Oszustwo na kasę fiskalną. Złodzieje ukradną ci dane, a skarbówka przywali taką karę, że się nie pozbierasz

Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się w internecie ofertami kas rejestrujących, które działają rzekomo na smartfonach. Obecnie podatnicy mogą używać wyłącznie kas rejestrujących, które posiadają homologację Głównego Urzędu Miar.

Przypominamy, że nadal trwają prace legislacyjne dot. kas rejestrujących mających postać oprogramowania (tzw. kas wirtualnych), do zainstalowania na różnych urządzeniach, w tym np. na smartfonach. Obecnie żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej, nie istnieje na razie legalna kasa na smartfony

– poinformowało w. patek Ministerstwo Finansów.

Kasa fiskalna na telefon? Stracisz dane i podpadniesz skarbówce

Fiskus sugeruje, że pojawiające się w internecie ogłoszenia mogą zawierać nieprawdziwe informacje, a korzystanie z nich może być ryzykowne, bo nosi znamiona próby wyłudzenia wrażliwych danych.

Tym samym korzystanie z obecnie oferowanych kas na smartfony nie będzie oznaczać, że podatnik wywiązuje się z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie rejestrującej

– ostrzega resort finansów.

Sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej bez wydania paragonu jest przestępstwem skarbowym i grozi za to kara grzywny do 180 stawek dziennych. Najniższa możliwa stawka dzienna to 50 zł, a najwyższa – 20 tys. zł. Minimalna kara grzywny za przestępstwo skarbowe wynosi 500 zł, a maksymalna 3,6 mln zł! Jeśli pominięcie kasy przy dokonywaniu sprzedaży zostanie uznane za incydentalne, wówczas jest kwalifikowane jako wykroczenie skarbowe. Grzywna w tym wypadku wynosi od 150 zł do 30 000 zł.

Wirtualne kasy wejdą z opóźnieniem

Potwierdzenie dokonania transakcji za pomocą aplikacji zainstalowanego w smartfonie miało wejść w życie 1 stycznia 2020 r. W październiku okazało się, że konieczność notyfikacji przepisów w Brukseli wydłuży termin o co najmniej pół roku.

Jak zapowiedział Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług, rozporządzenie dotyczące wirtualnych kas fiskalnych ma wyjść z w Ministerstwa Finansów w listopadzie. To oznacza, że wejść w życie może nie na początku, a w połowie przyszłego roku.

Z uwagi na konieczność notyfikacji przepisów Komisji Europejskiej termin się wydłuży. Chcielibyśmy, aby zmiany zaczęły obowiązywać jak najszybciej. Biorąc pod uwagę, kiedy oprogramowanie będzie mogło pojawić się na rynku, myślę, że w praktyce system ruszy w połowie przyszłego roku

– powiedział Zbigniew Makowski.