Wiadomości

To koniec Fiata Tipo sedan. Populacja taksówek zmniejsza się

Wiadomości 13.01.2023 133 interakcje

To koniec Fiata Tipo sedan. Populacja taksówek zmniejsza się

Piotr Barycki
Piotr Barycki13.01.2023
133 interakcje Dołącz do dyskusji

Prosty, tani, niebrzydki, nie wieje do środka przy wyciąganiu rzeczy z bagażnika – Fiat Tipo w wersji sedan przez długi czas był jednym z ciekawszych „rozsądnych wyborów”. Już nie jest i nigdy nie będzie.

Jak udało się potwierdzić serwisowi Autokatalog.pl, Fiat właśnie ostatecznie zakończył europejską produkcję Fiata Tipo sedan. Auto zniknęło też z oficjalnej polskiej strony marki – od teraz Włosi przyznają się wyłącznie do Tipo hatchback i kombi, a i to robią bez przekonania, serwując nam na przykład taki obrazek:

fiat tipo sedan koniec
To chyba nie jest Fiat Tipo, ale kto tam wie.

Prawdziwego Tipo w wersji sedan nie można już konfigurować ani zamawiać – jedyne, co pozostało zainteresowanym klientom, to poszukiwanie egzemplarzy używanych albo nowych, które stoją jeszcze na placach u dealerów.

W jednym i drugim przypadku nie jesteśmy na szczęście na straconej pozycji. Na samym Otomoto jest w sumie 436 ogłoszeń z Fiatem Tipo sedan (na ponad 800 Fiatów Tipo w sumie), z czego 310 to egzemplarze używane, natomiast aż 126 – nowe. Ok, niektóre to nie sedany, bo ktoś zaznaczył byle jak, ale trochę trójbryłowych Tipo jeszcze do wzięcia jest.

Problemem może być tylko – jak to ostatnio bywa – cena. Najtańszy egzemplarz nowego Fiata Tipo sedan to wydatek rzędu… 69 900 zł i mowa o pojazdach, które na liście wyposażenia mają głównie koła, dach, fotele i kanapę z tyłu. Ok, jest jeszcze klimatyzacja i naklejka „Ciao Fiat”. Nie, nie zmyśliłem tego:

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że za żadnego nowego Fiata Tipo nie trzeba zapłacić ponad 100 000 zł, czego i tak nikt by nie zrobił. Najdroższa gotowa konfiguracja to 89 900 zł i oferuje aluminiowe felgi, kamerę cofania, system multimedialny z dużym wyświetlaczem i ładowarkę bezprzewodową do smartfona.

Do 100 000 zł nie udało się więc dobić, ale i tak jest piekielnie drożej, niż było w momencie premiery. Kiedy Fiat Tipo debiutował w 2016 roku, za bazową wersję trzeba było zapłacić nieco ponad 40 000 zł. I nawet dało się go zamówić z dieslem!

Fiat Tipo sedan – to koniec modelu. I pewnie nie tylko tego.

Na następcę zdecydowanie czeka chociażby Fiat 500X, wprowadzony na rynek w 2014, czyli ponad 8 lat temu. Tym bardziej że w ostatnich latach sprzedawał się zaledwie w połowie tak dobrze, jak w swoich najlepszych okresach, a przecież jest crossoverem – powinien stać się hitem sprzedażowym marki.

Fiat Panda w swoim obecnym wcieleniu ma z kolei… 12 lat. Fiat 500 – 15 (!) lat. Przy tak długim cyklu życia w sumie już niespecjalnie opłaca się wprowadzać na rynek kolejnych generacji, bo zanim dotrwają do swojego końca, wszystko będzie musiało być elektryczne. A od jakich cen zaczynają się elektryczne Fiaty – to chyba wszyscy wiemy.

Nabijanie klimatyzacji – wszystko co musisz wiedzieć

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać