Wycięli z Polskiego Ładu tysiące emerytów. O nich w rządowych ulotkach nie znajdziecie ani słowa

90 proc. emerytów miało skorzystać na Polskim Ładzie, a dostali w styczniu niższe świadczenia, w poniedziałek rząd obiecał, że w lutym im wyrówna stratę, ale nadal drażni Polaków publikując różne ciekawe slajdy. O 30 tys. seniorów, którzy dostają najniższe świadczenia, nikt się upomina. Fot. Krystian Maj/KPRM.

Około 28-30 tys. emerytów, którym rząd obiecał wyższe świadczenia po wprowadzeniu Polskiego Ładu, obejdzie się smakiem. 9-proc. składka zdrowotna skutecznie pozbawi ich profitów płynących z rządowej reformy.

Polski Ład podatki dla większości seniorów obniża, ale wszystkim podwyższa składkę zdrowotną – tak sprytnie jest pomyślany. Ale wszystko wskazuje, że licząc różne rzeczy, rząd zapomniał o tysiącach najbiedniejszych emerytów. Im z Polskiego Ładu nic nie skapnie, co niedawno potwierdził ZUS, który pokazał tydzień temu, jaki wpływ na wysokość pobieranych rent i emerytur będą miały reformy wprowadzane przez rząd.

Bizblog.pl poleca

Świadczenia za styczeń 2022 r. w przybliżeniu do 483 zł będą wypłacone w tej samej kwocie jak wypłacane za grudzień 2021 r.

– podał Zakład w połowie grudnia.

Tego w rządowych prezentacjach o Polskim Ładzie nie znajdziecie

Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, kilka tygodni temu potwierdził w rozmowie z „Faktem”, że dla tej grupy autorzy Polskiego Ładu nie przewidzieli żadnych korzyści.

Ulotki rządowe mówią, że emerytury do 2500 zł będą wolne od podatku. Jednak ulotka jest tylko twórczą interpretacją przepisów. W praktyce emeryci nie zapłacą podatku, ale będą musieli zapłacić składkę zdrowotną, zatem brutto nie będzie równało się netto – skwitował ekspert.

Z danych ZUS-u wynika, że liczba seniorów, którzy nie legitymują się stażem pracy uprawniającym do pobierania minimalnej emerytury oscyluje koło 30 tys.

Poza tym w rządowym przekazie z grubsza wszystko się zdarza. Zgodnie z wchodzącymi od stycznia zmianami, zakładającymi między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, a drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł, zyska większość – jak podaje ZUS – 94 proc. emerytów. Nie licząc nieuprawnionych do emerytury minimalnej, o których wspomniałem na początku, pozostali seniorzy, których świadczenia nie przekraczają 4920 zł brutto (4093,03 zł netto), otrzymają do ręki więcej kasy.

Którzy emeryci stracą na Polskim Ładzie najwięcej

Instytut Emerytalny wyliczył, że najbardziej ucieszą się seniorzy otrzymujący z ZUS-u 2500-2750 zł brutto miesięcznie (2102,59-2308,21 zł netto). Korzyść w ich wypadku wyniesie 1941-2219 zł brutto rocznie, czyli ich miesięczne świadczenia powinny być wyższe o ok. 160-185 zł brutto (ok. 136-157 zł netto).

6 proc. najlepiej sytuowanych seniorów zapewne już oswoiło się z niższymi świadczeniami. Instytut Emerytalny wyliczył, że pobierający z ZUS-u 6-7 tys. brutto miesięcznie (4981,34-5803,84 zł netto) stracą na Polskim Ładzie 1000-2000 zł brutto rocznie (870-1780 zł netto). Polski Ład jest sprytnie skonstruowany, że im wyższe świadczenie, tym ubytek w nim będzie wyższy. Wszystko przez wprowadzenie 9-proc. składki zdrowotnej, naliczanej od dochodu.