Lokowanie produktu

Nowa Skoda Kamiq to atrakcyjny SUV z nowym wyglądem i możliwościami

Lokowanie produktu 07.12.2023 12 interakcji

Nowa Skoda Kamiq to atrakcyjny SUV z nowym wyglądem i możliwościami

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski07.12.2023
12 interakcji Dołącz do dyskusji

Skoda Kamiq przeszła lifting, dzięki któremu ten stylowy SUV stał się bardziej zaawansowany technologicznie. Czym przyciąga klientów?

Skoda Kamiq to najmniejszy SUV w ofercie czeskiego producenta, który jest na rynku od 2019 roku. Jego nazwa pochodzi z języka Inuitów i oznacza zdolność dopasowania się do każdej sytuacji. Od początku swojej rynkowej obecności Kamiq stał się przebojem. Do tej pory do klientów z 60 światowych rynków trafiło ponad 350 tysięcy egzemplarzy tego modelu, co czyni go najpopularniejszym SUV-em czeskiej marki. Skoda postanowiła odświeżyć swój hitowy model w połowie jego rynkowej obecności. Dzięki zmianom udało się unowocześnić Kamiqa, a jednocześnie zachować jego charakter.

Nowa Skoda Kamiq ma odświeżony wygląd

Poznamy ją po nowym grillu, który jest większy i bardziej pionowy. Towarzyszą mu nowe zderzaki z przeprojektowanymi wlotami powietrza, które nadają Kamiqowi bardziej sportowego charakteru. SUV zachował swój wyróżnik, czyli dzielone reflektory, ale w wersji po liftingu górne są smuklejsze, a dolne zostały pogrubione. Po raz pierwszy w modelu dostępne są reflektory TOP LED Matrix z charakterystycznymi sześciokątnymi modułami. Pod nimi znajduje się dodatkowe światło punktowe, którego zadaniem jest zwiększenie zasięgu i jednocześnie wydajności świateł drogowych. Dlaczego warto zamówić reflektory TOP LED Matrix? Bo nie dość, że oferują największy zasięg efektywnego świecenia, to dodatkowo kierowca może cały czas jeździć na włączonych światłach drogowych, bez ryzyka oślepiania innych kierowców, ponieważ nadjeżdżające pojazdy są wykrywane przez kamerę o wysokiej rozdzielczości i automatycznie wycinane ze snopu światła.

Z tyłu nowy model poznamy po przeprojektowanym dyfuzorze, który ma trzy otwory i jest wykończony w kolorze srebrnym. Uwagę zwraca również duża lakierowana powierzchnia zderzaka, która optycznie poszerza samochód. Na klapie znajduje się napis Skoda, wykonany przy użyciu zaktualizowanych fontów.

Samochód można zamówić w 2 lakierach niemetalizowanych i siedmiu lakierach metalizowanych oraz jednym kolorze specjalnym o nazwie Orange Phoenix. Wygląda niesamowicie, a w połączeniu z elementami nadwozia wykonanymi w kontrastującym czarnym kolorze, tworzy atrakcyjną całość.

Skodę Kamiq można zamówić w odmianie Monte Carlo. Poznamy ją po obramowaniu grilla, osłonach lusterek, błotnikach, relingach i napisach wykończonych w błyszczącej czerni. Dyfuzor jest również czarny. Na błotnikach znajdują się plakietki z napisem Monte Carlo.

Wyróżnikiem Skody Kamiq jest bezpieczeństwo

Skoda podeszła do tego wielotorowo. Kamiqa można zamówić ze światłami TOP LED Matrix, które zamieniają noc w dzień, co wydajnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa jazdy nocą. Ponadto kierowca może włączyć adaptacyjny tempomat wraz z systemem utrzymania pasa ruchu. Co ciekawe, ten ostatni radzi sobie również z tymczasowymi oznaczeniami na drodze, co nie jest standardem wśród rynkowych rozwiązań. Dodatkowo można zamówić asystenta wsparcia ruchu poprzecznego. Asystent manewrów wykrywa potencjalne przeszkody w trakcie manewrowania, a w przypadku nieuchronnej kolizji automatycznie zatrzymuje pojazd.


W poprawie bezpieczeństwa pasażerów pomaga użycie dużej ilości utwardzanej stali o wysokiej wytrzymałości. Na pokładzie można znajdować się nawet 9 poduszek powietrznych. W przypadku nieuchronnej kolizji interweniuje system Crew Protect, który domyka otwarte okna oraz napina pasy bezpieczeństwa.

Nowa Skoda Kamiq wykonana jest w duchu troski o środowisko

Jeszcze nigdy w tym modelu Skoda nie wykorzystywała takiej ilości materiałów pochodzących z recyklingu i wytworzonych w duchu zrównoważonego rozwoju. Nawet zbiornik wody, czy okładziny nadkoli zostały wytworzone z ekologicznych materiałów, a do tapicerki podłogi i dywaników użyto tkaniny pochodzącej z recyklingu. W podsufitce i boczkach drzwi użyto zaś naturalnego włókna roślinnego z konopi i kenafu. Niewątpliwy wpływ na środowisko ma układ dezaktywacji cylindrów ACT, który automatycznie wyłącza dwa środkowe cylindry, gdy ich moc nie jest potrzebna. Kierowcy nie zauważy różnicy, ale dzięki temu spada spalanie, a w związku z tym mniej szkodliwych substancji trafia do atmosfery. Układ ten dostępny z topowym silnikiem, a skoro o tym mowa, to przedstawmy gamę silnikową nowej Skody Kamiq.

nowa skoda kamiq

Nowa Skoda Kamiq może występować z jednym z trzech silników

Podstawowym jest trzycylindrowa jednostka o pojemności 1.0 l o mocy 95 KM, która sparowana jest z manualną 5-biegową skrzynią. Następnym oferowanym silnikiem jest 1.0 TSI o mocy 115 KM, który może być wyposażony w 6-biegową skrzynię manualną lub 7-biegową DSG. Topowy silnik ma moc 150 KM i również występuje z dwoma rodzajami skrzyni biegów. Każdy z nich zapewnia dobre osiągi, niskie spalanie i wysoką elastyczność.

nowa skoda kamiq

We wnętrzu znajdziemy najnowszą technologię

Wnętrze może być wykończone w jednym z sześciu wariantów. Siedzenia i deska rozdzielcza mogą być wykończone szarą tkaniną, mikrofibrą, tapicerowaną skórą, a także specjalną mikrofibrą o nazwie suedia. W połączeniu z opcjonalnymi pakietami stylistycznymi można otrzymać niepowtarzalne wnętrze z takimi detalami jak gałka zmiany biegów pokryta skórą, czy mocno zaakcentowane przeszycia na kierownicy.

nowa skoda kamiq

Wyświetlacz kierowcy ma w standardzie przekątną wynoszącą 8 cali, ale jako opcję można zamówić wirtualny kokpit o przekątnej 10,25 cala. Podstawowy ekran multimedialny ma 8,25 cala, ale może być powiększony do 9,2 cala. Na użytkownika czeka ogromna liczba konfiguracji ekranów, zarówno głównego jak i kierowcy. Standardem jest radio cyfrowe (DAB). Klienci nie będą narzekać na 2 porty USB-C o mocy 15 W, ale jako opcję można wybrać 4 porty USB-C o mocy 45 W.
Skoda nie byłaby sobą, gdyby nie pomyślała o rozwiązaniach SimplyClever. Lusterko wsteczne może mieć dodatkowe złącze USB-C – doceni to każdy, kto używa kamery samochodowej. Nowością w segmencie jest bezdotykowe otwieranie klapy bagażnika, które do tej pory było zarezerwowane dla większych i droższych modeli Skody. Znajdziemy również kieszenie do przechowywania smartfonów w tylnych drzwiach, a także liczne schowki i skrytki.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać