Wiadomości / Klasyki

Jazda po torze takim autem musi być przyjemnością: Renault R5 Turbo na sprzedaż

Wiadomości / Klasyki 13.08.2018 155 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 13.08.2018

Jazda po torze takim autem musi być przyjemnością: Renault R5 Turbo na sprzedaż

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz13.08.2018
155 interakcji Dołącz do dyskusji

Są rajdówki, za których kierownicami naprawdę chce się usiąść chociaż raz w życiu. Wyjątkowy Renault R5 Turbo na sprzedaż pojawił się właśnie na aukcji Bring a Trailer.

Oferowany egzemplarz R5 Turbo 2 Evolution o numerze podwozia 49 z 200 pochodzi z 1985 roku. Auto w tej specyfikacji mogło startować w rajdach WRC grupy B.

Obecnie samochód ten znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

Eksperci przewidują, że osiągnie wysoką cenę.

Na półtora dnia przed końcem aukcji już przekroczyła 50 tys. dolarów.

Auto pomalowane jest na czarno, ma szare dodatki, aluminiowy dach, fabryczne felgi i opony Michelin TRX, oczywiście zdatne do jazdy. Pod maską znajduje się turbodoładowany czterocylindrowy silnik o poj. 1432 ccm, połączony z pięciobiegową manualną skrzynią biegów.

Renault R5 Tył
Renault R5 Turbo prezentuje się dobrze z każdej strony.

Sprzedawca uczciwie uprzedza, że w 2014 roku wyciek środka czyszczącego odbarwił lakier, podczas gdy samochód był przechowywany w klimatyzowanym garażu. Z tego powodu przednie błotniki musiały zostać przemalowane.

Jeśli chodzi o zmiany, to warto też wspomnieć, że zainstalowano wskaźnik poziomu oleju.

Na liczniku niewiele kilometrów.

Samochód trafił do Stanów Zjednoczonych we wczesnych latach 90., a następnie został sprzedany kolekcjonerowi z Beverly Hills. Obecny właściciel posiada go od 2002 roku.

Renault R5 Turbo na sprzedaż
Wnętrze jest bardzo zadbane.

Ostatni serwis, połączony z wymianą płynów eksploatacyjnych, przeszedł w tym roku, pod okiem lokalnego mechanika. Wszystkie poprzednie przeprowadzane były przez specjalistę od Renault z Południowej Kalifornii, ale ten niestety zmarł.

Renault R5 Turbo na sprzedaż ma na liczniku nieco ponad 22 tysiące kilometrów, z czego obecny właściciel przejechał tylko 1500.

Wyprodukowano tylko 3167 egzemplarzy Renault R5.

Auto było przystosowane zarówno do jazdy po torze, jak i do codziennego użytku.

Renault 5 Turbo spotkać można było także w Polsce, i to w akcji. Zobaczcie, jak wygląda to auto na torze:

W 2004 amerykańskie czasopismo motoryzacyjne Sports Car International umieściło Renault 5 Turbo na 9. miejscu na liście „Dziesięciu Najlepszych Sportowych Samochodów Świata lat 80.”.

Renault R5 Turbo pojawiają się na aukcjach klasyków dość rzadko (ale jednak!), więc jeśli marzy wam się swój egzemplarz, to polecamy czujność. Ta aukcja zakończy się 15 sierpnia ok. 22.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać