Porady

Te trzy litery niepokoją kierowców. Co oznacza tajemnicza kontrolka EPC?

Porady 02.10.2023 126 interakcji
Piotr Szary
Piotr Szary 02.10.2023

Te trzy litery niepokoją kierowców. Co oznacza tajemnicza kontrolka EPC?

Piotr Szary
Piotr Szary02.10.2023
126 interakcji Dołącz do dyskusji

W starszych samochodach jej nie było, dziś jest i ma się dobrze. Gorzej ma się użytkownik auta, w którym kontrolka EPC się zapali – co to jest i czy trzeba rezerwować termin u mechanika?

W każdym samochodzie znajduje się od kilku do nawet kilkudziesięciu różnych kontrolek, które można zobaczyć na panelu wskaźników. Z większością z nich nie ma problemu – doskonale wiemy, co oznaczają. Bywają jednak też takie nieco bardziej tajemnicze.

Takie jak kontrolka EPC

Jest ona koloru żółtego i… nie jest żadnym piktogramem, rysunkiem. Wygląda dokładnie tak, jak możecie wywnioskować z tego opisu: to żółty napis EPC. To nieszczególnie pomaga w domyśleniu się, czego może dotyczyć.

kontrolka EPC

EPC oznacza Electronic Power Control

Jeśli więc kontrolka się zapaliła, prawdopodobnie mamy do czynienia z usterką, awarią lub… chwilową niedyspozycją wyposażenia elektrycznego lub elektronicznego. Problem w tym, że w nowoczesnych samochodach niemal wszystko jest uzbrojone w różnego rodzaju czujniki – więc widoczna kontrolka EPC może równie dobrze informować o awarii świateł STOP, o awarii układu sterującego silnikiem, o problemach z czujnikami temperatury płynu chłodzącego czy czujnikami położenia wałków rozrządu i wału korbowego, z przepustnicą…

Innymi słowy: EPC jest wyjątkowo mało precyzyjną kontrolką, choć delikatnym ułatwieniem jest to, nie informuje o usterkach natury stricte mechanicznej, działa też całkowicie niezależnie od kontrolki silnika. Zdarza się, że oprócz kontrolki EPC pojawia się jednocześnie komunikat na ekranie komputera pokładowego, który informuje, co nie działa (np. system antykolizyjny itp.) – przy czym trzeba mieć na uwadze, że tego rodzaju informacja wcale nie musi pomóc w naprawie usterki.

Czy kontrolka EPC występuje w każdym samochodzie?

Nie, nawet jeśli zawęzimy kryteria tylko do nowszych pojazdów. Z kontrolką EPC spotkać się mogą m.in. użytkownicy samochodów Grupy Volkswagena, ale też np. Fordów, Opli czy Mercedesów.

Skoro kontrolka EPC jest tak dalece nieprecyzyjna, to co zrobić, gdy się zapali?

Sprawa jest prosta: najpierw zgaś i ponownie uruchom samochód – jest szansa, że był to tylko chwilowy błąd i się naprawi. Jeśli jednak nie, to najlepiej podłączyć do samochodu komputer diagnostyczny, co zwykle wymaga wizyty u mechanika. Zwykle koszt takiego sprawdzenia auta wynosi ok. 50 zł, ale warto się co do tego upewnić przed wykonaniem usługi. Dopóki nie zostanie ustalone, co tak naprawdę się zepsuło, o koszcie naprawy nie będziesz wiedzieć nic.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać