Lokowanie produktu

Kamera samochodowa może zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Jaki model wybrać?

Lokowanie produktu 08.12.2023 0 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 08.12.2023

Kamera samochodowa może zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Jaki model wybrać?

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk08.12.2023
0 interakcji Dołącz do dyskusji

Kamera samochodowa może pomóc udowodnić winę sprawcy kolizji, uchronić przed agresją drogową, a oprócz tego sprawia, że… sami jeździmy spokojniej.

33 procent. Jak wskazują badania, właśnie o tyle spada prawdopodobieństwo niebezpiecznej i ryzykownej jazdy po tym, jak kierowca zamontuje w swoim samochodzie kamerę samochodową. Zmniejszenie ryzyka wypadku o jedną trzecią to już bardzo dużo. Ale to nie koniec zalet wideorejestratora.

W 2022 r. w Polsce doszło do 21 322 wypadków drogowych

W ich wyniku zginęło 1896 osób, a 24 743 osób zostało rannych, z czego 7541 ciężko. W tym samym czasie doszło do 362 266 kolizji drogowych.

Dlaczego dochodzi do wypadków? Najczęstsza przyczyna to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – taki powód odpowiadał za 23,4 proc. zdarzeń. Nieco mniej, bo 23,1 proc. zdarzeń zostało spowodowanych przez najbardziej „medialną” kwestię, czyli niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Często powodem wypadków jest też nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Kierowcy popełniają błędy

W badaniu zleconym przez Nextbase pytani opowiadali też o tym, co najmocniej denerwuje ich podczas prowadzenia pojazdu. „Wygrała” nieostrożna lub nieodpowiedzialna jazda. Wskazało na nią 34 proc. pytanych. Irytują też m.in. korki, jazda na zderzaku, agresja drogowa i zbyt szybka jazda.

Pytano także respondentów o różne nieprzyjemne i niebezpieczne zdarzenia z ich „kariery” kierowców. 15 proc. uczestniczyło w wypadku lub kolizji, w której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. 21 proc. doświadczyło włamania do samochodu, a 24 proc. uderzyło w zaparkowane auto. Aż 43 proc. pytanych uderzyło drzwiami swojego samochodu w inny zaparkowany pojazd.

Czy da się przed tym ustrzec?

Jak już udowodniliśmy na początku, spadek „brawurowych” tendencji aż o jedną trzecią można uzyskać, montując w aucie rejestrator jazdy. W ten sposób sami jeździmy bezpieczniej i spokojniej. Powodów jest kilka – przede wszystkim towarzyszy nam poczucie, że nasze wyczyny się nagrywają i że w razie czego wszystko będzie utrwalone.

kamera samochodowa nextbase

Ale kamera samochodowa bardzo pomaga też w sytuacjach z innymi kierowcami. W razie wypadku czy kolizji od razu dysponujemy dowodem. Można dowieść policji, że to my mieliśmy pierwszeństwo, jechaliśmy na zielonym świetle albo, że to sprawca faktycznie zajechał nam drogę.

Kamera samochodowa chroni też przed agresją drogową

Kierowcy, którzy złośliwie hamują przed maską – np. po to, by „ukarać” za rzekome blokowanie lewego pasa czy zajechanie drogi, to prawdziwa plaga polskich dróg. Widać to w kompilacjach nagrań z dróg na YouTube. Podobnie jest z tymi, którzy wysiadają z aut i posuwają się do agresji fizycznej. Ale ci, którzy dysponują kamerą, są od razu na wygranej pozycji. Sam widok urządzenia może ostudzić emocje agresora. Jeśli to nie pomoże, nagranie może stanowić dowód np. na to, że nasza nietykalność fizyczna została naruszona albo, że uszkodzono nasz samochód.

Jeśli chodzi o uszkodzenia auta…

…każdy kiedyś przez to przechodził. Idziemy rano do samochodu stojącego na parkingu i odkrywamy nowe zarysowanie czy wgniecenie. Ktoś uderzył drzwiami w błotnik, manewrując zaczepił o zderzak, przerysował cały bok? Niestety, w wielu przypadkach rodacy nie zdają egzaminu z uczciwości. Kartka z namiarami na sprawcę to wciąż rzadkość.

Kamera z trybem parkingowym może uchronić nas od wydatków i w takiej sytuacji. Jeśli samochód sprawcy się nagra, wszystko mamy jak na tacy i otrzymanie odszkodowania nie powinno stanowić problemu. Kamery samochodowe Nextbase wyposażone są w czujnik, który wykrywa uderzenie w zaparkowany samochód, aby uruchomić sekwencję nagrania. Co ważne, dzięki specjalnym modułom, widok do przodu można usupełnić o ujęcia z tyłu pojazdu, za sprawą specjalnych modułów.

Rejestrator może też zwiększyć bezpieczeństwo, gdy dojdzie już do kolizji

kamera samochodowa nextbase

W jaki sposób? Większość modeli marki Nextbase (622GW, 522GW, 422GW i 322GW) ma funkcję Emergency SOS, aktywującą się podczas kolizji. Urządzenie analizuje 23 czynniki, określając, jak poważne było zdarzenie. Jeśli kierowca nie zareaguje w ciągu 60 sekund, system wysyła pakiet danych do centrum operacyjnego, a jego pracownicy próbują dodzwonić się do kierowcy. Jeśli to się nie uda, na miejsce zostaną wezwane służby ratunkowe. Dostaną one wszelkie niezbędne dane oraz współrzędne zdarzenia, włącznie z informacją na temat tego, w którym kierunku jechał samochód, co ma szczególne znaczenie przy wypadkach na drogach szybkiego ruchu. W modelu 622GW funkcja Emergency SOS została jeszcze bardziej usprawniona za sprawą technologii what3words. Pozwala określić lokalizację użytkownika z dokładnością do 3 metrów, aby służby ratunkowe zostały wyposażone w jak najdokładniejsze współrzędne.

To nie koniec zalet kamery

Jeśli wybierzemy model współpracujący z modułem filmującym wnętrze auta, możemy dzięki szerokiemu kątowi widzenia obiektywu zauważyć np. osoby, które „kręcą się” wokół auta i uwiecznić tych, którzy chcą się do niego włamać. Taka kamera chroni też osoby zajmujące się przewozem osób przed agresją ze strony pasażerów. Rozwiązanie to mogą docenić również rodzice, ponieważ mogą obserwować swoje pociechy na ekranie kamery samochodowej, bez ryzykownego obracania się do tyłu.

Jaką kamerę wybrać?

kamera samochodowa nextbase

Firma Nextbase ma w ofercie sprzęty na każdą kieszeń – od podstawowego modelu 122 z rozdzielczością 720p i kątem widzenia 120 stopni. Kolejne sprzęty – czyli 222G i 322GW – oferują jakość 1080p i kąt widzenia 140 stopni. Wyższe wersje, czyli 422GW i 522GW to odmiany o rozdzielczości 1440p HD przy 30fps1080p i HD przy 60fps. Flagowiec, czyli 622GW zapewnia jakość 4K.

Mdele z oznaczeniem GW mogą współpracować z dodatkowymi modułami – czyli z kamerą filmującą wydarzenia za samochodem i wspomnianą kamerą rejestrującą wnętrze. Większość modeli (oprócz 122 i 222) może łatwo łączyć się z Wi-Fi, Bluetooth i ma funkcję GPS, a także tryb SOS.

Kamera samochodowa naprawdę poprawia bezpieczeństwo – a teraz można dostać za nią zwrot nawet 200 zł

Dzięki rejestratorowi sami jeździmy spokojnie, a jeśli inni… niekoniecznie, w razie kłopotów możemy łatwo udowodnić prawdziwy przebieg wydarzeń. Kamera to nieduży, łatwy do zamontowania sprzęt (nie trzeba prowadzić plątaniny kabli, bo prowadzi się przewody pod podsufitką i uszczelkami, a marka Nextbase w tym celu dodaje w zestawie specjalne narzędzie, które ułatwia ten proces), który naprawdę sprawia, że codzienne podróże samochodem stają się bezpieczniejsze.

Co więcej, Nextbase oferuje teraz cashback. Każdy, kto kupi sprzęt tej firmy do 15 lutego 2024 roku i w ciągu 30 dni od daty zakupu zarejestruje paragon na stronie https://nextbase.pl/zwracamy-kase, podając wymagane informacje, może liczyć na zwrot nawet do 200 złotych, w zależności od modelu. Nie warto ryzykować, jeżdżąc bez rejestratora!

Materiał powstał we współpracy z marką Nextbase

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać