Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Więcej niż jeden pas ruchu to? Pudło. Poczytaj sobie kodeks drogowy „kolego”

Bezpieczeństwo ruchu drogowego 17.10.2023 384 interakcje

Więcej niż jeden pas ruchu to? Pudło. Poczytaj sobie kodeks drogowy „kolego”

384 interakcje Dołącz do dyskusji

Więcej niż jeden pas ruchu to oczywiście jest „owca” lub „lama”. Co do tego nie ma wątpliwości żaden widz Familiady. Ale nie wiedział tego przynajmniej jeden z bohaterów poniższego nagrania. Niewiedza nie przeszkodziła mu wysiąść do drugiego kierowcy.

Zobaczcie poniższe nagranie z kanału Stop Cham. Dwa samochody jadą drogą jednokierunkową. Jezdnia jest na tyle szeroka, że samochody mieszczą się na niej obok siebie. W pewnym momencie auto z prawego pasa próbuje wyminąć zaparkowany pojazd i bez włączania sygnalizatora zjeżdża do lewej strony, czym wymusza hamowanie nagrywającego. Auta zatrzymują się i kierowca Toyoty od razu wysiada, żeby się poawanturować. Drugi kierowca pozostaje w pojeździe, ale nie szczędzi agresorowi argumentów.

Jeden z panów uważa, że skoro to jest droga jednokierunkowa, i nie ma na niej oznaczeń, to w takim razie ma jeden pas i odbijanie do przeciwległej krawędzi nie wymaga kierunkowskazu. Z kolei drugi z panów upiera się, że jeżeli mieszczą się dwa pojazdy, to są dwa pasy ruchu, mimo braku oznakowania. To jak jest naprawdę?

Nagrywający ma rację – to nie był jeden pas ruchu

Oto jak brzmi definicja pasa ruchu w kodeksie Prawo o Ruchu Drogowym:

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
(…)
7) pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;

Dla przypomnienia wspomnę, również jak brzmi przepis stanowiący o zmienianiu pasa oraz o wymijaniu. Traktują o tym Oddział 4 Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz Oddział 5 Wymijanie, omijanie i cofanie, a ich fragmenty brzmią następująco:

Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się: 1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo; 2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.
4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b (dot. jazdy na suwak), oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu (…)
5a. W przypadku gdy pojazd nie jest wyposażony w kierunkowskazy, kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki wstronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

Art. 23. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się;
2) przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość; omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony;
(…)
a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,

No i wszystko jasne

Mieszczą się dwa pojazdy wielośladowe? W takim razie są dwa pasy. Jak wyminąć na nich samochód zmieniając pas? Przede wszystkim zachować szczególną ostrożność no i nie wysiadać do innych kierowców. Wydaje mi się, że nawet gdyby ta jezdnia była uznana za pojedynczy pas, to logiczne i bezpieczne w tej sytuacji byłoby użycie kierunkowskazu.

A na koniec zapraszam na youtubowego klasyczka:

Zapraszamy po więcej tekstów na Autoblog:

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać