Oszuści podszywają się pod ZUS

Ostrzegamy naszych klientów przed fałszywymi e-mailami, które mają pochodzić z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych – ostrzega ZUS w komunikacie przesłanym do redakcji Bizblog.pl.

W ostatnich dniach niektórzy z klientów ZUS otrzymali maile zatytułowane „Składka” z informacją o błędnie opłaconych składkach. Korespondencja ma pochodzić z kancelarii ZUS. W stopce adresowej widnieją natomiast adresy z rozwinięciem „gov.pl”, których to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie używa. Każdy z maili ma dołączony załącznik, który ma zawierać informacje o błędnie opłaconych składkach – głosi informacja.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła pocztą elektroniczną informacji o rozliczeniach składkowych. Tą drogą klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty ani informacji o nadpłatach. ZUS kontaktuje się mejlem jedynie z tymi, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu.

Poczta elektroniczna w takim przypadku zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika – podkreśla ZUS.

Ubezpieczyciel prosi, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na mejle, które są w ostatnim czasie masowo wysyłane ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników.

Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – ostrzega Zakład. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.