Wiadomości

W starym Porsche też pogadasz z Siri. 6500 zł to uczciwa cena

Wiadomości 24.04.2020 81 interakcji
Adam Majcherek
Adam Majcherek 24.04.2020

W starym Porsche też pogadasz z Siri. 6500 zł to uczciwa cena

Adam Majcherek
Adam Majcherek24.04.2020
81 interakcji Dołącz do dyskusji

Niemiecki producent przygotował nowe „radioodtwarzacze” do starych modeli w ramach serii Porsche PCCM.

Podobno 70 proc. wyprodukowanych do dziś egzemplarzy Porsche wciąż nadaje się do jazdy po drogach. Są i tacy hardkorowi użytkownicy, którzy nagniatają swoimi klasycznymi egzemplarzami na co dzień i robią nimi naprawdę imponujące przebiegi. Tym, którzy nie zamierzają wymieniać swoich aut na nowsze, Porsche proponuje wymianę radioodtwarzacza na wersję bardziej up to date.

CarPlay w aucie sprzed 60 lat.

PCCM – to skrót od Porsche Classic Communication Management, czyli zestawów nawigacji, jakie od kilku lat niemiecki producent proponuje jako upgrade do klasycznych modeli. Od teraz można zamawiać upgrade do tego upgrade’u – Porsche proponuje dwa nowe modele, które m.in. można połączyć ze smartfonem.

Między innymi, bo mają więcej zalet. Poza korzystaniem z fabrycznej nawigacji można na nich słuchać cyfrowego radia DAB+, wykorzystać zestaw głośnomówiący Bluetooth albo odtworzyć muzykę z karty SD, czy pamięci USB. I co chyba najważniejsze, jednocześnie zachować klasyczny wygląda wnętrza auta, bo PCCM wygląda tak:

Porsche PCCM

W aucie prezentuje się trochę lepiej.

Ma 3,5-calowy ekran dotykowy, a do tego dwa fizyczne pokrętła i sześć przycisków utrzymanych w klimacie wnętrz starszych modeli Porsche. I to tak naprawdę starszych, bo według informacji prasowej ta stacja multimedialna będzie pasowała do 911-ek nawet z lat 60. czy 70. ubiegłego stulecia, tych w których oryginalnie montowano odtwarzacze w klasycznym formacie 1-DIN.

Dla tych, którzy jeżdżą trochę młodszymi przygotowano Porsche PCCM Plus.

Powstał z myślą o autach, w których montowano juz stacje 2-DIN, np. 911 generacji 996. Poza większym ekranem, ta wersja od opisywanej wcześniej różni się też tym, że oprócz Apple CarPlay obsługuje też Android Auto.

Porsche PCCM Plus

Współczesność kosztuje 6,5 tys. zł.

A dokładnie równowartość 1 439,89 euro. Tyle trzeba wydać na PCCM, wersja Plus kosztuje  1 606,51 euro, czyli jakieś 7,3 tys. zł. Jak na stację multimedialną, szczególnie w wersji 1-DIN to sporo. W serwisie ogłoszeniowym red. prowadzącego można przebierać w mniej lub bardziej klasycznych samochodach kosztujących mniej niż te radia. Z drugiej strony nie sądzę, by ta cena zniechęciła właścicieli klasycznych Porsche, którzy tak czy inaczej wydają spore pieniądze na to, by utrzymywać je w nienagannym stanie. 

Porsche PCCM Plus

Ja jestem jednak rozczarowany jednym szczegółem Porsche PCCM.

Widać go na tym zdjęciu:

Oprócz instalacji stacji multimedialnej w obu przypadkach konieczny jest montaż dodatkowego modułu z gniazdami USB i AUX. Dyndające kable okrutnie szpecą to wnętrze 996. Skoro miało być nowocześnie, to PCCM powinno obsługiwać CarPlay i Android Auto bezprzewodowo. Skoda Scala potrafi, a w Porsche się nie da? Jedynym ratunkiem w tej sytuacji jest ukrycie tego elementu poza zasięgiem wzroku i podłączenie do niego takiego dongla, który rozwiązuje problem bezprzewodowości za kolejne plus/minus 700 zł. 

Choć w sumie, po co Porsche miałoby rozwiązywać ten problem dziś, skoro może za jakiś czas skasować klientów za kolejną generację PCCM? 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać