Gabi sprzedany za 1,3 mld zł. Polscy założyciele podbijają Dolinę Krzemową

Krzysztof Kujawa i Paweł Olszewski to dwóch spośród czterech współzałożycieli Gabi – porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. Ich firmę kupił światowy lider w zakresie ryzyka kredytowego – Experian.

O Gabi po raz pierwszy pisałem prawie 2 lata temu, kiedy startupowi udało się zgarnąć ponad 100 mln zł od inwestorów. Już wtedy ich uwagę przyciągnęła porównywarka polis ubezpieczeniowych, która pozwala klientowi wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Klient dzieli się z platformą szczegółami umowy z ubezpieczycielem, a ta znajduje mu tańszą polisą na takich samych warunkach. Cały proces jest zautomatyzowany, więc klient nie musi wypełniać kilometrów formularzy.

Wyciągamy wszystkie dane z bieżącej polisy i wyceniamy ją w ciągu paru minut, prezentując rynkową ofertę, a nie jakąś wirtualną kalkulację

– mówił mi wówczas Paweł Olszewski, odpowiedzialny za techniczną stronę rozwiązania.

320 mln dol. od Experiana

Firmę rozwija również Krzysztofa Kujawa – ekspert ubezpieczeń, który już od kilku lat mieszka za Oceanem. Wspólnie z Polakami startup założyła przed pięcioma laty dwójka przedsiębiorców: Hanno Fichtner (obecny CEO) i Vincenzo Klemma. W sumie udało im się zgarnąć z rynku 39 mln dol. Teraz kwota jest jednak zdecydowanie wyższa.

Experian specjalizuje się w ocenie produktów kredytowych, np. w analizie potencjalnych korzyści dla sektora detalicznego i korporacyjnego. To irlandzka firma, która na całym świecie zatrudnia ponad 20 tys. ludzi w 44 krajach. W zeszłym roku zanotowała przychody przekraczające 5 mld dol. Experian jest notowany na londyńskiej giełdzie i wchodzi w skład indeksu FTSE 100.

Bizblog.pl poleca

Zakładaliśmy, że zbudowanie dużej i stabilnej firmy zabierze nam około 8-10 lat.  Sprzedaż firmy za ponad 1 mld zł już po pięciu latach znacznie przerosła nasze oczekiwania

– komentuje Krzysztof Kujawa, CPO i współtwórca Gabi.

Technologia Gabi rozwijana jest w Polsce

Gabi zatrudnia około 180 osób, wliczając pracowników oraz kontraktorów. Zespół w USA to prawie 60 osób w dwóch lokalizacjach, a w Polsce i Unii Europejskiej to łącznie 120 osób. Polskim sercem firmy jest biuro w Łodzi. To przede wszystkim informatycy, analitycy i graficy oraz osoby wspierające sprzedaż i obsługę klienta.

W 2022 r. możemy się spodziewać praktycznie podwojenia działu technologicznego. Polska ma bardzo dobrych programistów, cenionych w Krzemowej Dolinie, jak również bardzo dobre zasoby kadrowe do wspierania działalności operacyjnej

– twierdzi Olszewski.

Polski akcent od strony prawnej

Z polskiej strony przy transakcji doradzała kancelaria B2RLAW, współpracując z amerykańską kancelarią Orrick, Herrington & Sutcliffe.

Zapowiada się, że rok 2021 będzie najlepszym w historii globalnego rynku fuzji i przejęć. Branża technologiczna globalnie odnotowuje zdumiewający 133-procentowy wzrost liczby fuzji i przejęć. Sektor ten stanowi obecnie 20 proc. rynku, a na drugim miejscu plasują się finanse, które stanowią 12 proc.

– ocenia Rafał Stroiński, jeden z partnerów.