Wiadomości

Policja łapie kierowców na ICam – złapie też ciebie, jak kleisz rondo bokiem w wąskim Caro

Wiadomości 31.10.2022 792 interakcje

Policja łapie kierowców na ICam – złapie też ciebie, jak kleisz rondo bokiem w wąskim Caro

792 interakcje Dołącz do dyskusji

Radomska policja chwali się, że ich system monitoringu ICam zarejestrował, jak dwaj młodzi kierowcy celowo wprowadzali swoje pojazdy w poślizg. Obaj zostali ukarani. Wszystko fajnie, ale coś mi się tutaj nie zgadza.

Policja opublikowała nagranie z całego zdarzenia i skomentowała, że ich urządzenie ICam pracowało w miejscu z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To taka wirtualna mapa/baza danych ukazująca m.in. wykroczenia drogowe. Policja rozstawiła swój sprzęt na parkingu pod supermarketem, bo jak twierdzi, w ostatnim czasie otrzymuje zgłoszenia, że duże parkingi sklepowe traktowane są przez niektórych kierowców jak tory wyścigowe. Zgłoszenia dotyczą nielegalnych wyścigów samochodowych oraz driftowania.

Do tej pory wszytko, co napisałem wydaje się być sensowne. Obejrzałem to nagranie i faktycznie ktoś driftuje na parkingu pod supermarketem. Problem w tym, że w tej lokalizacji jest mnóstwo sklepów oraz stacja benzynowa. Czy żadna z tych instytucji nie ma kamery? Czy faktycznie konieczne było, żeby w tym miejscu rozstawić specjalistyczny sprzęt z noktowizorem?

ICam – co to jest?

Policja chwali się, że ICam to system kamer umożliwiający rejestrację obrazu i przysłanie go do komputera. Kamera jest mobilna i każdego dnia może pracować w innym obszarze obserwacji. System monitoringu ICam – mobile HD może być zastosowany tam, gdzie nie przewidziano jeszcze infrastruktury telekomunikacyjnej czy okablowania. Poza tym ICam został wyposażony w kamerę noktowizyjną, która sprawdza się również w ciemnych i trudno dostępnych miejscach.

Czy tak specjalistyczny sprzęt nie powinien pracować w bardziej wymaganych zastosowaniach? Czy faktycznie jego rola to monitorować i tak monitorowany parking pod supermarketem? Może to był przypadek, a zwykle ICam na co dzień łapie złoczyńców…

ICam chyba zwykle zbiera kurz na półce

Sprawdziłem inne policyjne wpisy, gdzie mundurowi chwalą się użyciem kamery ICam. Znalazłem tylko jeden. Mobilny zestaw monitoringu z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu wspierał działania ostrołęckich policjantów podczas zapewnienia bezpieczeństwa na Dniach Ostrołęki, gdzie, jeśli dobrze odczytałem treść notatki, przed kamerą przewinęła się poszukiwana kobieta. Ten wpis pochodzi z 25 maja 2022 r.

No i teraz trafiłem na drugi z 31 października 2022 r. System ICam po raz drugi przydał się policji z Radomia. Nagrał dwóch gniewnych drifterów. Obaj zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2500 zł i zatrzymano im prawa jazdy. Na domiar złego Sąd Rejonowy w Radomiu orzekł wobec obu kierowców zakaz prowadzenia pojazdów na okres sześciu miesięcy.

ICam – postrach drifterów?

Nie ma wątpliwości, że drifterzy swoim zachowaniem stworzyli zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo takie zachowanie zakłóca spokój okolicznych mieszkańców. To jasne. Niejasne jest dla mnie, dlaczego policja potrzebowała do tego aż kamery z noktowizorem. No i co robi ta kamera przez cały jeżeli przydaje się tak rzadko?

 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać