Lokowanie produktu

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Lokowanie produktu 10.03.2023 1 interakcja
Autoblog
Autoblog 10.03.2023

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Autoblog
Autoblog10.03.2023
1 interakcja Dołącz do dyskusji

Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego jest zawarcie umowy ubezpieczenia OC. To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, którego zasady ochrony są uwarunkowane prawnie tak jak sumy gwarancyjne.

Jednak prawo nie nakazuje firmom ubezpieczeniowym, by stosowały jednolitą wycenę OC. Dlatego składki mogą się różnić w różnych towarzystwach. Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Czynniki związane z pojazdem

Na wysokość składki przy ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych wpływają dwie grupy czynników – kryteria związane z samochodem i jego właścicielem.

Ubezpieczyciele biorą pod uwagę:

  • markę i model pojazdu,
  • rocznik produkcji,
  • wersję wyposażenia,
  • pojemność i moc silnika,
  • rodzaj paliwa,
  • aktualny przebieg pojazdu,
  • zakładany roczny przebieg,
  • sposób użytkowania pojazdu – wyłącznie prywatnie, na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej itp.,
  • miejsce parkowania w nocy,
  • czy pojazd jest sprowadzany z USA lub Kanady,
  • czy samochód jest leasingowany.

Znaczenie dla ustalenia składki na ubezpieczenie OC pojazdu ma pojemność silnika i wiek auta. Luksusowe pojazdy mają na ogół wyższą składkę ubezpieczeniową niż te z niższej półki cenowej, z segmentu kompaktowych samochodów miejskich. Poza obowiązkowym OC po kupnie samochodu warto zadbać jeszcze o inne formalności – dowiedz się, o czym warto pamiętać po zakupie auta.

Czynniki związane z właścicielem pojazdu

Kalkulator OC przy wyliczania składki na ubezpieczenie bierze także pod uwagę informacje na temat właściciela pojazdu. Należy wskazać, kto nim jest – osoba fizyczna czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, spółka cywilna czy jednostka organizacyjna lub osoba prawna?

Należy podać, czy samochód jest własnością jednej osoby czy kilku. Liczy się, czy posiadacz ma prawo jazdy i w którym roku zostało ono uzyskane. Stan cywilny, miejsce zamieszkania czy fakt posiadania dzieci są kryteriami, które mogą wpłynąć na ostateczną cenę OC. Należy zadeklarować, czy autem będą jeździli dodatkowi kierowcy i czy osoby te mają mniej niż 26 lat lub prawo jazdy krócej niż 3 lata. Jeśli tak, z pewnością wpłynie to na podwyższenie wysokości składki na OC pojazdu.

Historia ubezpieczenia

Niebagatelne znaczenie dla wyliczenia składki rocznej na obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego ma przebieg historii ubezpieczeniowej. Jeśli w ciągu ostatnich kilku lat miałeś zarejestrowane na siebie auto lub byłeś jego współwłaścicielem, wówczas gromadziłeś ewentualne zniżki na OC za każdy bezszkodowy rok ubezpieczenia. Ubezpieczyciele doceniają bezszkodowych kierowców i umożliwiają im wykupienie OC w niższej cenie.

Dodatkowe zniżki

W wielu przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe premiują klientów, którzy wykorzystują kalkulatory OC i samodzielnie wyliczają swoją składkę na OC. Na przykład w towarzystwie UNIQA, nabywając OC online, otrzymuje się 15 proc. zniżki od podstawowej wysokości składki na ubezpieczenie komunikacyjne.

Możesz zaoszczędzić, jeśli zdecydujesz się z góry zapłacić składkę na OC samochodu za cały rok trwania ochrony. To najkorzystniejsza cenowo propozycja. Jeśli zechcesz płacić składkę na OC ratalnie, np. w dwóch ratach półrocznych lub co miesiąc, wówczas musisz liczyć się ze wzrostem ogólnej ceny ubezpieczenia.

Dobrym pomysłem może być zdecydowanie się na pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeśli OC kupujesz wraz z AC (autocasco) czy innymi fakultatywnymi ubezpieczeniami jak NNW dla kierowcy i pasażera czy assistance i ubezpieczeniem bagażu, to w takim przypadku możesz liczyć na zniżki od towarzystwa.

*Artykuł powstał we współpracy z UNIQA.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać