Wiadomości

Ruszyła produkcja Modelu Y Tesli. Pierwsze dostawy jeszcze w tym kwartale

Wiadomości 30.01.2020 72 interakcje
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 30.01.2020

Ruszyła produkcja Modelu Y Tesli. Pierwsze dostawy jeszcze w tym kwartale

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz30.01.2020
72 interakcje Dołącz do dyskusji

Raport finansowy Tesli przynosi niespodziewaną nowinę. Ruszyła produkcja Modelu Y i zaraz będą je wydawać.

Kto zrozumie w jaki sposób Tesla planuje produkcję swoich samochodów? Nie ja. Ponad pół roku temu pisałem, że przy takim przekładaniu terminów moda na SUV-y, a odkładanie startu produkcji na prawie dwa lata po premierze jest lekko niepoważne.

Wtem – po wcześniejszych plotkach – Tesla ogłasza, że produkcja Modelu Y już ruszyła i praktycznie zaraz będzie wydawana klientom.

Dostawy Modelu Y w pierwszym kwartale 2020

To ostatni raport finansowy przyniósł tą zdumiewającą nowinę. Produkcja Modelu Y ruszyła w styczniu tego roku. A pierwsze dostawy do klientów zaplanowano na pierwszy kwartał – tak napisano w liście do akcjonariuszy. Nabywcy chyba się ucieszą, bo okres oczekiwania skrócił im się o prawie rok.

model y data produkcji
Prototyp Modelu Y. Źródło: Tesla.

Jeszcze przed premierą tego modelu mówiło się, że Tesla chce z początkiem produkcji trafić w jesień 2019 roku. W momencie premiery wskazywano na lato 2020 roku. Potem ten termin miał się jeszcze przesunąć na końcówkę tego roku, a najtańsza wersja miała pojawić się dopiero w 2021.

W przypadku wersji Standard Range rok 2021, jako początek produkcji się nie zmienił, do klientów będą trafiać tylko droższe modele z napędem na cztery koła.

model y data produkcji

Nie wiadomo tylko, ilu klientów już w tym kwartale będzie jeździć swoim Y-kiem.

Zdolność produkcyjna na 500 000 samochodów

Rocznie. Taką wartość podała Tesla, ale jest ona łączna dla Modelu 3 i Y. Nie jest jasne, ile dokładnie sztuk Modelu Y planuje wyprodukować w najbliższym czasie.

model y data produkcji
Model Y w wersji produkcyjnej.

Obecnie Tesla może produkować 400 000 sztuk obu modeli, ale w ciągu pół roku chce rozszerzyć swe zdolności produkcyjne i dobić do pół miliona sztuk rocznie.

Produkcję rozpoczęto w fabryce we Fremont, planowana jest również w fabryce w Szanghaju, ale dopiero w 2021 roku. Obciążenie tamtejszej linii ma dorównywać co najmniej produkcji Modelu 3, którą obecnie Tesla określa dla tej fabryki na 150 000 sztuk rocznie.

model y data produkcji

Informacji o rozpoczęciu produkcji towarzyszy też inna, równie dobra dla jej nabywców.

Zwiększono zasięg Modelu Y

Model Y będzie miał większy zasięg niż zapowiadano, przynajmniej w wersji z napędem na cztery koła.

Zamiast zapowiadanych 451 kilometrów zasięgu, Model Y AWD będzie mógł przejechać aż 507 kilometrów. Elon Musk prezentując te dane stwierdził, że będzie to najbardziej efektywnie wykorzystujący energię SUV na rynku. Z jednego kWh ma wyciskać aż 6,6 kilometra zasięgu.

model y data produkcji
Wykres pochodzi z raportu Tesli za ostatni kwartał 2019 r.

Kiedy reszta zapowiedzianych samochodów?

W pierwszej kolejności zapewne zostaną obsłużeni wyczekujący na Model Y z USA, a Europa i Chiny będą musiały poczekać na swoją kolej. Z informacji o obciążeniu fabryk wynika, iż nowy Roadster, Cybertruck i Tesla Semi nie będą w tym roku produkowane. Raport zawiera jednak jedną ciekawą informację, jeśli chodzi o terminy produkcji.

Jeszcze w tym roku mają powstać pierwsze egzemplarze Tesli Semi, czyli ciężarówki Tesli. Ta swoją premierę miała ponad rok wcześniej niż Tesla Model Y, bo w 2017 roku. Może produkcja Tesli Semi również dostanie nagłego przyspieszenia?

Chyba nie, w przypadku Modelu Y było łatwiej wystartować, bo współdzieli wiele części z Modelem 3. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Y-ku, możecie zrobić to tutaj.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać