Wiadomości

Zapomnij o portfelu. mObywatel 2.0 ma wszystko czego potrzebujesz

Wiadomości 14.07.2023 67 interakcji

Zapomnij o portfelu. mObywatel 2.0 ma wszystko czego potrzebujesz

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski14.07.2023
67 interakcji Dołącz do dyskusji

mObywatel 2.0 ma już wszystko, czego potrzebujesz, więc możesz zostawić prawo jazdy w domu. 

Jeżeli miałbym wskazać jeden jedyny obszar, w którym polskie państwo działa dobrze, to byłaby to cyfryzacja. Widzę w tym wizję, konsekwencję i jasno określone cele, do których zmierza się drobnymi lub większymi krokami. Jeszcze kilka lat temu niektórzy śmiali się z planów wprowadzenia cyfrowych dokumentów, a dzisiaj okazuje się, że to była najlepsza decyzja, jaką można było podjąć. Dzięki tej aplikacji przestałem nosić portfel, bo nie było sensu – w sklepie płacę telefonem, w nim mam również mObywatela. Zaraz pewnie obudzą się teoretyczni zwolennicy wolności, którzy będą opowiadać o wyższości gotówki i fizycznych dokumentów, ale nie zamierzam dyskutować z ludźmi żyjącymi mniej więcej sto lat temu. Jak im tak wadzi cyfryzacja, to i tak nie przeczytają tego artykułu, bo nie mają prądu i dostępu do internetu.

mObywatel właśnie doczekał się wersji 2.0 i już na pewno nie musicie wychodzić z domu z portfelem, bo aplikacja zyskała wiele funkcji.

mObywatel 2.0 ma wszystko, co niezbędne do życia – dowód, prawo jazdy i wiele innych

W aplikacji, której zaktualizowaną wersję możemy już pobrać, znajdziemy nowy dowód osobisty -mDowód, który można używać do potwierdzenia tożsamości. Będzie można się nim wylegitymować na obszarze całego kraju – zarówno podczas kontroli policyjnych, czy podczas wizyty w urzędzie, u notariusza, a nawet w wypożyczalni samochodów. Co ważne – to nie jest cyfrowa wersja dowodu osobistego. Dokumenty różnią się serią, numerem, datą wydania i ważności.

mobywatel prawo jazdy

Inną nowością jest bezpieczny autobus – wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu, którym jedziemy my lub nasze dzieci na wycieczkę i w aplikacji dowiemy się o nim podstawowych danych, informacji o badaniach technicznych i polisie OC.

mobywatel prawo jazdy

Sprawdzimy w nim historię pojazdu, pokażemy nasze prawo jazdy. Kierowcy, którzy dopiero zdali egzamin, a jeszcze nie otrzymali fizycznego dokumentu, będą mieli w aplikacji tymczasowe prawo jazdy.

mobywatel prawo jazdy

Brakuje mi jednej rzeczy

Z poziomu kierowcy widzę jednak jeden minus – w aplikacji nie znajdziemy danych o samochodach leasingowanych przez nas. Rozumiem czemu – ich właścicielem jest podmiot finansujący, ale jednocześnie w bazach rządowych znajdują się informacje o leasingobiorcach, np. w e-TOLL. Tym samym istnieje techniczna możliwość rozszerzenia informacji znajdujących się w mObywatelu i mam nadzieję, że doczekamy się tej zmiany.

Czytaj również:

Wchodzi e-toll, znika viatoll. Co to zmienia, jak to działa, skąd go wziąć?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać