Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Zdjęcia tego patrolu policyjnego to dobra okazja, żeby przypomnieć sobie o obowiązujących przepisach

Bezpieczeństwo ruchu drogowego 19.07.2023 30 interakcji

Zdjęcia tego patrolu policyjnego to dobra okazja, żeby przypomnieć sobie o obowiązujących przepisach

30 interakcji Dołącz do dyskusji

Na zdjęciach opublikowanych przez KPP w Tucholi widzimy policjantów patrolujących okolicę na rowerach. Funkcjonariusze nie mają na głowach kasków ochronnych. Czy łamią w ten sposób przepisy?

Co mówi polskie prawo na temat noszenia kasku podczas jazdy na rowerze? W ustawie Prawo o ruchu drogowym nie ma przepisów odnoszących się bezpośrednio do noszenia kasku ani innego ochraniacza na głowę podczas jazdy rowerem. Oznacza to, że nie ma takiego wymogu i nie wiąże się to z karą mandatu.

przepisy - jazda w kasku

Czy dzieci mogą jeździć rowerem bez kasku?

W Polsce nikt nie ma obowiązku jazdy na rowerze w kasku – dotyczy to również dzieci. Inaczej wygląda kwestia karty rowerowej.  Między 10 a 18 rokiem życia należy mieć ten dokument, żeby samodzielnie poruszać się na rowerze w ruchu ulicznym. Można wyrobić też którąś z kategorii prawa jazdy i wtedy można też legalnie poruszać się rowerem. Żeby zdać egzamin na kartę rowerową, to dziecko musi zapoznać się z możliwymi konsekwencjami niezastosowaniu kasku i ochraniaczy oraz z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na drodze. Być może po pouczeniu młodzi ludzie sami zdecydują się na noszenie kasków?

A jakie wymogi powinien spełniać kask?

Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta – pomidor. Skoro nie ma przepisów co do noszenia kasku, to oczywiste jest, że nie ma też opisu norm i wymogów. Z doświadczenia powiem jedno – nie oszczędzajcie i nie kupujcie kasków segregując je od najtańszych. Życie ma się jedno, a różnica wykonania i stopnia ochrony głowy pomiędzy chińskim kaskiem za 50 zł a markowym za 200 zł (a czasem mniej, warto rozejrzeć się po sklepach sportowych) może uratować wam życie. Zresztą obejrzyjcie sobie filmiki na jutubie.

rower przepisy 2020

A jak wyglądają przepisy na temat jazdy kasku na innych jednośladach?

W przypadku motorowerów oraz motocykli noszenie kasku jest obowiązkowe. Oto przepis z ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Art. 40. 1. Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do motocykli fabrycznie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do czterokołowców fabrycznie wyposażonych w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa.

Przepisy swoje, a życie swoje

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć pozytywnych aspektów korzystania z kasku na rowerze, czy hulajnodze. Dlatego dziwi nas, że patrole policyjne z nich nie korzystają. Jak ustaliliśmy – mają do tego prawo, ale mimo wszystko wolelibyśmy zobaczyć stróżów prawa w ochraniaczach głowy. Być może to drastyczne porównanie, ale nie ma przecież przepisów nakazujących noszenia kamizelek kuloodpornych, a jednak funkcjonariusze korzystają z nich, kiedy czują się zagrożeni. Czyżby mundurowi nie czuli potrzeby noszenia kasków na rowerach? Wolę wytłumaczenie, że mamy falę upałów i z powodu pogody porzucili kaski na kilka dni. Co też jest złym pomysłem, bo kask daje trochę ochrony przed palącym słońcem, a więc zmniejsza ryzyko udaru cieplnego.

Zadania patroli rowerowych

Poza tym, że żeśmy sobie pogadali o kaskach, to funkcjonariusze z Tucholi robią kawał dobrej roboty. Sprawdzają trasy rowerowe, parki oraz miejsca rekreacji, a na rowerach mogą swobodnie dotrzeć w każde z tych miejsc. Rowerowe patrole pojawiają się tam, gdzie radiowóz ma utrudniony dojazd. Do podstawowych zadań należy zapobieganie wszelkiego rodzaju naruszeniom ładu i porządku publicznego, zapobieganie wykroczeniom i przestępstwom, a także zatrzymywanie sprawców przestępstw i wykroczeń. Jak podaje KPP w Tucholi rowerowi-mundurowi służą również pomocą oraz poradą.

Na koniec mam dla was nagranie z amerykańskiej komedii 21 Jump Street. Mało poważny film, a jednak kaski są w nim zupełnie na poważnie. Rozumiecie o co mi chodzi?

Czytaj dalej:

To dziecko jeździło rok bez uprawnień. Policja nie zrobiła nic

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać