Łukasz Szumowski chyba ma już dość bycia ministrem zdrowia. Rozważa odejście z rządu

Prof. Łukasz Szumowski rozważa odejście z rządu przy okazji zapowiedzianej rekonstrukcji rządu po wyborach prezydenckich – informuje RMF FM. Na to, by jednak pozostał, naciskać ma premier Mateusz Morawiecki, ale ostateczny wynik tego przeciągania liny poznamy dopiero po wakacjach.

Rekonstrukcja rządu to doskonały pretekst, by bezboleśnie zdymisjonować ministra, który sobie nie radzi lub podpadł kierownictwu partii. Z drugiej strony, minister, który z różnych powodów ma dość tej roboty, może wykorzystać tę okazję, by wycofać się w cień.

Bizblog.pl poleca

RMF FM powołuje się na informatorów „zbliżonych do Kancelarii Premiera” i wskazuje, że spekulacje na temat odejścia Szumowskiego pojawiły się za sprawą samego premiera, który w jednym z wywiadów wspomniał, że minister zdrowia rozważa odejście z rządu.

Wszystko wskazuje na to, że Szumowski ma dość zainteresowania mediów i opinii publicznej kontraktami, jakie Ministerstwo Zdrowia zawierało w związku z walką z epidemią koronawirusa – chodzi głównie o niejasne zamówienia na dostawy maseczek i respiratorów. Do tego dochodzi nie mniej kontrowersyjna sprawa oświadczeń majątkowych Szumowskiego i wielomilionowych grantów z NCBiR, które dobył brat ministra.

Konieczność nieustannego tłumaczenia się z tych spraw to jednak dodatkowe powody do odejścia z rządu, bo spekulacje o tym, że Łukasz Szumowski nie chce być ministrem i jego trwanie na stanowisku niemal wybłagał Mateusz Morawiecki, pojawiły się już po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Największy problem to znalezienie następcy – fotel ministra zdrowia postrzegany jest jako gorące krzesło – trudno o sukcesy w zarządzaniu systemem ochrony zdrowia, za to ryzyko wpadnięcia w różnego rodzaju tarapaty jest wyjątkowo duże.

Łukasz Szumowski, który obecnie przebywa na urlopie, odmawia komentarzy dotyczących polityki.