Technologie

Kamera Nextbase IQ ma funkcje jak nowy samochód. Kręci trzy osobne filmy jednocześnie

Technologie 11.09.2022 1 interakcja
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 11.09.2022

Kamera Nextbase IQ ma funkcje jak nowy samochód. Kręci trzy osobne filmy jednocześnie

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk11.09.2022
1 interakcja Dołącz do dyskusji

IQ jest najnowszym modelem brytyjskiej firmy Nextbase. To kamera, która może sama wezwać pomoc albo powiadomić właściciela o włamaniu do jego samochodu.

Berlińskie targi technologiczne IFA odbyły się w tym roku pierwszy raz od czasów pandemii. Czy były spektakularne, a branża z nawiązką odbijała sobie chude i beztargowe lata? Nie do końca – bardziej obeznani w temacie elektroniki koledzy wspominali, że kiedyś IFA była większa, ciekawsza i po prostu lepsza. Era targów powoli się kończy w większości branż. To jednak nie znaczy, że na tegorocznej zabrakło premier.

Jedną z nich była kamera Nextbase IQ

nextbase iq

Znam już produkty tej brytyjskiej firmy, ale IQ, które widziałem na berlińskim stoisku, to jej najnowszy i najbardziej zaawansowany model. Właściwie „kamera” to za mało powiedziane, bo ten model ma aż trzy obiektywy. Pierwszy z nich filmuje wydarzenia przed samochodem. Drugi, umieszczony z drugiej strony obudowy, rejestruje to, co dzieje się w kabinie. Trzecia kamera, umieszczona w osobnym module, filmuje świat za autem.

Czy zastosowanie aż trzech obiektywów jest potrzebne? Ten filmujący wnętrze auta wzbudza pewne kontrowersje. Na pewno docenią go kierowcy taksówek czy busów, ale czy w przypadku „zwykłego” kierowcy osobówki też się przyda? Czy nie będzie przypadkiem batem kręconym na samego siebie i nie nagra np. że w momencie zderzenia patrzyliśmy w telefon? Przedstawiciele firmy tłumaczą, że przecież nie trzeba go nikomu pokazywać (sprzęt nagrywa trzy osobne filmy), a poza tym dzięki temu, że kamera na wnętrze ma bardzo szeroki kąt widzenia, widać nie tylko poczynania kierowcy, ale i to, co dzieje się po bokach samochodu. Można zauważyć np. podejrzaną osobę kręcącą się na parkingu wokół wozu.

Nextbase IQ działa w podczerwieni i kręci w 4K. Ale wcale nie tylko o filmy tu chodzi

Nagrywanie tego, co dzieje się na drodze to funkcjonalność każdej kamery tego typu. Niektóre robią to lepiej, inne gorzej – ale wszystkie jakoś sobie z tym radzą. Czym w takim razie wyróżnia się Nextbase IQ i skąd jego „inteligentna” nazwa?

Po pierwsze, sprzęt może być cały czas połączony z internetem. Dzieje się tak dzięki współpracy Nextbase’a z Vodafone, odpowiadającym tu m.in. za zapewnienie zasięgu i dającym możliwość korzystania z infrastruktury wielu operatorów naraz. Ale to nie koniec ciekawostek.

Nextbase IQ ma funkcje znane z… drogich samochodów

Większość nowych aut wyższej klasy ma na pokładzie m.in. system wykrywania ryzyka kolizji albo monitorowania zmęczenia kierowcy. Co mają zrobić kierowcy wozów, które nie są wyposażone w tego typu rozwiązania? Oprócz oczywistych odpowiedzi w rodzaju „uważać i robić sobie przerwy na kawę”, można też powiedzieć, że mogą kupić kamerę Nextbase IQ.

nextbase iq

Najważniejsze w tym sprzęcie nie są wcale jej obiektywy, a reszta funkcji, które oferuje. Najważniejsze to:
-system wykrywania zmęczenia kierowcy
-system monitorowania samochodów jadących dookoła i wykrywania niebezpiecznych sytuacji na drodze
-system automatycznego zawiadamiania służb ratunkowych po wypadku

Oprócz tego, ważnym elementem kamery Nextbase IQ jest możliwość zdalnego połączenia się z autem. To istotne dla tych, którzy np. zaparkowali w „niepewnym” miejscu i chcą sprawdzić, czy z autem wszystko w porządku. Zapis od razu może trafiać do chmury, więc można na ekranie smartfona albo komputera zobaczyć, czy wokół auta nikt się nie kręci. Odpowiedni system może też powiadomić kierowcę o wykryciu podejrzanych aktywności przy aucie. Kamera nie tylko wyczuwa przeciążenie, na przykład przy uderzeniu, ale i monitoruje to, co dzieje się dookoła. Co da się zrobić po zauważeniu na kamerze filmującej wnętrze, że ktoś włamał się do środka? Można oczywiście powiadomić policję, ale szybciej będzie zareagować samemu. Jak to zrobić? Można powiedzieć coś, co będzie wyemitowane przez głośnik umieszczony w kamerze. Włamywacz zapewne się wystraszy i pójdzie. Albo przynajmniej nasłucha czegoś na swój temat.

nextbase iq

Nextbase IQ zadebiutuje na rynku w 2023 roku

Jak na razie, nie miałem jeszcze okazji przetestować tej kamery podczas jazdy i sprawdzić, czy jej funkcje działają lepiej niż te wbudowane w nowy samochód. Czekamy też na ogłoszenie cen – ale można już napisać, że na pewno nie będzie tanio.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać