Kasy fiskalne. Przedsiębiorco, zmień stawki VAT, bo od jutra skarbówka zacznie wlepiać kary

Tylko do środy można prowadzić sprzedaż za pomocą kas fiskalnych, które mają niewłaściwie zaprogramowane stawki VAT. To z pozoru błaha kwestia oznaczenia literowego poszczególnych stawek, ale w skrajnym przypadku urząd skarbowy może zakwestionować legalność tak prowadzonej sprzedaży, a także możemy narazić się na grzywnę za naruszenie Kodeksu karnego skarbowego.

Rozporządzenie MF, które weszło w życie 1 maja, dotyczy głównie kas online, które już od 1 stycznia przyszłego roku muszą mieć przedsiębiorcy z branż, w których najczęściej dochodzi do „nienabijania na kasę”. Przy okazji zmieniono też przepis, który dotyczy wszystkich posiadaczy kas fiskalnych.

Bizblog.pl poleca:

Chodzi o oznaczenia literowe stawek VAT, jakie są zaprogramowane w kasie. Dotychczas przepisy były w tej kwestii dość liberalne — literą A należało oznaczyć podstawową stawkę VAT (kiedyś 22, teraz 23 proc.), ale pozostałe stawki można było przyporządkować do woli literom od B do G.

Podatkowe ABC… DEFG

Teraz rozporządzenie jasno określa, jaka litera musi odpowiadać danej stawce VAT.

  • A – 23 proc.
  • B – 8 proc.
  • C – 5 proc.
  • D – 0 proc.
  • E – zwolnienie z podatku
  • F i G – pozostałe stawki podatku (określone szczegółowymi przepisami)

Taką kolejność stosuje większość serwisów kas fiskalnych, dlatego większość przedsiębiorców nie musi nic zmieniać w swoich urządzeniach. Na wszelki wypadek warto upewnić się, że wszystko jest, jak należy.

Przypomnienie o obowiązku przeprogramowania kas w środę pojawiło się na stronie Ministerstwa Finansów

A co, jeśli nie? Sprawa nie jest oczywista. Wprawdzie samo rozporządzenie nie przewiduje żadnych sankcji za złą literkę przy danej stawce VAT w kasie, ale to nie oznacza, że nic nam nie grozi.

W praktyce wszystko zależy od naszego urzędu skarbowego — w przypadku kontroli urzędnicy mogą teoretycznie uznać, że sprzedaż jest prowadzona niezgodnie z przepisami. Możemy też narazić się na grzywnę z tytułu wykroczenia skarbowego.

Rzecznik MŚP przypomina

W Kodeksie karnym skarbowym nie zapisano takiego konkretnego wykroczenia, polegającego na niewłaściwie przyporządkowanych literkach do stawek VAT, ale jest art 62. dotyczący „wystawiania rachunku w sposób nierzetelny”.

Bizblog.pl zwrócił się we wtorek do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz do Biura Rzecznika MŚP z pytaniem, czy zamierzają wydać komunikaty informujące przedsiębiorców o mało znanym obowiązku.

Ze strony resortu Jadwigi Emilewicz nie było odzewu, ale instytucja Adama Abramowicza jeszcze we wtorek zamieściła komunikat przypominający o obowiązku przeprogramowania kas fiskalnych. Przypadek?