę o przygodach termitów w ich wygodnym kopcu, ale Rowling zamyka mały świat w szklanej kuli tylko po to, aby zaprezentować czytelnikom bandę małomiasteczkowych idiotów. Bohaterów głupich, zawistnych, kryjących za krzywym uśmiechem dwulicową gębę, podłość i wypolerowane na błysk zło. To panoptikum postaci podobnych do siebie z wyglądu, aparycji i imion – których melodia brzmi jak chrzęst wołowego gnata miażdżonego zębami buldoga.

Brudna ludzka masa w odrapanym tyglu miasteczka Pagford zaczyna się powoli obracać z powodu jednego wydarzenia, śmierci członka rady miasta, niejakiego Barry'ego Faibrodera. Ten wypadek otwierający całą historię jest przyczynkiem do walki o schedę po Faibroderze, ciepły stołek we władzach miasta, którego wyściełane siedzenie gwarantuje konkretne profity i władzę.

trafny2

„Trafny wybór” nie pozwala nabrać oddechu, jedynie błoto najgorszych ludzkich cech. Można się w nim nurzać siedząc wygodnie w fotelu i pewnie dlatego wokół słychać tak wiele głosów czytelników, którzy powieścią Rowling są zachwyceni. Upaćkani a jednak czyści.

REKLAMA

Wydawało się, że po przygodzie z Potterem, Rowling nabierze wiatru w skrzydła i pofrunie wyżej i dalej – odsłoni pełne czarów światy, może dotrze do źródła magii, poszuka miejsca gdzie rodzi się coś dobrego w nas. Autorka wolała jednak wrócić na ziemię, na jej niewielki, nieciekawy fragment i skupić się na tym, czego wokół mamy aż w nadmiarze - ludzkich słabościach. Czy to na pewno „Trafny wybór”?

„Trafny wybór” w formie ebooka można aktualnie zakupić za połowę ceny (14,94 zł).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA