Lokowanie produktu

10 kluczowych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze polisy ubezpieczeniowej dla swojego samochodu

Lokowanie produktu 21.06.2023 4 interakcje
Autoblog
Autoblog 21.06.2023

10 kluczowych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze polisy ubezpieczeniowej dla swojego samochodu

Autoblog
Autoblog21.06.2023
4 interakcje Dołącz do dyskusji

Szukasz polisy ubezpieczeniowej dla Twojego samochodu? Przedstawiamy krótką listę czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz polisy autocasco.

Jak analizować oferty i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję?

Ubezpieczenie samochodu

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważną polisę OC. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia właściciel pojazdu może także dobrać szereg dodatkowych produktów. Wśród nich znajduje się m.in. Autocasco, assistance, ubezpieczenie szyb lub NNW. Na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenie OC samochodu – jak wybrać korzystny pakiet komunikacyjny?

Warunki OC są regulowane ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że zakres ubezpieczenia i sumy gwarancyjne są takie same, niezależnie od wybranego ubezpieczyciela. Od czego zależy cena OC? Ustawa nie reguluje ceny ubezpieczenia, co oznacza, że towarzystwa mają w tym względzie pełną dowolność. Czy przy wyborze powinnyśmy kierować się tylko ceną? Niekoniecznie. Oto 5 czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze OC.

Opinie o towarzystwie ubezpieczeniowym

Pierwszym krokiem jest zebranie informacji na temat opinii o towarzystwie ubezpieczeniowym. Być może pomocne okażą się rekomendacje znajomych lub pomoc znajomego agenta ubezpieczeniowego? Wśród istotnych dla Ciebie informacji znajdują się takie kwestie jak szybkość działania, sposób naliczania zniżek i zwyżek czy oferowane promocje.

Szybkość działania

Czas i tempo likwidacji szkody to jeden z kluczowych czynników, które wpływają na zadowolenie klientów. Jeśli proces przebiega powoli, a firma jest znana z trudności przy wypłacie, być może lepiej uiścić większą składkę w sprawdzonym towarzystwie.

Sposób naliczania składek

Kalkulator OC pozwoli Ci szybko ocenić atrakcyjność cenową danej oferty na tle konkurencji. Zwróć także uwagę na sposób naliczania składek oraz zwyżek i zniżek.

Promocje i dodatkowe produkty

Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w promocjach dla nowych lub lojalnych klientów. Sprawdź więc, która oferta jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna. Być może będziesz mógł korzystnie rozszerzyć ubezpieczenie o szereg innych produktów jak ubezpieczenie NNW, pakiet Assistance lub ubezpieczenie szyb. Firmy często oferują także zniżki przy zakupie kolejnej polisy.

Bezpośrednia likwidacja szkody

Coraz więcej firm korzysta także z systemu Bezpośredniej likwidacji szkody, w którym poszkodowani klienci mogą sami zgłosić szkodę z OC sprawy u swojego ubezpieczyciela. System zapewnia większą wygodę, szybkość i transparentność w procesowaniu zgłoszeń.

Zakup ubezpieczenia AC – na co zwrócić uwagę?

O ile posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, o tyle ubezpieczenie pojazdu w ramach AC jest już kwestią dobrowolną, o której decyduje każdy właściciel auta. Firmy ubezpieczeniowe oferują różne kwoty i zakres ubezpieczenia. Analizując oferty, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

Udział własny w szkodzie

Określona w umowie wartość, o którą pomniejszane jest odszkodowanie. Udział własny może być wyrażony procentowo lub kwotowo.

Gwarantowana suma ubezpieczenia

W trakcie trwania umowy ubezpieczenia podstawą do wyliczenia wysokości odszkodowania za szkodę całkowitą lub  kradzież będzie wartość pojazdu przyjęta podczas zawierania umowy. Oznacza to, że w razie wystąpienia takiej szkody, ubezpieczyciel nie dokona ponownej wyceny pojazdu na dzień zaistnienia zdarzenia. Zniesienie amortyzacji powoduje, że ubezpieczyciel nie potrąca wypłacie odszkodowania amortyzacji za eksploatację części pojazdu. W przypadku starszych samochodów amortyzacja może wynosić nawet 70%.

Wariant likwidacji szkody

Zawierając umowę ubezpieczenia AC, należy zwrócić uwagę na wariant, w jakim będzie likwidowana szkoda. Najczęściej mamy wybór między naprawą pojazdu w serwisie  ASO lub warsztacie partnerskim. Inną opcją jest wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu. Odnawialna sumy ubezpieczenia

Taka klauzula w umowie oznacza, że nie trzeba doubezpieczyć pojazdu po szkodzie. Suma ubezpieczenia nie zostaje pomniejszona o wartość wypłaconego odszkodowania, co może być istotne w razie kolejnej szkody w tym samym roku polisowym.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać