Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Policja dziękuje kierowcom za zachowanie na drodze ekspresowej, a to był ich obowiązek

Bezpieczeństwo ruchu drogowego 21.12.2023 35 interakcji

Policja dziękuje kierowcom za zachowanie na drodze ekspresowej, a to był ich obowiązek

35 interakcji Dołącz do dyskusji

Policja publikuje wiele treści na temat przestępstw oraz wykroczeń. Tymczasem śląscy mundurowi podziękowali kierowcom za ich zachowanie, ponieważ utworzyli wzorowy korytarz życia na drodze ekspresowej S1.

Jak to możliwe, że policja w 2023 roku na widok prawidłowo utworzonego korytarza życia wyciąga telefon, wykonuje zdjęcia, a następnie publikuje pisemne podziękowania na swojej stronie? To bardzo miłe ze strony funkcjonariuszy, ale jeżeli takie zachowania do dziś wzbudzają euforię mundurowych, to co dzieje się polskich drogach na co dzień? Ale najpierw o tym co miało miejsce 18 grudnia 2023 roku.

Około 6:00 na drodze S1 w Łodygowicach w krótkich odstępach czasu miały miejsce aż trzy zdarzenia drogowe, w tym jedno z obrażeniami ciała pasażera samochodu. Tak serię nieszczęśliwych wydarzeń opisuje policja:

Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, dotyczących jednego z tych zdarzeń, kierujący Fiatem Grande Punto 33-latek, widząc zdarzenia drogowe, rozpoczął hamowanie. Jednak na śliskiej nawierzchni utracił panowanie nad samochodem i uderzył w barierę energochłonną, a następnie w Forda. Z kolei kierowca Subaru, chcąc uniknąć zderzenia z Fiatem, również uderzył w barierę energochłonną. W wyniku tego zdarzenia uszkodzony został również Opel. Poszkodowany w tym zdarzeniu 51-letni pasażer Fiata z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Na miejsce zostały wezwane służby, w tym również policja. Mundurowi w drodze do miejsca zdarzenia byli świadkami tego, jak kierowcy utworzyli wzorowy korytarz życia i w związku z tym opublikowali na swojej stronie podziękowania. Dzięki takiemu zachowaniu służby mogły szybko dotrzeć tam, gdzie były potrzebne.

Pamiętajmy, że tak zwany „korytarza życia” to nie jest konstrukt społeczny, a prawdziwy przepis w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym

Konkretnie mówi o tym Art. 9 w brzmieniu:

Obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu; korytarz życia
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

Na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku:

kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;

A w przypadku jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku:

kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

W ramach podziękowań śląska policja przypomniała, że sprawne utworzenie korytarza życia jest szczególnie ważne na drogach wielopasmowych – dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. I wszystko fajnie, ale mnie nadal zastanawia jedna rzecz. Opisany wyżej Art. 9 ustawy PoRD obowiązuje od 6 grudnia 2019 roku. A więc minęły już cztery lata od wejścia w życie tego przepisu, a policja nadal żywiołowo reaguje na widok korytarza życia. Czyżby zwykle działo się inaczej.?

Twórzmy korytarz życia, przesunięcie się o metr w lewo lub w prawo naprawdę może uratować komuś życie.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać